Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Swarzędz oszczędza na wywozie śmieci

Maciej Roik
Segregacja śmieci to prosty sposób na mniejsze opłaty.
Segregacja śmieci to prosty sposób na mniejsze opłaty.
Plastik, szkło i papier trafiają do kontenerów na posegregowane odpady. Reszta do zamykanych na klucz śmietników. Tak w Swarzędzu od około trzech lat wygląda codzienne wyrzucanie śmieci. Efekt? Ilość odpadów za wywóz których trzeba płacić się zmniejszyła. A w konsekwencji, mieszkańcy płacą mniej.

Na osiedlach zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Swarzędzu (nie tylko w samym Swarzędzu, ale także m. in. Czerwonaku, Kostrzynie, Luboniu, czy w poznańskim Antoninku) miesięczna opłata, naliczana "na głowę" mieszkańca zmniejszyła się o około 2 złote. W konsekwencji, 4-osobowa rodzina, rocznie oszczędza 96 złotych.

Czytaj także:
Gminy posegregują śmieci z Niemcami
SM Wielkopolanka każe płacić za śmieci od metra kwadratowego

- To efekt naszych działań i współpracy z mieszkańcami - podkreśla Paweł Pawłowski, prezes spółdzielni.

Na czym polegały wprowadzane zmiany? Na stopniowym przyzwyczajaniu mieszkańców do segregacji odpadów (pojawiło się wiele specjalnych koszy), a także zamknięciu tzw. altan, w których stoją kontenery. Klucze mają obecnie tylko osoby zameldowane w danym miejscu. Ostatnia z nowości sprawiła, że osiedlowe śmietniki już nie są darmowym wysypiskiem dla okolicznych mieszkańców.

- Z jednej strony zamknięcie altan, ale także stały monitoring wielu z nich sprawiły, że w dużym stopniu problem został rozwiązany - mówi Pawłowski. - Przez trzy lata wystawiliśmy około 300 faktur osobom, które udało nam się nagrać na nielegalnym wysypywaniu śmieci.

Oprócz tego specjalne instrukcje oraz finansową zachętę otrzymali dozorcy. Ich zadaniem jest segregacja śmieci i pilnowanie, by furtka do śmietników była zamknięta. A jeśli ilość śmieci jest mała, są dodatkowe premie.

- Warto przyłożyć się do sprzątania i segregowania luzem leżących odpadów, bo za to jesteśmy nagradzani - mówi Renata Halelujko, dozorczyni na osiedlu Raczyńskiego.

Obecnie średnia opłata za wywóz śmieci, dla wszystkich zarządzanych przez spółdzielnię osiedli wynosi niecałe 7 złotych. Według stanu na kwiecień tego roku, w Poznaniu ta kwota wynosiła około 9,5 złotego. A w stolicy Wielkopolski tendencja jest odwrotna niż w Swarzędzu.

Że jest drożej, odczuła m.in. część mieszkańców osiedli zarządzanych przez spółdzielnię mieszkaniową Wielkopolanka. Jej władze od lipca zmieniły sposób naliczania opłat za wywóz śmieci. Zrezygnowano bowiem z ich naliczana zgodnie z liczbą mieszkańców, a wprowadzono stawki według metrów kwadratowych.

Od przyszłego roku sytuacja się jednak zmieni. W życie wejdzie tzw. podatek śmieciowy. Płacić będą go wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski