Gniezno: Przysięga wojskowa wraca na rynek po dwudziestu...

  Gniezno: Przysięga wojskowa wraca na rynek po dwudziestu latach

  Paweł Brzeźniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ostatnia próba w miejscu sobotniej przysięgi

  Ostatnia próba w miejscu sobotniej przysięgi ©33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu/Facebook

  W sobotę w samo południe na rynku w Gnieźnie odbędzie się przysięga wojskowa elewów z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.
  Ostatnia próba w miejscu sobotniej przysięgi

  Ostatnia próba w miejscu sobotniej przysięgi ©33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu/Facebook

  Przysięgę złoży 77 elewów służby przygotowawczej. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Sobotnią przysięgę poprzedziła piątkowa uroczystość w katedrze, gdzie odbyła się msza święta koncelebrowana przez Prymasa Polski ks. abp Wojciecha Polaka oraz biskupa polowego Wojska Polskiego.

  Gościem specjalnym dzisiejszych uroczystości będzie gen. Jan Podhorski, ps. „Zygzak”, żołnierz wyklęty z okresu walki z władzą komunistyczną, który w trakcie apelu zostanie uhonorowany.


  - Należy podziękować dowództwu bazy za złożenie tej propozycji i sądzę, że ta przysięga znajdzie uznanie wśród mieszkańców Gniezna i powiatu, gdyż oni także będą w tym uczestniczyli. Jest to w pewnej formie powrót do tradycji przedwojennej - powiedziała starosta Beata Tarczyńska, mając na myśli stacjonujące przed wojną polskie wojsko.

  Wcześniej, w okresie zaboru pruskiego w Gnieźnie znajdowały się koszary dragonów pruskich i piechoty, które były kluczowymi miejscami podczas walk powstania wielkopolskiego w grudniu 1918 roku. Ostatnia przysięga wojskowa miała miejsce w 1996 roku, a od tego czasu nie ma już w Gnieźnie śladu po stacjonującym wojsku. Zeszłoroczna przysięga żołnierzy z Powidza odbyła się na rynku w Koninie.

  -Pomyśleliśmy, że nie ma lepszego miejsca na zademonstrowanie pewnych uczuć i postaw patriotycznych, niż pierwsza stolica Polski. Czyż jest większy wyraz patriotyzmu w czasie pokoju, niż złożenie przysięgi wojskowej, której rota mówi m.in. o tym, że w „sprawie mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić”? - dodaje płk mgr inż. pil. Mieczysław Gaudyn, dowódca 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

  Wśród atrakcji dla mieszkańców Gniezna będzie m.in. przelot samolotu C-130 i pokaz z udziałem zespołu do działań specjalnych.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo