Hokej na trawie: Srebro biało-czerwonych w Mińsku

Radosław Patroniak, Krzysztof MaciejewskiZaktualizowano
Polskie hokeistki w Mińsku spisały się rewelacyjnie
Polskie hokeistki w Mińsku spisały się rewelacyjnie Fot. Łukasz Gdak
Doskonale spisała się reprezentacja Polski seniorek podczas zakończonych w niedzielę Halowych Mistrzostw Europy w halowej odmianie hokeja na trawie, które odbyły się w Mińsku. Biało-czerwone prowadzone przez trenera Krzysztofa Rachwalskiego dotarły aż do finału w którym uległy 2:6 (1:2) aktualnym mistrzyniom świata i Europy Holenderkom. Srebrny medal HME to największy sukces w historii kobiecego hokeja na trawie w Polsce.

Polki, które w piątek w fazie grupowej przegrały z Holandią 0:9 oraz pokonały Belgię 5:1, ażeby awansować do półfinału, w sobotę rano w ostatnim spotkaniu grupowym musiały koniecznie pokonać reprezentację Czech. Do przerwy utrzymał się wprawdzie premiujący rywalki rezultat bezbramkowy, po przerwie wyższość biało-czerwonych nie podlegała jednak dyskusji. Po bramkach Amelii Katerli (28), Małgorzaty Sztybrych (34), Joanny Wieloch (40) oraz Pauliny Okaj w doliczonym czasie, Polki wygrały 4:0 meldując się w czołowej czwórce, co zarazem oznaczało zrealizowanie planu minimum – utrzymanie się w Dywizji I.
Półfinał z rewelacyjnie spisującą się do tego czasu drużyną gospodarza, najlepszą w grupie B reprezentacją Białorusi był bardzo dramatyczny. W regulaminowym czasie był remis 1:1 i o awansie do niedzielnego finału musiały zadecydować karne zagrywki. Skuteczniej wykonywały je Polki wygrywając 3:2 i zapewniając sobie co najmniej srebro tegorocznych HME. W 11. minucie prowadzenie dla Białorusi zdobyła Yuliya Kurhanskaya, wyrównała w 23 minucie Paula Sławińska.

W finale nasz zespół zagrał z Holandią zdecydowanie lepiej niż w piątek na inaugurację turnieju, przez pół godziny był równorzędnym rywalem hokeistek Oranje, doprowadzając do wyniku 1:2 oraz 2:3, nie dał jednak rady przegrywając 2:6 (1:2).
Po brązowych medalach zdobytych podczas dwóch poprzednich HME, tym razem Polki sięgnęły po wicemistrzostwo Europy. To największy sukces w historii kobiecego hokeja na trawie w naszym kraju. Brawo.

Brąz zdobyły Białorusinki, po raz drugi w tym turnieju pokonując drużynę Niemiec, tym razem 6:5. Do Dywizji II zdegradowane zostały drużyny Austrii i Belgii.

HME seniorek w Mińsku
finał: Polska - Holandia 2:6 (1:2). Bramki dla Polski: Joanna Mika (18), Paulina Okaj (28).Kolejność: 1. Holandia, 2. POLSKA, 3. Białoruś, 4: Niemcy, 5. Ukraina, 6. Czechy, 7. Austria, 8. Belgia (dwie ostatnie spadek).Skład Polek: Joanna Wieloch, Paulina Okaj, Joanna Mika, Amelia Katerla, Magdalena Zagajska, Paula Sławińska, Małgorzata Sztybrych, Anna Gabara, Marta Kucharska, Oriana Walasek, Weronika Wessoławska, Martyna Wypijewska.Trener: Krzysztof Rachwalski.