Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

InPost, Rafał Brzoska: 16 tys. paczkomatów w Polsce, nowe głównie na wsi, wejście na rynek dostaw żywności, ekspansja w Europie. EKG 2021

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Rafał Brzoska, szef InPostu, na EKG 2021
Rafał Brzoska, szef InPostu, na EKG 2021 Fot Arkadiusz Gola
Siódmy najbogatszy Polak na EKG zdradził plany InPostu: 20 tys. paczkomatów do końca roku, nie tylko w Polsce, u nas - głównie na wsi, mocne wejście na rynek dostaw żywności, współpraca z największymi miastami, dotycząca ekologii. Rozmowa wideo z Rafałem Brzoską, pochodzącym z Raciborza pomysłodawcą i prezesem InPostu.

Jak obiecali wiosną, tak zrobili, a teraz chcą postawić paczkomat praktycznie przy każdym domu. Także na wsi. Nic dziwnego, działają w branży, która przez pandemię nie tylko przeszła suchą stopą, ale też miała w niej ogromne zyski. To InPost wiosną 2021 zapowiadał, że bardzo zwiększy liczbą paczkomatów. Dziś mają ich 14 tys., prezes Rafał Brzoska mówi: To nie koniec, będzie ich w sumie 20 tys. Cały czas się zmieniamy i uczymy. Ale na emeryturę się nie wybieram, mam jeszcze sporo pomysłów.

21 września 2021 podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Rafał Brzoska, pochodzący z Raciborza przedsiębiorca, chętnie i ze swadą opowiadał o tym, jakie plany ma jego firma. I przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim", że gdy InPost zaczynał - od przesyłek z blaszkami, pamiętacie? - miał plany rozwoju, owszem, ale...:
- W życiu nie sądziłem, że będziemy w takim miejscu, jak dziś - mówi. Doskonale pamięta pierwszy ustawiony paczkomat: przy Malborskiej 130 w Krakowie.

Zobacz zdjęcia

W jakim są zatem miejscu?

  • 15 mln korzystających z usług InPostu
  • W pierwszym kwartale 2021 przychody w wysokości 793 mln zł, to wzrost o 93 proc. rok do roku.
  • Wolumen przesyłek - 97 mln paczek.
  • 14 tys. paczkomatów we wrześniu 2021.

W tym roku firma chce zamontować kolejnych 5 tys. paczkomatów. Ale nie tylko w Polsce, bo rozwija się i planuje dalszą ekspansję w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech. Co ciekawe, nowe paczkomaty w Polsce staną w większości na wsiach.
- Potencjał e-commerce jest tam, gdzie ludzie go jeszcze nie dotknęli - mówi Rafał Brzoska.

Ale - podobnie jak 20 lat temu, kiedy rywalizowali o miejsce na rynku z Pocztą Polską, i teraz nie mogą osiąść na laurach. Tym bardziej, że PP tez zapowiedziała ustawienie skrytek na przesyłki (Paczkomat to nazwa zastrzeżona). Ale Brzoska ma kolejne plany. M.in. związane z dostawą żywności. Taki projekt, na razie pilotażowy, prowadzi w Warszawie, wspólnie z Makro Cash&Carry.

- W Wielkiej Brytanii 12, a we Francji 11 proc. sprzedaży żywności już odbywa się w kanele e-commerce - podaje. - U nas to pół procenta. Więc mamy olbrzymi potencjał. Ale nikomu się to nie udało dzisiaj w Polsce. To gigantyczne wyzwanie, więc... podejmujemy je.

Być może od stycznia 2022 takie dostawy będą możliwe w woj. śląskim, bo nasz region jest typowany jako jedna z kilku aglomeracji, która mogłaby iść po Warszawie na pierwszy ogień. Brzoska uważa, że klienci InPostu w naszym regionie są na to gotowi i mają zaufanie do firmy.

Inpost oczywiście do takiego przedsięwzięcia potrzebuje nowych, specjalnych urządzeń, bo żywności nie można dostarczać do paczkomatów. - Klient e-commerce jest bardziej wymagający. Dlatego podejmiemy to wyzwanie tylko wtedy, gdy będziemy mieć pełną gwarancję, że jakość naszych usług będzie na najwyższym poziomie - zastrzega.- Nie stać nas na to, by psuć jakość brandu, który budowaliśmy przez lata.

A brand uważa za mocny. Bo choć rynek e-commerce ma ogromny potencjał, to... - Ten, kto będzie chciał zbudować "Inpost bis" nie zdaje sobie sprawy ze stopnia skomplikowania takiego przedsięwzięcia - mówi prezes Brzoska.

- Moje osobiste marzenie jest takie, że kiedyś, na koniec dnia, z dowolnego miejsca w kraju będzie można zamówić i mrożoną rybę, i świeże owoce morza i świeże warzywa z dostawą następnego dnia - podsumowuje.

Prezes InPostu odniósł się też do kolejnych prób, by obciążyć firmę podatkiem od nieruchomości. - Rozumiem , że samorządy szukają pieniędzy. Ale jest orzecznictwo. Paczkomat nie jest budowlą - ripostuje.

Zamiast tego InPost proponuje 40 największym miastom w Polsce program "Green City by InPost", czyli: wspieranie ekologicznego transportu, ograniczanie ruchu samochodowego związanego z rozwojem e-commerce. - Dostawa do paczkomatów już dziś jest najbardziej ekologiczną formą zakupów internetowych. W porównaniu do zamówienia paczki do domu klienta, dostawa do paczkomatu pozwala na nawet o 75 proc. mniejszą emisją dwutlenku węgla - mówi Brzoska. - Zobowiązujemy się także do sukcesywnej wymiany naszej floty na samochody elektryczne.

Historia firmy. InPost został założony w 1999 roku. Najpierw konkurował z pocztą na rynku przesyłek listowych. Od 2009 stawiają paczkomaty - urządzenia przypominające skrytki pocztowe, które umożliwiają samodzielne odbieranie i nadawanie przesyłek 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. InPost ma w 2021 sieć Paczkomatów w Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech, Kanadzie, Rosji, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. W 2020 roku InPost obsłużył 249 mln przesyłek. Aplikacja mobilna InPost Mobile ma ponad 6 mln użytkowników. Rafał Brzoska jest siódmy na liście najbogatszych Polaków magazynu Forbes. Pochodzi z Raciborza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski