MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest odpowiedź polskiego rządu do Komisji Europejskiej w sprawie orzeczeń TSUE. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Jest odpowiedź polskiego rządu do Komisji Europejskiej w sprawie orzeczeń TSUE. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego
Jest odpowiedź polskiego rządu do Komisji Europejskiej w sprawie orzeczeń TSUE. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego adam jankowski / polska press
"W dniu 16 sierpnia 2021 roku Komisja Europejska otrzymała odpowiedź na pismo Komisarza D. Reydersa z dnia 20 lipca br., dotyczące ostatnich orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE" - poinformowało we wtorek rano Centrum Informacyjne Rządu.

Centrum Informacyjne Rządu przekazało we wtorek rano, że 16 sierpnia Komisja Europejska otrzymała odpowiedź od polskiego rządu w sprawie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce.

W odpowiedzi do KE wskazano, że „nieefektywność systemu odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów jest od wielu lat problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości i jednym z powodów niskiego zaufania do niego w polskim społeczeństwie”.

„Skuteczność systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych jest fundamentem zaufania i wiarygodności wymiaru sprawiedliwości w każdym państwie członkowskim. System taki musi spełniać kryteria bezstronności oraz pewności prawa, a także zapewniać prawo do sądu, na co zwraca uwagę również Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 15 lipca br. Dlatego Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów, której celem jest poprawa efektywności tego systemu” - podkreślono.

Jednocześnie poinformowano o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci, w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma rozpocząć się jeszcze w nadchodzących miesiącach.

Trybunał Konstytucyjny i I Prezes Sądu Najwyższego

Polski rząd przywołał także kwestię nadrzędności Konstytucji nad unijnym prawem. A także sporów w tym zakresie prowadzonych w innych państwach członkowskich UE, między innymi Niemiec, Hiszpanii i Francji.

„Zwrócono uwagę, że orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego ani innych krajowych sądów konstytucyjnych nie budziło dotychczas po stronie Komisji Europejskiej żadnych wątpliwości. Wskazano, że problem relacji między prawem krajowym a prawem unijnym występuje w wielu państwach członkowskich, których sądy konstytucyjne podkreślają w swoim orzecznictwie prymat konstytucji krajowych oraz przyjmują ścisłą definicję zakresu kompetencji powierzonych Unii Europejskiej” - czytamy w komunikacie CIR.

Przekazano także informację o zarządzeniach Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego które częściowo zawieszają działanie Izby Dyscyplinarnej SN. „Podkreślono, że rząd nie posiada środków, które bez naruszenia zasady niezależności władzy sądowniczej, mogłyby spowodować zawieszenie działania izby sądu i skutków wydanych w nim orzeczeń” – czytamy.

Oświadczono, że Polska skorzystała ze swoich praw procesowych i złoży wniosek o uchylenie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia br. o zastosowaniu środka tymczasowego dotyczącego zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej SN.

Orzeczenia TSUE

Chodzi o orzeczenie z 15 lipca, kiedy to TSUE ogłosił, że „system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej”. Zanegował także niezależność Izby Dyscyplinarnej SN, możliwość pociągania sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także kompetencje prezesa Izby Dyscyplinarnej do wyznaczania składu właściwego do rozpoznania takich spraw.

TSUE tym samym uwzględnił wszystkie zarzuty, jakie zostały podniesione przez Komisję Europejską w skardze z 2019 roku oraz stwierdził, że „Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii".

Dzień wcześniej, czyli 14 lipca, wiceprezeska TSUE Rosario Silva de Lapuerta podjęła decyzję o zastosowaniu wobec Polski środków tymczasowych w postaci "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zarządzenia Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego

5 sierpnia I Prezes SN Małgorzata Manowska wydała dwa zarządzenia ograniczające działalność Izby Dyscyplinarnej w związku z wyrokiem TSUE z 15 lipca.

- Zarządzenie ma na celu m.in. "dobro Rzeczypospolitej Polskiej, jej suwerenność i tożsamość konstytucyjną, gwarantującą ochronę praw człowieka i podstawowych wolności w zakresie nie mniejszym niż wynikający z członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz w Radzie Europy" - czytamy w dokumencie.

Sprawy dyscyplinarne oraz immunitetowe będą trafiały do sekretariatu I prezesa SN, w którym będą przechowywane na okres obowiązywania zarządzenia. Natomiast o biegu spraw, które już są w Izbie Dyscyplinarnej, zadecyduje jej prezes lub skład, do którego zostały przydzielone. Przepisy te mają być stosowane do wyjaśnienia konfliktu z UE, jednak nie dłużej niż do 15 listopada.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uznał wydanie przez I prezes Sądu Najwyższego zarządzeń za działanie sprzeczne z polskim prawem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski