Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś zawodowcem? Należy Ci się szacunek

Anna Jarmuż
Rusza trzecia edycja kampanii, promującej szkolnictwo zawodowe. Już w piątek odbędą się targi edukacyjne Arena Zawodów. Na młodzież czekają też spotkania z doradcami zawodowymi i praktykami, którzy ukończyli szkoły zawodowe, a dziś są właścicielami dobrze prosperujących firm.

Wiktoria szukała kierunku o charakterze artystycznym. Dziś jest uczennicą Zespołu Szkół Budownictwa nr 1, gdzie uczy się renowacji elementów architektury. – Mamy bardzo dużo zajęć praktycznych, bo aż 10 godzin lekcyjnych tygodniowo – mówi Wiktoria. Jak przyznaje jest zadowolona z wyboru.

Władze Poznania i powiatu chcą, by osób wybierających naukę konkretnego fachu było więcej. Dlatego, uruchomiły kampanię „Szacun dla zawodowców”. Akcja jest skierowana do gimnazjalistów i uczniów starszych klas szkół podstawowych.

– Szkolnictwo zawodowe przez wiele lat było niedoceniane, czego efektem były braki na rynku pracy. Chcemy to zmienić – mówi wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski.

Już w piątek (24 listopada) w Hali Widowiskowo-Sportowej Arena (ul. Wyspiańskiego 33) odbędą się targi edukacyjne Arena Zawodów. Młodzież i ich rodzice będą tam mogli poznać ofertę szkół branżowych i techników – z Poznania i powiatu. Impreza rozpocznie się o godz. 10.

– To nie są sztampowe targi, gdzie rozdaje się ulotki i zachęca do nauki w danej szkole. W ich trakcie dzieci i młodzież będą miały możliwość np. wymienić koło w samochodzie, upiec ciasto czy zaprojektować coś własnego – zapewnia wiceprezydent.

W ramach kampanii „Szacun dla zawodowców” uczniowie będą też spotykać się z doradcami zawodowymi i praktykami, którzy ukończyli szkoły zawodowe. Wielu z nich jest dziś właścicielami dobrze prosperujących firm. Na szkolnictwo zawodowe władze Poznania i powiatu nie żałują też energii i pieniędzy.

– Kilkadziesiąt lat temu postawiliśmy na kształcenie zawodowe, które dziś w powiecie zyskało europejski poziom. Dzięki dualnemu nauczaniu, po ukończeniu szkoły, nasi absolwenci mają zagwarantowaną pracę między innymi w Solarisie i Volkswagenie, czyli w firmach, które mają w naszych placówkach klasy patronackie – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Nowoczesne pracownie, specjalistyczny sprzęt i programy stażowe to standard też w poznańskich szkołach. Przykładem może być Zespół Szkół Budownictwa nr 1. Jego uczniowie, przy współpracy z firmą deweloperską RBW, stawiają dom. Projekt „Budujemy razem” jest realizowany w Tulcach. Budynek – od postaw, aż po wykończenie – młodzież tworzy samodzielnie, pod okiem wykwalifikowanych budowlańców.

Kampania „Szacun dla zawodowców” jest realizowana już od trzech lat. Już widać jej efekty.

– Wzrasta liczba chętnych, którzy uczą się w technikach i szkołach branżowych po reformie. Bardzo nas to cieszy – mówi wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski