Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jako dziewczynka pomogła żydowskiej rodzinie. Bronisława Bachmatiuk pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Wideo
od 16 lat
W czasie II wojny światowej, Bronisława Bachmatiuk jako 7-letnia dziewczynka udzieliła schronienia rodzinie żydowskiej. Pomagała rodzicom w zabezpieczeniu rodziny Bergmanów, którzy uciekli z transportu do Oświęcimia. W piątek, z rąk wicewojewody wielkopolski jej syn odebrał pośmiertne uhonorowanie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W piątek, 30 lipca, odznaczenie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski nadane przez Prezydenta Andrzeja Dudę z rąk wicewojewody w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odebrał jej syn Stanisław Józef Bachmatiuk.

- To są bardzo duże emocje. Najlepiej by było, jakby to mama odbierała to odznaczenie. Miała to zrobić w październiku, jednak koronawirus pokrzyżował plany - mówi Stanisław Józef Bachmatiuk. I dodaje: - Bardzo przeżywała, że będzie mogła odebrać odznaczenie z rąk Prezydenta. Cieszyła się, że mogła zrobić coś dla ludzi. Dla ojczyzny.

Na zdjęciu: wyburzanie kamienic przy ul. 27 Grudnia.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Tak wyglądał Poznań w PRL. Oto 50 wyjątkowych zdjęć. Zakręci...

Bronisława Bachmatiuk podczas II wojny światowej, od sierpnia 1942 roku do marca 1944, wraz ze swoimi rodzicami, pod Lwowem, udzieliła schronienia małżeństwu żydowskiemu - Rozy i Karolowi Bergmanom, którzy uciekli z transportu wywózkowego. Ona sama jako mała dziewczynka była zaangażowana w zanoszenie jedzenia oraz pilnowanie kryjówki, w której ukrywało się małżeństwo.

Jako 7-letnia dziewczynka była już dorosłą kobietą. Wiedziała, że ani koleżankom, ani kolegom, nie wolno nic mówić, co dzieje się u nich w domu. To ogromna odwaga

- podkreśla Stanisław Józef Bachmatiuk, który wspomina historię swojej matki.

Wspomina także, że jego matka spotkała się po wielu latach z osobami, którym pomagali. Mówi o tym, że było to bardzo emocjonalne spotkanie. Bardzo dziękowali za ten czyn. Podkreślali, że gdyby nie ich pomoc, skończyłoby się to dla nich tragicznie.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Natomiast Józef i Katarzyna Łazanowscy, rodzice Bronisławy Bachmatiuk zostali w 1988 roku uhonorowani przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Babcia bardzo przeżywała przygarnięcie rodziny Bergmanów. Pytała się mojego dziadka “Co Ty robisz?”. Bała się, że okupanci albo ich wymordują, albo wywiozą do obozu. Dziadek wówczas stanowczo odpowiedział “jak będzie, tak będzie, ale pomóc trzeba”

- dodaje Stanisław Józef Bachmatiuk

Podczas uroczystości Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali także: Andrzej Lejborek, Zbigniew Lau, Janusz Lewanowicz, Jadwiga Mielcarek, Zygmunt Strzelkowski oraz Krzysztof Wiktorowicz, a Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości otrzymał Stanisław Rumual.

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski