Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie w Poznaniu [ZOBACZ ZDJĘCIA]

KMK
Groby Pańskie w Poznaniu
Groby Pańskie w Poznaniu Łukasz Gdak
Świąteczną tradycją wielkanocną jest odwiedzanie Grobów Pańskich i czuwanie przy nich. Przedstawiamy Groby Pańskie w niektórych poznańskich świątyniach.

Grób Pański w kościele oo. Dominikanów przy al. Niepodległości sprzyja modlitwie i medytacji. W osłoniętej czarną kotarą kaplicy panuje mrok. Rozświetlają go tylko reflektory skierowane na monstrancję z Najświetszym Sakramentem. Dzięki nim widać zarysy spowitej w płótno postaci leżącego na podwyższeniu na środku kaplicy Jezusa – rzeźby o rozmiarach człowieka.

Religijnym refleksjom sprzyja także Grób Pański w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Ze zwisających półprzejrzystych tkanin wyłaniają się ramiona pochylonego wielkiego krzyża. Widać na nim ślady po gwoździach i włóczni, którą miał być przebity Jezus. Jego leżąca, przykryta tkaninami postać widoczna jest w głębi kaplicy.

U oo. Karmelitów Bosych panuje kontemplacyjny nastrój. Grób Pański umieszczono w podziemiach tej świątyni. Surowe wnętrza (nieotynkowane cegły) rozświetlane są przez nieregularnie rozmieszczone w pobliżu monstrancji duże świece. Obok, we wgłębieniu pomieszczenia, znajduje się rzeźbę przedstawiająca Chrystusa.

Na tradycyjne przedstawienie grobu Jezusa nastawiono się w parafii katedralnej. Jego dominującą częścią jest umieszczony pod napisem „Ten jest mój syn umiłowany” duży obraz przedstawiający postać Boga stwórcy stylizowaną na wysokiego dostojnika kościelnego. Trzyma on martwego Chrystusa. Jego niewielka rzeźba znajduje się poniżej. Oczywiście nie zabrakło krzyża i najważniejszego elementu Grobu Pańskiego, czyli oświetlonej monstrancji z Najświętszym Sakramentem.

Skromny wygląd ma Grób Pański w bocznej nawie kościoła parafialnego na Wzgórzu św. Wojciecha. Przedstawia niewielką grotę z rzeźbą Jezusa na katafalku zwieńczoną napisem „Zaświadczył o miłości”.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski