Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Odpust ku czci św. Wojciecha [ZDJĘCIA]

Izabela Budzyńska
Ulicami miasta przeszły uroczyste procesje
Ulicami miasta przeszły uroczyste procesje Waldemar Wylegalski
Wśród trzydziestu biskupów, którzy uczestniczyli w Gnieźnie w odpuście ku czci św. Wojciecha, obok prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i dwóch prymasów seniorów, był też kard. Stanisław Dziwisz. Dla tych, którzy uczestniczyli w mszach, lub tylko przyglądali się procesji z relikwiami świętego, w tej chwili to przede wszystkim jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II.

Zbliżającej się beatyfikacji podporządkowany był nawet termin uroczystości świętowojciechowych, które tym razem przypadły nie w zwykły weekend, a w niedzielę i poniedziałek wielkanocny, gdyż tydzień później hierarchowie i wierni będą przeżywać wydarzenia w Rzymie.

- Patrona ładu hierarchicznego, św. Wojciecha otrzymaliśmy w pierwszym tysiącleciu. Patrona ładu moralnego, św. Stanisława otrzymaliśmy w drugim tysiącleciu. Teraz, na początku trzeciego tysiąclecia otrzymujemy w darze błogosławionego Jana Pawła II, wielkiego papieża - mówił w poniedziałek kard. Stanisław Dziwisz w swojej homilii podczas uroczystej sumy odpustowej, odprawionej na placu przed gnieźnieńską katedrą. - Mamy nadzieję, że Kościołowi w Polsce prócz beatyfikowanego Jana Pawła II przybędzie jeszcze jeden filar, o którym nie możemy zapomnieć. To prymas tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński - dodał St. Dziwisz.

Tak jak dzisiaj kard. Dziwisz, jako metropolita krakowski w uroczystościach w Gnieźnie co roku brał udział i wygłaszał homilie Karol Wojtyła, wówczas jeszcze jako arcybiskup . Z Krakowa przywoził relikwie św. Stanisława. Już jako papież w czasie swojej wizyty w 1979 roku zapoczątkował wręczanie krzyży misyjnych - kontynuowane do teraz, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego właśnie podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci św. Wojciecha. Wczoraj wręczył je nuncjusz apostolski w Polsce - w tym roku "debiutujący" w tej roli - abp Celestino Migliore. Wcześniej prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk symbolicznie wręczył Pismo Święte przedstawicielom młodzieży.

O tym, że tegoroczny odpust będzie jednocześnie podziękowaniem za beatyfikację papieża Polaka i duchowym przygotowaniem do niej, mówili już wcześniej gnieźnieńscy biskupi.

Do przyszłotygodniowej beatyfikacji Jana Pawła II nawiązał w swojej homilii także abp Stanisław Gądecki. Życie papieża porównał do nieustającej pielgrzymki i do chwały zmartwychwstania. - Przeżywając Wielkanoc, wszyscy możemy doświadczać jak strach i przerażenie nieuchronnie nadchodzącą śmiercią zostaje zastąpione nadzieją wiecznego życia i zmartwychwstania wraz z Chrystusem. Ta nadzieja, zrodzona w dzień zmartwychwstania zmieniła na zawsze perspektywę ludzkiego życia - mówił abp Gądecki.

ODPUST W GNIEŹNIE. ZOBACZ ZDJĘCIA

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

AKTUALNOŚCI Z WIELKOPOLSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski