Jeżycjada przy drzwiach zamkniętych. Poznański sąd...

  Jeżycjada przy drzwiach zamkniętych. Poznański sąd przesłuchuje świadków

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Małgorzata Musierowicz wystąpiła do sądu o zakaz wystawiania spektaklu "Teren badań: Jeżycjada"

  Małgorzata Musierowicz wystąpiła do sądu o zakaz wystawiania spektaklu "Teren badań: Jeżycjada" ©Marcin Osman

  W czwartek odbyła się trzecia rozprawa w procesie z pozwu Małgorzaty Musierowicz, autorki popularnego cyklu powieści "Jeżycjada". Rozpoczął się on w listopadzie ubiegłego roku.
  Małgorzata Musierowicz wystąpiła do sądu o zakaz wystawiania spektaklu "Teren badań: Jeżycjada"

  Małgorzata Musierowicz wystąpiła do sądu o zakaz wystawiania spektaklu "Teren badań: Jeżycjada" ©Marcin Osman

  Pisarka domaga się od CK Zamek przeprosin w prasie oraz 150 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Drugim pozwanym jest Stowarzyszenie Komuna Otwock, które w maju 2014 roku wystawiło w Poznaniu spektakl "Teren badań: Jeżycjada". Twórcy przedstawienia przyznawali, że nie jest to adaptacja powieści poznańskiej pisarki, a raczej próba krytycznego podejścia do kultowego cyklu.

  Małgorzata Musierowicz wystąpiła do sądu o zakaz wystawiania tego spektaklu, argumentując między innymi, że "Jeżycjada" jako znak towarowy jest zastrzeżona w Urzędzie Patentowym. Twórcy spektaklu próbowali to ominąć zmianą tytułu na: "Teren badań: Zastrzeżony znak towarowy". Potem był to: "Teren badań: literatura dziewczęca poznańskich Jeżyc".

  Małgorzata Musierowicz złożyła więc pozew przeciwko CK Zamek i Stowarzyszeniu Komuna Otwock. W czerwcu ubiegłego roku poznański Sąd Okręgowy zakazał wystawiania spektaklu oraz używania oznaczenia Jeżycjada do końca procesu. Dyrektor CK Zamek, Anna Hryniewiecka powiedziała wówczas, że jest to próba ograniczenia wolności twórczej.

  Podczas pierwszej rozprawy w sądzie stawili się tylko prawnicy. Pełnomocnik pisarki poprosił o wyłączenie jawności rozpraw, jako, że sprawa dotyczy nie tylko praw autorskich, lecz również ochrony dóbr osobistych pisarki. Sędzia Hanna Ratajczak uwzględniła ten wniosek. Publiczność będzie mogła wysłuchać tylko ogłoszenia wyroku.

  Także dzisiejsza rozprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Sąd przesłuchiwał świadków. Kolejna rozprawa - 4 sierpnia.

  Pierwszy tom cyklu "Szósta klepka" ukazał się w 1977 roku.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proces o nazwę!

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Pewnie znów nazwą to perfornesem? Cokolwiek to znaczy. Jednak krytyczne to się pisze recenzje ,polemiki a nie sztuki teatralne.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo