Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gruźlica nadal niebezpieczna

Daria Kubiak
Gruźlicę przez wiele lat uważano za chorobę dotykającą przede wszystkim ludzi biednych, żyjących w najskromniejszych warunkach, niedożywionych a więc o obniżonej odporności i zaniedbanych pod względem higienicznym. Dzisiaj jednak choroba daje o sobie znać w różnych środowiskach.

Zachorowaniu na gruźlicę sprzyjają także permanentny stres oraz przepracowanie. Według opinii specjalistów nawet co trzeci mieszkaniec naszego kraju nosi w sobie uśpione bakterie - prątki gruźlicy.

Według statystyk w Polsce rejestruje się kilka tysięcy przypadków zachorowań rocznie. Choruje aż 20 osób na 100 tys., czyli drugie tyle co na terenie całej Europy. Gruźlica dotyka przede wszystkim dzieci i osoby starsze, powyżej 65. roku życia. Jak informują lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza, na tle całego kraju Wielkopolska wygląda nie najgorzej, bo gruźlicę wykrywa się u 11 proc. mieszkańców. O wiele częściej u pacjentów diagnozowane są inne groźne choroby płuc, w tym nowotworowe. Według lekarzy ich przyczyny to: palenie papierosów, alkohol, bezrobocie i podeszły wiek. Nie znaczy to, że gruźlicę można ignorować. Jest nadal groźna. Wiele osób nie ma pojęcia, że są nosicielami prątków gruźlicy i w ich organizmie może uaktywnić się choroba. Dzieje się tak dlatego, że badania radiologiczne nie są obowiązkowe. Dlatego wiele osób w ogóle nie zostało przebadanych pod kątem zarażenia się gruźlicą. Czasem gruźlica nie daje widocznych objawów. 25 proc. zakażonych nie kaszle, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Część osób o tym, że z ich zdrowiem dzieje się coś niedobrego, dowiaduje się podczas badań profilaktycznych, m. in. finansowanych przez samorządy województw. W takich badaniach, które finansuje Urząd Marszałkowski w Poznaniu uczestniczy od kilku lat szpital w Wolicy.

- Badania realizujemy od 7 lat. Ideą tej akcji profilaktycznej jest dotarcie do mieszkańców małych miejscowości z aparaturą rtg. Corocznie przebadanych zostaje około 10 tys. mieszkańców. W trakcie badań wykrywa się około 13 proc. zachorowań na gruźlicę i nowotwory. Gdyby nie te badania, 1300 osób nie wiedziałoby, że choruje albo dowiedziałoby się o tym zbyt późno - mówi lek. Wojciech Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

W trakcie badań profilaktycznych prowadzonych od czerwca do października 2014 roku ambulans z aparaturą do zdjęć rtg dotarł do 63 gmin, m. in. do Koźminka, Żelazkowa, Szczytnik, Brzezin i Cekowa - Kolonii w powiecie kaliskim. 144 osoby, u których stwierdzono chorobę, zostały skierowane do szpitali lub do przychodni specjalistycznych.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski