Hokej na trawie: Akademickie derby dla Politechniki Poznań...

Hokej na trawie: Akademickie derby dla Politechniki Poznań [ZDJĘCIA]

Jacek Pałuba

1/46
    przejdź do galerii

©Fot. Waldemar Wylegalski

Inauguracyjna seria spotkań w rozgrywkach pierwszej ligi hokeistów na trawie nie przyniosła niespodzianek. Swoje spotkania wygrały mistrz i wicemistrza Polski (Grunwald Poznań i AZS Politechnika Poznań) oraz poznańska Warta i Pomorzanin Toruń.
    Dwa pierwsze spotkania odbyły się już w minioną sobotę. W Środzie Wielkopolskiej, miejscowa Polonia nie dała rady Grunwaldowi, przegrywając 1:6 (0:4). Wojskowi wystąpili w tym pojedynku w okrojonym składzie. Brakowało kilku kontuzjowanych zawodników, a bramkarz Mariusz Chyła zagrał w polu. Podopieczni trenera Jerzego Wybieralskiego nie mieli jednak żadnych problemów z pokonaniem polonistów. Już po pierwszej połowie poznaniacy wygrywali 4:0. Po przerwie wojskowi tylko kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku i zwyciężyli 6:1.

Zdecydowanie ciekawsze było drugie sobotnie spotkanie Warty z Siemianowiczanką. W pierwszej połowie obie drużyny stworzyły sobie sytuacje podbramkowe, jednak zawodnikom brakowało skuteczności. Po przerwie zieloni wreszcie się "odblokowali" i już w 37. minucie objęli prowadzenie po bramce Macieja Walkowiaka. Poznaniakom grało się od tego momentu lepiej, chociaż musieli uważać na kontrataki Ślązaków. Przynajmniej dwukrotnie w tej części gry Siemianowiczanka poważnie zagroziła bramce Pawła Sobczaka, ale na szczęście nie był w stanie zdobyć gola. Zieloni tymczasem w 45. minucie podwyższyli rezultat na 2:0 (Tomasz Wachowiak), a potem wynik meczu ustalił Walkowiak i Warta wygrała 3:0.

Interesujące były też niedzielne pojedynki. W Gąsawie ekipa LKS przez prawie cała pierwszą połowę opierała się toruńskiemu Pomorzaninowi. Co prawda goście prowadzili 1:0 od 10. minuty, ale gospodarze wyrównali na 1:1. Jednak w końcówce tej części Pomorzanin w ciągu 60 sekund zdobył dwa gole i mógł z dużym spokojem przystąpić do drugiej połowy. Po przerwie dwie kolejne bramki torunian dały im prowadzenie 5:1 i właściwie losy spotkania były rozstrzygnięte. Gąsawa grała ambitnie, zdobyła jeszcze dwa gole, ale ostatecznie przegrała z Pomorzaninem 3:6.

Poznańskie derby akademickie Politechniki i AWF również przyniosły sporo emocji. Ekipa trenera Zbigniewa Rachwalskiego bardzo szybko, bo już po sześciu minutach wygrywała 2:0 (gole Mirosław Juszczaka z krótkiego rogu i Mateusza Biskupa), ale też straciła kontuzjowanego Mateusza Czaplińskiego. "Czapla" dostał cios piłką w czoło i musiał jechać do szpitala na szycie. Z pewnością przez kilka tygodni będzie wyłączony z gry i treningów. To prowadzenie nieco uśpiło gospodarzy i po błędach w defensywie, stracili gola (zdobył go dla AWF Adrian Krokosz).