MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak radzimy sobie z rosnącą inflacją? 76 proc. pracowników nie odczuwa wsparcia ze strony pracodawcy

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Większość Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń proporcjonalnych do poziomu inflacji
Większość Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń proporcjonalnych do poziomu inflacji Szymon Starnawski /Polska Press
Inflacja i rosnące raty kredytów nie przestają wpływać na postawy zawodowe Polaków. 76 proc. pracowników nie odczuwa wsparcia pracodawców w czasach kryzysu, przez co decyduje się działać na własną rękę. Częściej niż zwykle proszą o podwyżki, poszukują nowej pracy oraz rozglądają się za dodatkowym zarobkiem.

Spis treści

Według informacji przekazanych przez GUS, wzrost wynagrodzeń w październiku br. wyniósł 14,5 proc., zatem był mniejszy od poziomu inflacji, która wzrosła do 17,9 procent. Od kilku miesięcy trwa zatem wyścig między rosnącymi cenami, a podwyżkami wynagrodzeń, w którym dochodzi do częstych zmian na pozycji lidera. W wyniku ostatnich wydarzeń związanych z konfliktem w Ukrainie, ale też pandemią COVID-19, coraz większą rolę w wyborze pracodawcy odgrywa wysokość wynagrodzenia, które jest "pożerane" przez inflację.

Polacy gotowi do zmiany miejsca zatrudnienia z powodu kryzysu

Jak informuje portal Pracuj.pl w najnowszym raporcie, 38 proc. Polaków ze względu na rosnące wydatki rozgląda się za nowym miejscem zatrudnienia. Zauważalne są też pewne paradoksy związane z wyższymi kosztami zapewnienia podstawowych dóbr, aspiracjami, które pozostają cały czas takie same, mimo malejących szans na ich realizację.

78 proc. badanych uważa, że z powodu inflacji pensja starcza im na mniej niż rok temu. Wraz z tym rośnie natomiast skłonność do zmiany pracy, którą deklaruje nieco ponad połowa Polaków. Jeszcze w marcu bieżącego roku na zmianę pracodawcy gotowych było 44 proc. ankietowanych.

Wpływ na tę sytuację ma niskie wsparcie pracodawców w czasach kryzysu. Autorzy raportu donoszą, że zaledwie 24 proc. osób zatrudnionych odczuwa, że ich pracodawca wspiera ich w czasie inflacji.

W momencie kryzysów, czy podwyższonej presji bardzo istotna jest przejrzysta polityka informacyjna prowadzona przez pracodawców wobec zespołu. Pokazuje ona, że firma jest świadoma problemów, a jednocześnie chce szukać optymalnych rozwiązań wspierających pracowników. Oczywiście, to wsparcie nie zawsze może mieć charakter podwyżki wynagrodzenia, która jest najbardziej pożądana. Jednak istnieją inne, bardziej miękkie sposoby, pozwalające wysłać wyraźny sygnał do pracownika. Firmy mogą budować dialog ze swoją kadrą w obliczu inflacji m.in. poprzez wspieranie w nabywaniu wiedzy poprzez organizowanie szkoleń, oferowanie benefitów takich jak karty zakupowe, zwiększenie współfinansowania świadczeń medycznych, wsparcie doradców finansowych. Wszystkie te elementy mogą pozytywnie wpływać na budowaną relację - wyjaśnia Jolanta Lewandowska-Bitkowska HR Business Parner z Pracuj.pl.

Co ciekawe, pracownicy nie są przygotowani na kryzys, o czym świadczy niski poziom zgromadzonych oszczędności. Ponad połowa respondentów posiada środki finansowe, które umożliwiłyby utrzymanie przez okres maksymalnie czterech miesięcy. 18 proc. Polaków z odłożonych środków mogłoby korzystać jedynie przez jeden miesiąc.

Trudna sytuacja kredytobiorców

Od chwili wybuchu pandemii do jesieni ubiegłego roku, stopa referencyjna w Polsce nie przekraczała poziomu 1 proc. Od października 2021 roku zaczęła rosnąć, co dodatkowo przyspieszył kryzys związany z wojną w Ukrainie. Obecnie wynosi już 6,75 proc., co negatywnie przekłada się na sytuację kredytobiorców.

Kredyt ze zmienną stopą procentową zaciągnęło 35 proc. pracujących Polaków. 4 na 10 osób z tej grupy przyznaje, że musi podejmować się dodatkowych zleceń lub pracy, by podreperować domowy budżet ze względu na podwyższenie rat kredytów.

Wielu Polaków posiada różnego rodzaju zobowiązania kredytowe, które pozostają poza wpływem pracodawcy. Choć to delikatny temat, warto się jednak troszczyć o swojego pracownika. Przede wszystkim pracodawca nie może wykorzystywać trudnej sytuacji zatrudnionych u niego osób, by osiągać jakieś korzyści, np. by wymagać więcej od specjalisty lub specjalistki, którym bardzo zależy na utrzymaniu obecnego stanowiska pracy. Kluczowe są tu empatia, wyczucie wrażliwości sytuacji oraz znalezienie wspólnego porozumienia poprzez prowadzenie szczerego dialogu - dodaje Lewandowska-Bitkowska.

Zdaniem 87 proc. badanych, wynagrodzenie powinno rosnąć proporcjonalnie do poziomu inflacji, by jego wartość została zachowana. Obecnie jednak tylko co szósty respondent deklaruje, że jego pensja wzrosła w sposób zmniejszający wpływ inflacji. Sprawia to, że coraz częściej rozmawiamy o podwyżkach lub awansach, a jeśli negocjacje nie dochodzą do skutku, decydujemy się na zmianę zawodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak radzimy sobie z rosnącą inflacją? 76 proc. pracowników nie odczuwa wsparcia ze strony pracodawcy - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski