Kaliszanin chce samotnie opłynąć świat

  Kaliszanin chce samotnie opłynąć świat

  Andrzej Kurzyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kapitan Bartek Czarciński wyruszył na wyprawę z przystani na Prośnie w Kaliszu

  Kapitan Bartek Czarciński wyruszył na wyprawę z przystani na Prośnie w Kaliszu ©Archiwum Bartka Czarcińskiego

  Kaliszanin sam zbudował łódź, a teraz zamierza nią przepłynąć dookoła świata i to w dodatku bez zawijania do portu. Bartek Czarciński, na co dzień kapitan jachtowy i instruktor żeglarstwa, właśnie pożegnał się z kaliszanami i wyruszył do Trójmiasta, skąd już 4 czerwca wyruszy w samotną podróż. Trasa samego rejsu jest „bardzo prosta”. Jak mówi Bartek Czarciński. - Z Gdańska do Gdańska... A co po drodze?
  Kapitan Bartek Czarciński wyruszył na wyprawę z przystani na Prośnie w Kaliszu

  Kapitan Bartek Czarciński wyruszył na wyprawę z przystani na Prośnie w Kaliszu ©Archiwum Bartka Czarcińskiego

  - Po drodze muszę przepłynąć przez Cieśniny Duńskie, kanał angielski, który jest najtrudniejszym etapem rejsu ze względu na duży ruch statków i dużą ilość platform wiertniczych - dodaje żeglarz. - Dalej mijam Zatokę Biskajską już na Atlantyku. Następnie zmierzam w dół. Po lewej burcie mam Afrykę, mijam wyspy Zielonego Przylądka, podpływam pod Brazylię na wysokości Rio de Janeiro, odbijam na Przylądek Dobrej Nadziei, potem zostawiam po lewej burcie Australię i Nową Zelandię, Przylądek Horn i wracam w górę Atlantyku - mówi żeglarz.


  Do tej wyprawy 28-latek przygotowywał się od kilku lat, budując przede wszystkim swoją łódź. Ma 7,8 m długości oraz 2,5 m szerokości i swoimi wymiarami nie odbiega od jachtów, które pływają... po jeziorach. Jak podkreśla jej budowniczy, nie chodzi tutaj o bicie jakichkolwiek rekordów. Jego rejs nie będzie wyczynem na poziomie sportowym.

  - Chcę sprawdzić kilka rozwiązań, które zastosowałem oraz pokazać, że da się robić takie rzeczy za niewielkie pieniądze - mówi kaliszanin.

  Łódź otrzymała nazwę „Perła”. Taka została wybrana w konkursie, w którym udział wzięły dzieci z domów dziecka. Wygrało dwóch braci z Domu Dziecka w Gnieźnie. W ubiegłym roku jednostka przeszła sześciomiesięczne próby w różnych warunkach. Wystartowała w trzech regatach, zdobywając nawet wicemistrzostwo Polski w długodystansowych regatach morskich. Z powodzeniem dawała sobie radę podczas wrześniowych sztormów. Jej konstruktor jest więc nastawiony optymistycznie.

  Kapitan Bartek Czarciński wyruszył na wyprawę z przystani na Prośnie w Kaliszu
  Bartek Czarciński zabiera ze sobą zapas wody pitnej oraz prawie 400 kilogramów jedzenia. W tym kilkaset porcji domowych obiadów, które zostały zliofilizowane. Pod pokładem łodzi mieszczą się trzy przedziały, trzy koje i kuchnia. Znalazło się też miejsce na mały warsztat z imadłem oraz zapas części zamiennych. Na łodzi będą także dwa telefony satelitarne oraz dwa urządzenia, które na bieżąco będą podawały informacje o jej położeniu.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo