Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba skarbowa Poznań: firma podatki. Sprawdź czy rozliczasz się prawidłowo!

Milena Kochanowska
Izba skarbowa Poznań: firma podatki. Na pytania przedsiębiorców odpowiada Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu
Izba skarbowa Poznań: firma podatki. Na pytania przedsiębiorców odpowiada Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Izba skarbowa Poznań: firma podatki. Na pytania przedsiębiorców odpowiada Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu. To warto wiedzieć!

Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i mam firmę jednoosobową. Jedna i druga działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Czy od dochodu z działalności prowadzonej samodzielnie mogę odliczyć połowę straty poniesionej z działalności prowadzonej w formie spółki?
Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Poniesiona przez pana w roku 2011 strata przychodów z działalności gospodarczej, może być odliczona od dochodu osiągniętego w roku 2012 do wysokości 50 proc. tej straty. Bez względu na to, czy osiągnięta jest z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, czy z tej w formie spółki.

Czy mogę rozliczyć stratę z działalności gospodarczej poniesioną w roku 2012 już na etapie obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w tym roku?
Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak, jest to możliwe, pod warunkiem, że dochód uzyskany w danym miesiącu roku podatkowego po roku, w którym poniesiono stratę pozwala na jej odliczenie. Wysokość obniżenia w którymkolwiek z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych jednorazowo nie może jednak przekroczyć 50 proc. kwoty poniesionej straty.


Uzyskuję dochody z różnych źródeł - ze stosunku pracy, działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym i umów zlecenia. Czy mogę odliczyć od podatku składkę zdrowotną niezależnie od źródła przychodów, z którym była ona związana?

Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Odliczając składkę zdrowotną podatnik może wybrać czy będzie to robił jednocześnie od podatku z poszczególnych źródeł przychodu według obranej przez siebie proporcji, czy też odliczy w całości od jednego źródła. Trzeba jednak pamiętać, aby suma dokonanych odliczeń nie przekroczyła kwoty faktycznie dokonanej wpłaty i obowiązującego limitu.


Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W roku 2010 kupiłem samochód i wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych, i prawnych, a odpisy amortyzacyjne zaliczałem do kosztów uzyskania przychodów. W maju 2011 r. przeznaczyłem auto na potrzeby osobiste i wykreśliłem z ewidencji, a w lutym 2012 r. samochód sprzedałem. Czy kwotę uzyskaną z tej sprzedaży mam zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej?

Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży samochodu musi pan zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Wykreślenie auta z ewidencji środków trwałych i przeznaczenie na potrzeby osobiste jest obojętne podatkowo. Natomiast przychód ze sprzedaży tego samochodu, nawet, jeśli został już wycofany z działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu w ramach prowadzonej działalności, o ile sprzedaż nastąpiła przed upływem sześciu lat, licząc od końca miesiąca, w którym samochód został wycofany z działalności.

Prowadzę działalność gospodarczą. Staram się o pozyskanie dotacji na zakup środków trwałych, więc zapłaciłem za sporządzenie wniosku o dotację. Czy wydatek ten jest kosztem podatkowym i czy ma znaczenie fakt otrzymania dotacji?

Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu: Wydatki poniesione na opracowanie wniosku o przyznanie dotacji stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich poniesienia, nie podwyższą wartości środków trwałych. Żeby taki wydatek uznać za koszt podatkowy nieistotne jest to, czy dotacja zostanie przyznana czy też nie.

Jesteśmy lekarzami, wspólnikami spółki cywilnej. Umowa spółki przewiduje, że udziały w zyskach będą proporcjonalne do wkładu pracy wspólników. W związku z różnym nakładem pracy w poszczególnych miesiącach udziały procentowe w zysku zmieniają się co miesiąc. W jaki sposób rozliczyć udziały w przychodach i kosztach tej spółki w składanym zeznaniu rocznym, w załączniku PIT/B?
Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu: Żeby prawidłowo rozliczyć podatek należny za rok 2012 każdy wspólnik musi wypełnić PIT/B, w którym wykaże za każdy miesiąc partycypację w przychodach i kosztach, odpowiednio do swoich udziałów określonych w umowie. Ustalony w taki sposób dochód lub strata stanowi podstawę do obliczenia podatku.


Jestem wspólnikiem spółki cywilnej i rozliczam się na zasadach ogólnych. Planuję założenie firmy jednoosobowej. Czy mogę z tej działalności wybrać ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania?

Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu: Jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jednocześnie jest wspólnikiem spółki nie mającej osobowości prawnej, np. spółki cywilnej, wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, w stosunku do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Żaden z przepisów ustawy nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność samodzielnie będzie korzystał z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej w formie spółki płacił podatek na zasadach ogólnych lub odwrotnie. Możliwe jest więc opodatkowanie przychodów z działalności prowadzonej samodzielnie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a w formie spółki cywilnej według skali podatkowej, czyli według zasad ogólnych.

Czy odsetki od nieterminowo zapłaconych faktur stanowią koszty uzyskanych przychodów?
Krystyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Zapłacone odsetki są kosztem uzyskanych przychodów.

a href="http://www.gloswielkopolski.pl/newsletter/">

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski