Jacek Jaśkowiak: Anarchiści żądają przestrzegania prawa, a sami je łamią [OPINIA]

Jacek Jaśkowiak
Jacek Jaśkowiak, prawnik, kandydat na prezydenta Poznania w 2010 roku
Jacek Jaśkowiak, prawnik, kandydat na prezydenta Poznania w 2010 roku Fot. Janusz Romaniszyn/Archiwum
Anarchiści świadomie łamiąc prawo, zajęli kamienicę na Podgórzu w Poznaniu. Wcześniej mieszkali w niej bezdomni. Był smród, alkohol i libacje. Weszli anarchiści i nadużywający alkoholu bezdomni grzecznie opuścili kamienicę - zapewne pod most. Redaktorów "Gazety Wyborczej", Piotra Żytnickiego i Marcina Kąckiego, w tekście "Ballada o skłocie na Podgórzu" szczególnie wzruszył los 18-letniego Bartka, który nie chciał mieszkać z rodzicami i postanowił z kolegami - dzieciakami-marzycielami robić wystawy zdjęć i malarstwa, pracownię artystyczną i może kiedyś nawet kawiarnię. By te marzenia zrealizować, Bartek z kolegami bezprawnie zajęli cudzą własność.

Redaktorzy z tkliwością piszą o dzieciakach, których marzenia zostały skasowane przez uzbrojone w karabiny maszynowe brutalne szwadrony policji. Na filmie pokazującym zdarzenie widać stoicki spokój policji i krzyczących anarchistów. Z tymi dzieciakami to chyba również przesada, bo wśród anarchistów sporo trzydziestolatków. P. Żytnickiemu i M. Kąckiemu nie przeszkadza opluwanie policjanta przez anarchistę. W sumie się nie dziwię, skoro idolem ich kolegi z redakcji (tak wynikało z wpisu na profilu facebookowym) była dziennikarka Ulrike Meinhof, bardziej znana jako jedna z założycieli Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Meinhof uważała, że gliniarze to świnie i można do nich strzelać. Nie wiem, czy Meinhof imponowała (bo wpis na profilu zniknął) redakcyjnemu koledze P. Żytnickiego i M. Kąckiego warsztatem dziennikarskim, czy też radykalizmem w zwalczaniu kapitalizmu (Meinhof skazano za wielokrotne morderstwa i udział w aktach terrorystycznych).

Anarchiści uważają się za pacyfistów i tak też przedstawiają ich często dziennikarze. Anarchizm jest filozofią niejednorodną. Jedni anarchiści popierają pacyfizm, inni walkę zbrojną. Walkę traktują jako obronę własną i w ten sposób tłumaczą udział w zadymach. Z własnością i poszanowaniem prawa też mają problem, bo im wolno zajmować cudzą własność, ale o swoje wiertarki i narzędzia potrafią się stanowczo dopominać. Od innych oczekują przestrzegania prawa, ale sami stoją ponad prawem i często je łamią.

W ostatnim czasie dosyć głośno w mediach również o ekstremistach z prawej strony. W Białymstoku skazano na kary bezwzględnego pozbawienia wolności kilku młodych skinów, którzy w 2007 roku zbezcześcili cmentarz żydowski poprzez malowanie antyżydowskich haseł na grobach oraz symboli faszystowskich. Nie wiem, czy mieszkali z rodzicami, czy też z kolegami-marzycielami chcieli razem śpiewać patriotyczne pieśni i ćwiczyć tężyznę fizyczną. Z pewnością nie odpowiadała im obecna demokracja i chcieli zmieniać Polskę na lepszą.

W zeszłym roku doszło do gorszących scen w dniu naszego Święta Narodowego. Uroczystości zostały zakłócone przez starcia ugrupowań ultralewicowych oraz ultraprawicowych. Anarchiści ściągnęli nawet posiłki kolegów z Niemiec. Zważywszy na prezentowane przez anarchistów poglądy na temat państwa nie chodziło im o uczczenie rocznicy. Celem przyjazdu był udział w zadymie i bójki z narodowcami, oczywiście w obronie własnej. Ekstremistom prawicowym i lewicowym skorym do urządzania zadym udało się popsuć atmosferę bardzo ważnego dla wielu Polaków dnia.

M. Kącki i P. Żytnicki zastanawiają się w swoim tekście, czy marzenia Bartka i jego przyjaciół pójdą na dno. Moim zdaniem w Polsce nie ma przeszkód, by Bartek z kolegami realizowali swoje marzenia w sposób zgodny z prawem. Wiele osób otwiera kawiarnie, galerie ze zdjęciami i malarstwem. Trwa to trochę dłużej, bo trzeba wcześniej trochę popracować, potem wynająć lokal, dokonać stosownych zgłoszeń, płacić podatki. Tak robią przecież dziesiątki tysięcy innych przedsiębiorców z Wielkopolski. Pracują, oszczędzają, biorą kredyty i decydują się na własną działalność gospodarczą. Co niektórzy zatrudniają z czasem pracowników. Z płaconych przez nich podatków są między innymi środki na pomoc socjalną oraz realizację zadań spoczywających na samorządzie i państwie.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Nie widzę powodów, by anarchistów stawiać ponad prawem. Anarchiści bardzo często wypowiadają się na temat zasadności wydawania publicznych pieniędzy. Jakoś nie widzę u anarchistów zapału, by poprzez swoją pracę przyczyniać się do tego, by tych publicznych pieniędzy było więcej. Znacznie łatwiej jest prawić frazesy przy piwie o sprawiedliwości społecznej, organizować demonstracje lub kontrdemonstracje, niż podjąć ryzyko i trud zorganizowania pracy dla siebie i innych.

Być może ta zdecydowana akcja poznańskiej policji była potrzebna. Być może w Białymstoku przed rokiem 2007 należało podjąć działania, które przeszkodziłyby indoktrynacji nastolatków przez starszych skinów.

Od ponad dwudziestu lat żyjemy w niepodległym kraju i udało się w tym czasie sporo zbudować i zrobić. Młodzi ludzie z natury nastawieni są krytycznie do istniejącego porządku i lepiej zauważają różnego rodzaju patologie i nieprawidłowości. Są podatni na różnego rodzaju idee lepszego porządku świata głoszone przez różne ruchy. Może lepiej nie eksperymentować z rewolucjami? Rewolucji już było sporo w historii, a skutki bywały bolesne dla ludzkości.

Sądzę, że nie jestem odosobniony w oczekiwaniu od policji, prokuratury i sądów większej sprawności w egzekwowaniu przestrzegania prawa. Obszarem, który wymaga zdecydowanej poprawy jest szacunek każdego z nas dla prawa i organów państwa. Brak tego szacunku zaczyna się na łamaniu przepisów o ruchu drogowym, niewłaściwym parkowaniu, zakłócaniu spokoju, a kończy na nękaniu lokatorów przez czyścicieli kamienic i tolerowaniu przez lata działalności takich podmiotów jak Amber Gold.

Jeżeli policja nie będzie lepiej egzekwować przestrzegania prawa, to w tych zadaniach będą próbować wyręczać policję ekstremiści z prawej i lewej strony, firmy ochroniarskie i patrole obywatelskie. A to już blisko anarchii.

Autor jest prawnikiem,w 2010 roku był kandydatem na prezydenta Poznania

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
N

Wyobraź sobie teraz, że to mieszkanie, na którego wynajem tak ciężko większość społeczeństwa pracuje, było kupione w okresie deprywatyzacji za równowartość 10 czynszów.
Wyobraź sobie, że w okresie kryzysu, gdy wszyscy tracili majątki, aktywa najbogatszych wzrosły prawie dwukrotnie.
I pomyśl teraz na jaki system pracujesz.

P
Paweł.

"Anarchiści"to po prostu zwykłe penerstwo,nieroby,chłoptasie w kapocach.Ciekawe jest jedno:co na to ich rodzice?

P
Pawel.

Nie bardzo rozumiem slowo "sklot".Co wy tam chcecie robić?Chyba lepiej wziąść sie za nauke i pracę.

Z
Zdzichu

Sorry kolego, ale dla mnie jesteście tylko bandą obłudnych hipokrytów, dzieciarnią która nie ma pojęcia o życiu. Kiedy mowa jest o innych osobach wycieracie sobie mordy kwestiami biedy, pomocy słabym i wszechobecnym uciskiem wstrętnego, znienawidzonego państwa. No ale gdy chcecie studiować to na ogół wybieracie państwowy uniwersytet, kiedy jesteście chorzy albo zdarzy się wypadek korzystacie z państwowej służby zdrowia, a niejeden z was radośnie sobie podróżuje państwowymi kolejami czy tramwajami. Jedna wielka obłuda. To taki bardzo wybiórczy anarchizm.

To co głosicie to jest niespójny ideowo i merytorycznie bełkot - zbiór ładnie brzmiących, idealistycznych hasełek niemożliwych do wprowadzenia w zorganizowanym społeczeństwie, a już na pewno nie bez łamania prawa w tym prawa własności. To co dla was jest "wolnością" i "równością" jest de facto samowolą, łamaniem norm i tak naprawdę gwałceniem wolności i praw innych osób, szczególnie tych którzy mają gdzieś ten was "kolektyw". Komuniści, z których dorobku czerpiecie pełnymi garściami też mieli pomysł na państwo idealne. Jedyna różnica że komuniści głosili równość i prace dla każdego, wy głosicie równość i lenistwo dla każdego. Pracować wam się nie chce to się bawicie w politykę.

Ekstremizm to dobre słowo do nazwania zachowania tak zwanych anarchistów w Polsce i Poznaniu. Z jednej strony głosicie pokój i równość, a z drugiej nie przeszkadza wam to organizować rożnego rodzaju bojówki, inicjować zamieszki i inne agresywne działania stanowiące zagrożenie dla tak zwanych innych ludzi. No ale przecież wasze idee i wizja świata są ważniejsze niż ludzie.

Rozumiem, że wam - ludziom którzy do uczciwej pracy nie chodzą, tylko sobie siedzą za darmo na squacie, majstrują przy rowerach, brzdąkają na gitarce i piją winiacze - obca jest idea że na mieszkanie czy dom trzeba zarobić pracą rąk albo umysłu. Jednak większość ludzi ma gdzie mieszkać bo na to pracuje, nie wprowadza się "na bezczelnego" do czyjeś własności.

Ⓐ

W środowisku anarchistycznym przeważa opinia, że nie ma jak prostować podobnych komentarzy, gdyż są "fraktalnie nietrafne" (czym głębiej analizować, tym głębsza niezgoda z przyjętym rozumowaniem).
Ale nie wypada nie docenić wysiłku, partiami ta opinia wydaje się nawet trafna (wielonurtowość tendencji to podstawa anarchizmu, tak jak zdolność podejmowanie konsensusu).
Ad. przestrzegania prawa. Anarchiści postulują całkowitą równość wszystkich istot, za wszelką cenę. To znaczy, że z przyczyn pragmatycznych można walczyć z opresją wobec słabszych sposobami także prawnymi – i nie jest to hipokryzja. Taka Stolarska jest broniona na wielu frontach, z których tylko część, niestety, jest znana odbiorcom/-czyniom mediów głównonurtowych. Równocześnie wiemy, że prawo odgórnie narzucone nie jest wolnościowe.
Ad. zapału do pracy. Wolno mi tylko to wyśmiać. Niech autor własnymi redaktorskimi rękami uporządkuje i odremontuje kamienicę (kubatura kilkaset m^3) i podwórze, to wtedy możemy porozmawiać. Proszę własnoręcznie zaprojektować infrastrukturę, która znajduje się poza kanonem inżynierskim i nie opisuje jej piśmiennictwo. Potem proszę prowadzić nieopłaconą działalność społeczną, polityczną lub artystyczną.
Ad. podatków. Nie uznajemy ich, gdyż nie uznajemy państwa i jego mechanizmów (także osłonowych – twierdzimy, że się one nie sprawdzają, gdy >60% ludzi w Polsce żyje poniżej minimum socjalnego, a kilka milionów poniżej min. egzystencji; stoją też na błędnych założeniach aksjologicznych. Dodajmy do tego miliardy na świecie – ten kraj to przecież mniej niż pół procenta populacji). Nie powinien interesować nas sposób postępowania przedsiębiorców i kredytobiorców, gdyż działają w warunkach kontestowanego przez nas systemu kapitalistycznego.
Ad. ekstremizmów. Skrajna prawica w niektórych odsłonach powiela nasze żądania socjalne, jednak przejawia postawę wykluczającą i wartościującą, która niechybnie prowadzi do dyskryminacji ludzi i tendencji totalitarystycznych. Nacjonalizmy są tym skażone, a agresja wobec odmienności wydarza się na ulicy (nie ma znaczenia, że czytelnicy/-czki Głosu niewiele o tym nie wiedzą). Z tym nie da się zawrzeć konsensusu. Więc tak, przemoc jest reakcją obronną.
Ad. własności. Anarchizm odrzuca własność środków produkcji i dysproporcje w dostępności zdobyczy cywilizacyjnych. Dom (pustostan) jest takim środkiem, potrzeba schronienia jest zaś potrzebą podstawową (prawie jak oddychanie). Tymczasem wysnuwa się wnioski ogólne na podstawie jednostkowych danych – żaden z panów redaktorów nie zna sytuacji życiowej skłotersów/-ek. Dom nie może być traktowany jako towar lub przywilej – jest prawem człowieka, co w tym systemie rodzi i będzie rodzić konflikty z prawem własności. Na Podgórzu nie było czego uszanować, skoro sami właściciele/-cielki nie uszanowali porzuconego obiektu. Istnieją wykładnie etyczne, czym jest własność osobista, kolektywna – która nb. została tam wniesiona po to, by urzeczywistnić projekt stricte społeczny i wolnościowy, czyli dostępny dla każdego (także p. Jaśkowiaka i in.).
PS Do zobaczenia na kolejnej ewikcji!

o
obserwator

10/10 za ten tekst. Porządek musi być. Dobra robota.

j
ja poznaniak

h******www.rozbrat.org/publicystyka/polityka/3579-maly-polityk-zaczipowac-go-jak-psa

Z
Zdzichu

Mi się robi niedobrze jak widzę młodych kolesi, na ogół z tak zwanych dobrych domów gdzie zawsze na chleb i masełko było, którzy porobili sobie dredy i ubrali się w szmaty, zamelinowali w czyjeś własności i uważają się za obrońców pokrzywdzonych i biednych oraz że mają remedium na wszystkie problemy świata, a tym remedium jest "zabrać bogatym i rozdać tym, którym nie chce się pracować".
Co ciekawe jakoś nie widzą hipokryzji i obłudy w negowaniu państwa z jednej strony a studiowaniu na państwowych studiach z drugiej (i pobieraniu wstrętnych państwowych pieniędzy jako stypendium).

Z
Zły obywatel

Jak widzę tę ulizaną buźkę pod krawatem, to już mi się niedobrze robi. Sędzia nad sędziami, wszystkowiedzący mentor. Miłośnik prawa i komorników. Zwolennik obrony właścicieli nieruchomości w czasach, gdy jak ktoś wzywa policję do ratowania przed bandziormi, to jest spławiany (albo nie może się dodzwonić). Przyznaj się: startujesz na wygodny fotel opłacany z podatków, to i "porządku" prawnego bronisz. Co nie?

a
adam

czegoś tak dennego intelektualnie nie czytałem dawno ! kłamstwa pomieszane z półprawdami plus wiedza pochodząca na temat wydarzenia tylko z gazet-żałosny pan jesteś panie Jaśkowiak !

`

Świetny komentarz. Anarchiści ewidentnie łamią prawo i oczekują bezkarności.

h
hausero

Dobry, logiczny artykuł wskazujący tok myślenia człeka normalnego...bystrym okiem obserwującego otaczającą rzeczywistość.... uczącą o szacunku dla cudzej własności oraz instytucji państwa, które często zawodzi ale to my przecież w jakiejś części je tworzymy. Tekst napisany na wskroś nędznym pismakom jakimi są Żytnicki i Kącki, którzy szukają taniego tematu dla napisania wyliniałego często nieobiektywnego tekstu i zarobienia paru złotników.

C
Czarny szczur

Fanatyzm Śruby też był zły.... jak bandyta wypędza lokatorów przy użyciu zdechłych szczurów i wbrew prawu (bo na legalne wykwaterowanie lokatorów są odpowiednie przepisy) to chyba też nieładnie? Tylko dlaczego jego ZOMO nie pogoniło, ciekawe....

g
ginol

jest istnienie ruiny w środku miasta. Bo jak syf to syf, czy tak ?

J
Jezior

Fanatyzm jest zawsze zły i nieważne jest czy są to anarchiści czy ultraprawicowcy. Prowadzi on tylko do konfliktu, eliminuje dyskusję i argumentację na rzecz emocjonalnych przekonań.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3