Jadwiga Emilewicz: "Mieszkanie - dobro nie towar. Ok. 12 tys. lokali powstanie w Polsce do końca roku w ramach rządowego wsparcia"

SR
Według szacunków i patrząc na trendy, jak podała Emilewicz, ok. 12 tys. lokali powstanie do końca 2021 r. w ramach rządowego wsparcia. W samym Poznaniu inwestycja przy ul. Opolskiej wsparła docelowo 1100 lokali, czyli 1/6 całkowitej liczby lokali oddanych do użytku w Poznaniu w 2020 r.Na zdjęciu widok na budowę osiedla przy ul. Opolskiej w Poznaniu w 2020 r.
Według szacunków i patrząc na trendy, jak podała Emilewicz, ok. 12 tys. lokali powstanie do końca 2021 r. w ramach rządowego wsparcia. W samym Poznaniu inwestycja przy ul. Opolskiej wsparła docelowo 1100 lokali, czyli 1/6 całkowitej liczby lokali oddanych do użytku w Poznaniu w 2020 r.Na zdjęciu widok na budowę osiedla przy ul. Opolskiej w Poznaniu w 2020 r. Waldemar Wylegalski
Jadwiga Emilewicz przedstawiła efekt programu pakietu mieszkaniowego ze szczególnym uwzględnieniem Poznania. Budowa osiedla komunalnego przy ul. Opolskiej była jedną z największych inwestycji komunalnych w Polsce i pierwszym tak dużym wsparciem dla Poznania po 1989 r. Część pieniędzy pochodziła z Banku Gospodarstwa Krajowego. Do końca roku powstanie w kraju ok. 12 tys. lokali w ramach rządowego wsparcia.

- Mieszkanie w warunkach polskich to nie tylko towar, ale przede wszystkim warunki do rozwoju. Jest to pewne dobro, które stanowi podstawę do podejmowania strategicznych decyzji życiowych związanych zarówno z przeprowadzką z miejscowości do miejscowości, decyzją do założenia rodziny, czy też rozwijania jej

- mówi Jadwiga Emilewicz, opisując cele, jakie przyświecały rządowi, tworzącemu pakiet mieszkaniowy, który to zaczął wchodzić w życie pod koniec 2020 r., a kolejne pakiety ustaw były przyjmowane w roku następnym.

Zobacz też:500 zł podwyżki dla mundurowych

W 2020 r. ponad 220 tys. mieszkań oddano do użytku, co jak podkreśla Emilewicz, stanowiło o 50 proc. wzrostu w porównaniu do 2015 r. Rząd ma przyspieszyć proces inwestycji dzięki cyfryzacji: e-budownictwo, e-dziennik budowy, wnioski online do organów architektoniczno-budowlanych oraz nadzoru budowlanego.

Poznań: pakiet mieszkaniowy

- Poznań, dzięki zmianom wprowadzonym przeze mnie jeszcze w ministerstwie, zyskał dla największej w historii miasta inwestycji mieszkaniowej aż 80 proc. wsparcia, tj. ok. 50 mln zł - osiedle przy ul. Opolskiej

- zaznaczyła posłanka Jadwiga Emilewicz.

Według szacunków i patrząc na trendy, jak podała Emilewicz, ok. 12 tys. lokali powstanie do końca 2021 r. w ramach rządowego wsparcia. W samym Poznaniu inwestycja przy ul. Opolskiej wsparła docelowo 1100 lokali, czyli 1/6 całkowitej liczby lokali oddanych do użytku w Poznaniu w 2020 r.

Miasto Poznań podpisało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę, dzięki której będzie możliwa realizacja 1109 mieszkań o powierzchni ok. 59 tys. mkw. - koszt inwestycji wyniesie nieco ponad 300 mln zł. Fundusz dopłat BGK ma pokryć 44 proc. wartości tej inwestycji.

- Do ubiegłego roku wysokość dopłat, jaką mogły uzyskiwać samorządy na budownictwo komunalne, na budownictwo nowych mieszkań komunalnych albo remont substancji komunalnej, była w granicach od 35 do 55 proc.

- tłumaczy Emilewicz.

Za sprawą ustawy na początku tego roku ten poziom dofinansowania został zwiększony - w widełkach od 55 do 80 proc. wraz z możliwością uzyskania dodatkowego finansowania w wysokości do 10 proc. wartości inwestycji na inwestycje z otoczenia: drogi dojazdowe, przedszkole, żłobek i inne niezbędne elementy.

Pakiet mieszkaniowy: kredyt hipoteczny

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej o 39,4 proc wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu (według odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe). Wartość Indeksu ma oznaczać, że w sierpniu 2021 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 39,4 proc. w porównaniu z sierpniem 2020 r.

- W sierpniu 2021 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 41,88 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 32,65 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o +28,3 proc. Jednak w porównaniu do lipca br. było ich mniej o 2,8 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu w sierpniu br. wyniosła 330,2 tys. zł i była wyższa o 13,9 proc. w relacji do wartości z sierpnia 2020 r.

- czytamy na stronie internetowej bik.pl

Pakiet mieszkaniowy: niektóre rozwiązania:

  • społeczne budownictwo czynszowe - Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe SIM;
  • budownictwo komunalne oraz program przeciwdziałania skutkom kryzysu bezdomności;
  • zmiany też w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości;
  • tzw. "lokal za grunt";
  • kredyty hipoteczne objęte gwarancją zastępującą udział własny kredytobiorcy oraz spłaty tych kredytów dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego (projekt ustawy);

Bank Gospodarstwa Krajowego odpowiada m.in. za fundusze związane ze wspieraniem budownictwa mieszkalnego, czynszowego, społecznego oraz wsparcie indywidualnych osób do zakupu mieszkań.

2038 zł emerytury na rękę ma 66-letni były nauczyciel historii, mgr z dwoma fakultetami, 41 lat pracy. Dorabia 480 zł w świetlicy.  Ile dostają na konto inni emeryci z regionu? Zobacz w dalszej części galerii >>>

Tyle naprawdę dostają na konto emeryci i renciści. Zaglądamy...

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Boryna
Ceny na rynku nieruchomości windują handlarze oraz wynajmujący. Spekulanci znaczy. Ofiarami tego stanu rzeczy są zwykli ludzie, często żyjący od 1-go do 1-go.
Dodaj ogłoszenie