Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu organizuje konferencję naukową "RNA goes viral". Biorą w niej udział światowej sławy badacze

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu organizuje konferencję naukową - "RNA goes viral", w której będą uczestniczyć eksperci o międzynarodowej sławie m.in. z USA, Chin czy Indii. Odbędzie się ona w poznańskim instytucie 1-2 lipca i ma odpowiedzieć na palące wyzwania współczesności związanych głównie z koronawirusem
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu organizuje konferencję naukową - "RNA goes viral", w której będą uczestniczyć eksperci o międzynarodowej sławie m.in. z USA, Chin czy Indii. Odbędzie się ona w poznańskim instytucie 1-2 lipca i ma odpowiedzieć na palące wyzwania współczesności związanych głównie z koronawirusem Karol Makurat/Zdjęcie ilustracyjne
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu organizuje konferencję naukową - "RNA goes viral", w której będą uczestniczyć eksperci o międzynarodowej sławie m.in. z USA, Chin czy Indii. Odbędzie się ona w poznańskim instytucie 1-2 lipca i ma za zadanie odpowiedzieć na palące wyzwania współczesności związanych głównie z koronawirusem.

Interdyscyplinarny charakter konferencji sprawia, że nie tylko zostaną poruszone zagadnienia z biologii i wirusologii, ale również z innych dziedzin nauki, jak nanotechnologia, epidemiologia, chemia, fizyka.

- Chcemy poruszyć różnorodne aspekty podczas naszej konferencji. Wyzwania są różne, ale głównie skupimy się na wirusie SARS-CoV-2, bo to jest największy problem dzisiejszych czasów. Dlatego też zaprosiliśmy wybitnych ekspertów światowej sławy - naukowców zajmujących się różnymi dziedzinami naukowymi, których wspólnym mianownikiem są wirusy

- tłumaczy dr Paweł Zmora, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji.

Tematyka konferencji "RNA goes viral"

Na konferencji będą przedstawiane również kwestie dotyczące szczepionki przeciw koronawirusowi, a część prelegentów będzie mówić o lekach na COVID-19.

Zobacz też: Kwarantanna dla „Wyspiarzy”, wariant „Delta” w natarciu

- Będę mówił, w trakcie jednej sesji, o przeciwciałach przeciwko SARS-CoV-2, zarówno tych po przebytym zakażeniu, jak i tych po zaszczepieniu: kiedy pojawiają się przeciwciała, u jakiego procenta populacji te przeciwciała są obecne, jak wyglądała prawdziwa skala pandemii, jak wygląda poziom przeciwciał po zaszczepieniu i jakie czynniki na ten poziom wpływają itp.

- mówi dr Zmora. - Dr Paweł Małecki z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej będzie mówił o leczeniu COVID-19 u dzieci nie tylko z punktu widzenia naukowego, ale przede wszystkim praktycznego. On codziennie zmaga się z problemem COVID-19 u dzieci oraz z zespołem pocovidowym - PIMS, więc na pewno jego wystąpienie będzie urozmaicone - dodaje.

Konferencja "RNA goes viral" szansą dla młodych naukowców

Podczas konferencji wystąpią nie tylko wybitni eksperci. Organizatorzy chcieli dać szansę młodym pracownikom nauki, dlatego umożliwili im zaprezentowanie wyników swoich badań dotyczących problematyki zbliżonej do tematów poszczególnych sesji. Wszyscy zainteresowani wystąpieniem mogli przesłać streszczenia swoich doniesień, przygotowane do przedstawienia ustnego (12 min + 3 min dyskusji) lub w formie posteru. Organizatorzy zastrzegli, że ilość prezentacji ustnych jest ograniczona, jednak te, które się nie zakwalifikują, mogły zostać wykorzystane jako poster.

Jubilat bohaterem konferencji "RNA goes viral"

Uwaga uczestników konferencji skupi się nie tylko na najnowszych doniesieniach na temat wirusa SARS-CoV-2, chemii i biologii kwasów nukleinowych, ale i na dokonaniach jednego z naukowców Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu - prof. dr. hab. Ryszarda Kierzka z Zakładu Chemii i Biologii Kwasów Nukleinowych, ponieważ spotkanie jest też organizowane ze względu na 70. urodziny profesora.

- Prof. Kierzek z naszego Instytutu jest jednym z wybitnych przedstawicieli świata nauki. Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia z pogranicza chemii, fizyki i biologii oraz dotyczą głównie kwasów nukleinowych. Jego badania stanowiły podstawę do wielu obecnie realizowanych projektów – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Profesor jest autorem blisko 180 publikacji cytowanych ponad 8 tys. razy

- wyjaśnia dr Paweł Zmora.

Program konferencji "RNA goes viral"

Sesja urodzinowa prof. Ryszarda Kierzka, podczas której wystąpią przyjaciele profesora, aby przybliżyć nieznane historie z życia jubilata, będzie prowadzona w języku polskim, a pozostałe trzy - w języku angielskim.

  • Sesja 1 - From thermodynamics of nucleic acids... - zaprezentowane zostaną doniesienia z zakresu szeroko rozumianej chemii i biologii kwasów nukleinowych.
  • Sesja 2 - … through biology of viruses... - zaprezentowane zostaną doniesienia z zakresu wirusologii, biologii molekularnej, biologii strukturalnej.
  • Sesja 3 - … to efficient anti-SARS-CoV-2 strategies - zaprezentowane zostaną doniesienia z zakresu medycyny, biologii medycznej, epidemiologii oraz diagnostyki molekularnej.

W tle konferencji "RNA goes viral" pandemia

Ze względu na trwającą pandemię konferencja będzie miała charakter hybrydowy - część uczestników będzie brać udział w niej z sali wykładowej w Instytucie, podczas gdy druga połączy się jednocześnie online. Po wydarzeniu zostaną przygotowane filmiki o charakterze popularnonaukowym - w ramach promocji nauki - podsumowujące wszystkie doniesienia konferencyjne. Opublikowane zostaną na kanale YouTube Instytutu.

Ci wszyscy, którzy chcieli biernie przyglądać się wystąpieniom naukowym, mogli rejestrować się przez formularz dostępny na stronie internetowej Fundacji ICHB PAN. Konferencję "RNA goes viral" organizują Fundacja ICHB PAN, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie