Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gość z Nowosybirska w Auli UAM

Marek Zaradniak
Vadim Repin to obecnie jeden z najbardziej cenionych skrzypków na świecie
Vadim Repin to obecnie jeden z najbardziej cenionych skrzypków na świecie Kasskara / Deutsche Grammophon
Światowej sławy skrzypek rosyjski Vadim Repin będzie dziś, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, solistą koncertu z cyklu "Gwiazdy Światowych Estrad" inaugurującego 64. sezon Filharmonii Poznańskiej. Orkiestrę poprowadzi jej dyrygent-szef Marek Pijarowski. W programie znajdą się Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa oraz IV Symfonia f-moll Piotra Czajkowskiego.

Vadim Repin pochodzi z Nowosybirska, tego samego miasta, gdzie urodził się inny słynny rosyjski skrzypek, przewodniczący jury XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wie-niawskiego w Poznaniu Maxim Vengerov. Uważany był za cudowne dziecko i nie ma w tym przesady, ponieważ mając zaledwie 3 lata grał już na akordeonie. Dwa lata później rozpoczął naukę w szkole muzycznej. Przez przypadek trafił jednak do klasy skrzypiec i szybko okazało się, że będzie to instrument jego życia . Uczył się zresztą w klasie laureata Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu z roku 1977 Zachara Brona.

Pierwszy koncert z orkiestrą dał mając lat 7. Na poznański konkurs jednak nie trafił, bowiem jako 11-latek wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, gdzie zdobył wszystkie możliwe nagrody. Przewodniczący jury prof. Zenon Brzewski śmiał się wtedy mówiąc: - Widzisz, ograbiłeś całą Polskę.

Na swój pierwszy konkurs dla dorosłych Vadim Repin mając 17 lat pojechał do Sion w Szwajcarii, a rok później zdobył "Złoty medal" na Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Był najmłodszym zwycięzcą tego prestiżowego konkursu. Ten sukces otworzył mu drzwi do najważniejszych sal koncertowych świata i najlepszych orkiestr. Występował między innymi z Filharmonią Berlińską, Filharmonią Wiedeńską, Royal Concertgwebouw Orchestra w Amsterdamie, orkiestrą teatru La Scala w Mediolanie. Koncertami, w których był solistą dyrygowali tacy mistrzowie batuty jak: Yehudi Menuhin, Vladimir Ashkenazy, Neville Marriner, czy Gennadij Roz-hdestvenski. Jego partnerzy w koncertach kameralnych to m.in. pianistka Martha Arge-rich, pianista Evgeny Kissin i wiolonczelista Mischa Maisky.

Niezwykle bogata jest dyskografia Vadima Repina. Obejmuje ona między innymi koncerty skrzypcowe Beethovena, Mozarta, Sibeliusa, Czajkowskiego, Prokofiewa i Szostakowicza, a także muzykę kameralną. Dokładnie dziś ma swą światową premierę krążek z sonatami na skrzypce i fortepian Janacka, Griega i Francka, który Vadim Repin nagrał z pianistą Niko-laiem Luganskym. Od czterech lat kontrakt na wyłączność nagrań znakomitego skrzypka ma wytwórnia Deutsche Grammo-phon.
Do roku 2005 Vadin Repin grał na skrzypcach Stradivarius wykonanych w roku 1708, na których wcześniej grał Pablo de Sarasate. Aktualnie używa skrzypiec Guarneri del Gesu z roku 1736.
Od 2001 roku żoną Vadima Repina jest Caroline Die-munsch. Mieszkają w Szwajcarii i we Włoszech. Cztery lata temu przyszedł na świat ich syn Leonardo.

Gwiazdy światowych estrad: Vadim Repin
Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
piątek 1.10., godzina 19
bilety: 15-40 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski