18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy Działyńskich pod młotek

Beata Marcińczyk
Kamienica przy ul. Działyńskich 3 została wpisana do rejestru zabytków
Kamienica przy ul. Działyńskich 3 została wpisana do rejestru zabytków Waldemar Wylegalski
W czerwcu odbędzie się pierwszy przetarg na sprzedaż jednej z trzech najpiękniejszych kamienic, której właścicielem jest miasto. Cena wywoławcza dla domu przy Działyńskich 3 to 11 mln zł! Na podobne decyzje czeka kamienica przy ulicy Działyńskich 8, a być może także ogromny miejski budynek przy Wieniawskiego.

Kamienica przy Działyńskich 3 (rok budowy 1890), to potężny obiekt, o powierzchni użytkowej prawie 3 tys. mkw. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się z niego w 2006 roku. Wśród nich była matka Szymona Szynkowskiego vel Sęka, poznańskiego radnego PiS. To on wraz z Tadeuszem Dziubą urządzili dwa lata temu przed budynkiem konferencję prasową na temat fatalnego stanu poznańskich kamienic.

CZYTAJ TEŻ:
Niepewny los kamienicy Mirowskich
Rozgrabione kamienice czekają na kupców
Chcą remontować kamienice
Rodzina z Ameryki odzyskała dwie kamienice
Piękne kamienice czekają na kupców

- Miasto nie dba o takie perełki architektury, jakimi są domy przy Działyńskich. Na ochronę i administrowanie wydaje się miesięcznie na jeden budynek około 10 tys. zł. Efekty są marne - podkreślał radny Szynkowski.

Każdy z nieużytkowanych, niezamieszkałych budynków niszczeje. Nawet do tych chronionych potrafią dostać się złomiarze i bezdomni. Swoich zniszczeń dokonuje natura - zalewając strychy i niższe kondygnacje. Tak też jest w przypadku Działyńskich 3.
Kamienica została indywidualnie wpisana do rejestru zabytków 21 lat temu. Jednak i przedtem i potem wynoszono z niej co cenniejsze "drobiazgi": klamki, kafle piecowe, niszczono stiuki.

Mimo to ten, kto był wewnątrz choć raz, wie, że ten budynek uratować przez kompletnym zniszczeniem może tylko ktoś, kto ma nie tylko pieniądze, ale też pasję i pomysł na zagospodarowanie tak ogromnych przestrzeni. Przyszły właściciel będzie mógł zaadaptować poddasza na pomieszczenia użytkowe, ale nie będzie mógł umieszczać na elewacji ani urządzeń klimatyzacyjnych, ani szyldów czy reklam.

- Przetarg odbędzie się 14 czerwca - informuje Katarzyna Raiter z Urzędu Miasta. - Kto będzie chciał kupić zabytkowy budynek, będzie musiał wpłacić wadium - milion złotych - do 6 czerwca.

Nowy właściciel, jeśli uda się takiego wyłonić już w pierwszej próbie, zapłaci 50 proc. ceny - właśnie ze względu na indywidualny wpis kamienicy do rejestru zabytków. Wszystkie prace będzie musiał uzgadniać z fachowcami z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Kto jest chętny na oglądanie budynku, powinien skontaktować się z Biurem Obsługi Mieszkańców nr 2 MPGM przy ul. 23 Lutego, pod numerem tel. 61 657 97 71.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski