Spis treści
Uprawa cebuli z siewu, z rozsady, z dymki. Którą wybrać?
Cebula w Polsce w ogródkach i na działkach najczęściej jest uprawiana z dymki lub rozsady, choć nie można pomijać uprawy z siewu. Funkcjonuje uprawa letnia (siew lub sadzenie wiosenne) oraz ozima z siewu letniego, niekiedy z jesiennego sadzenia dymki. Pokrótce omówimy uprawę z:
- siewu,
- rozsady,
- dymki.
Jeśli zdecydujemy się na wiosenny siew, to najlepszym terminem będzie okres między 5 a 20 kwietnia. Jeśli pogoda sprzyja, siew można nieco przyspieszyć (np. na koniec marca). Z kolei opóźnienie siewu może wpłynąć na niższy plon i opóźnione dojrzewanie.
Nasiona cebuli należy wysiewać niezbyt płytko, by nie przesuszały się i niezbyt głęboko, bo wschody będą późniejsze. Optymalna głębokość to 2-2,5 cm na glebach cięższych i 3-3,5 cm na glebach lżejszych.
Uprawa cebuli z rozsady zapewni najlepsze plony dużej cebuli, a zbiory będą 3-4 tygodnie szybsze niż w przypadku siewu. Sprawdzi się nawet na glebach bardzo ciężkich. Rozsadę najlepiej przygotować w szklarni, tunelu foliowym lub w inspekcie. Wysiew nasion powinien nastąpić na koniec lutego i w pierwszej dekadzie marca.
Uprawa z dymki, czyli ta najpopularniejsza, jest jednocześnie najstarszą metodą uprawy cebuli. Najważniejszą zaletą będzie największa tolerancja na niesprzyjające warunki klimatyczne i glebowe. Pozwala na wcześniejszy zbiór cebuli o około 4-6 tygodni w porównaniu do uprawy z siewu.
Co ważne, uprawa cebuli z dymki jest dwuetapowa. W pierwszym roku uzyskuje się małe cebulki (dymki), które wsadzamy do ziemi w drugim roku i rosną do rozmiarów klasycznej cebuli.
Kiedy sadzić dymkę do gruntu? Zabieramy się za to wiosną i to możliwie jak najwcześniej, gdy pozwala pogoda. Na ogół będzie to koniec marca i początek kwietnia. Sadzimy małe cebulki dość płytko, szyjką zaledwie pół centymetra pod powierzchnią ziemi.
Obok jakich roślin sadzić cebulę? Dobre sąsiedztwo to ważna sprawa
Cebula wzajemnie będzie dobrze funkcjonowała z kapustą, koprem, ogórkiem, porem, burakiem marchewą i sałatą. Dobrą sąsiadką może być także dla cukinii, cykorii, pomidora czy truskawek. Posłuży jej towarzystwo pietruszki i rzodkiewki. Niekorzystnie zaś wpłynie na fasolę i groch.
Trzeba zadbać o samo stanowisko, na którym będzie rosła cebula. Poza żyzną glebą ważne jest to, jakie warzywa rosły wcześniej w danym miejscu. Mowa o względach fitosanitarnych, czyli zapobieganiu zagrożeniom - chorobom i szkodnikom.
Cebuli nie powinniśmy uprawiać po sobie ani po innych warzywach cebulowatych (czosnek, por, szczypiorek czy siedmiolatka).
W tym samym miejscu mogą rosnąć nie częściej niż co 4 lata. W glebie mogą namnożyć się groźne choroby i szkodniki (biała zgnilizna i głownia cebuli, ze szkodników: niszczyk zjadliwy i śmietka cebulanka).
Sposoby na dorodną cebulę. Na te czynniki uważaj
Cebula ma płytki system korzeniowy, a to sprawia, że jest wrażliwa na niedobór wody w glebie i to w każdej fazie wzrostu. Przesuszenie gleby jest szczególnie groźne w czasie wschodów oraz intensywnego przyrostu cebul, czyli w przypadku cebuli z siewu wiosennego od połowy czerwca do końca lipca. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu warzywnika, gdy jest taka potrzeba.
Susza sprawi, że cebuli będzie mniej (nie wszystkie posiane wzejdą), a te, które urosną, zbierzemy mniejsze. Z kolei deszczowa pogoda pod koniec wegetacji może opóźnić dojrzewanie cebuli oraz pogarsza jej jakość i trwałość przechowalniczą.
Cebula najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, niezaskorupiających się. Takich, które dobrze zatrzymują wilgoć, ale nie podmokłych czy piaszczystych.
Więcej wskazówek znajdziesz w galerii ---> Poznaj wskazówki dobrej uprawy cebuli
Źródła: Metodyka integrowanej produkcji cebuli, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, 2020; Dobre sąsiedztwo roślin - pratyczne porady, KPODR w Minikowie, WFOŚiGW w Toruniu, 2020
Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?