Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II edycja Olimpiady Gier Planszowych w Poznaniu. W Wielkopolsce padł rekord liczby uczestników!

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
W konkursie brało udział ponad 450 uczestników z całej Polski.
W konkursie brało udział ponad 450 uczestników z całej Polski. SP 69
Olimpiada Gier Planszowych w Poznaniu odbyła się 8 lutego. Rywalizacja trwała od godziny 9:00 do godziny 14:30. Później nastąpiło wręczenie nagród i ogłoszenie zwycięzców. 6 drużyn awansowało do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się już wkrótce.

II edycja Olimpiady Gier Planszowych w Poznaniu

Olimpiada Gier Planszowych w Poznaniu rozpoczęła się 8 lutego o godzinie 9:00. Wtedy drużyny zaczęły zmagania. Uczestników były tysiące.

- Jest to druga edycja tej olimpiady. W tegorocznej nieco rozszerzyliśmy zakres gier. Dodaliśmy kilka nowych - łącznie było 9 tytułów. Oprócz tego, że te gry uczą pewnej mechaniki i rywalizacji, to dodatkowo zawierają komponent historyczny - mówi Witold Sobócki z poznańskiego oddziału IPN.

W Olimpiadzie bierze udział cała Polska. Odbywa się ona w 16 regionach.

Zobacz zdjęcia z imprezy:

- Szkół biorących udział jest tysiące, tak samo jak uczestników. Pobiliśmy dziś rekord Polski jednodniowego udziału, bo było aż 450 uczestników - mówi Tomasz Bastkowski, koordynator konkursu.

Organizatorzy mówią, że jest to nowoczesny sposób poznawania historii, który interesuje młodzież. W Olimpiadzie było 6 kategorii, każda kategoria to inna gra.

- Do każdej z naszych gier planszowych wydajemy również broszurę edukacyjną zawierającą podstawowe informacje o wydarzeniu historycznym w jakim ta gra jest osadzona - dodaje Sobócki.

W jakie gry można było zagrać?

Można było zagrać w takie gry: ZnajZnak (gra typu memory), Niepodległa, w której gracze grają przeciwko mechanice gry, Gwieździsta Eskadra: 303 Bitwa o Wielką Brytanie, 7 w Obronie Lwowa i 111 Alarm dla Warszawy - jest to seria gier o historii polskiego lotnictwa z okresu wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej.

Można było zagrać również w ORP Orzeł - grę dotyczącą słynnego okrętu podwodnego oraz w Bitwę Warszawską -dotyczyła bitwy, która rozegrała się w sierpniu 1920 roku w okolicach Warszawy. Miś Wojtek natomiast jest skierowany do najmłodszych, gdzie wraz z misiem, którzy towarzyszył armii generała Andresa, gracze zmierzają ku Szkocji.

W Orle wygrali gospodarze z SP 69, 2 tytuły przypadły szkole z Inowrocławia (ZnajZnak, Niepodległa), w pozostałych kategoriach wygrały szkoły z Poznania i Gniezna. 6 zwycięskich drużyn awansowało na finały ogólnokrajowe, które odbędą się w Poznaniu w dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Hali Gimnastycznej ZS nr 8 i MTP.

Ponad 450 uczestników z całej Polski

- Jestem tutaj, bo zachęciła mnie do tego pani ze świetlicy. Poza tym chciałam zobaczyć jak to jest - mówi Oliwia, która w zajęła II miejsce w grze planszowej Miś Wojtek.

Zapytaliśmy dzieci jak przygotować się do takiej Olimpiady.

- Trzeba dużo ćwiczyć. Taki konkurs wymaga praktyki - mówi Oliwia. Zdania były jednak podzielone.

- Nic się nie uczyliśmy ani nie przygotowywaliśmy - mówi Kacper, który zajął pierwsze miejsce grając w ZnajZnak.

- Jest to gra historyczna polegająca na szukaniu tego samego obrazka, podobnie jak Dooble.

O zwycięstwie uczestnicy mówili tak:

- Trzeba mieć dobrą koncentrację i opracować strategię w czasie gry - mówi Filip, który również zajął pierwsze miejsce w grze ZnajZnak.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski