Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasia Wilk wystąpi w musicalu TVP

Marek Zaradniak
Kasia Wilk, wokalistka z Poznania.
Kasia Wilk, wokalistka z Poznania.
"Kolęda Nocka. 30 lat później" to adaptacja tamtego przedstawienia dokonana za zgodą autorów przez producenta Stanisława Trzcińskiego i reżysera Jarosława Minkowicza. Zobaczymy duży, trwający dwa razy po 50 minut spektakl. Wśród wykonawców będzie mieszkająca w Poznaniu wokalistka Katarzyna Wilk.

Czytaj także:
Poznań: Drużyna Szpiku nagrała kolędę. Zobacz film

30 lat temu Polska nuciła za Krystyną Prońko: "Za czym kolejka ta stoi?. Po szarość, po szarość, po szarość". Musical "Kolęda nocka", z którego pochodzą te słowa, odrodzi się na oczach widzów TVP 13 grudnia, w rocznicę stanu wojennego. Będzie w niej także poznański akcent.

- Wystawienie "Kolędy Nocki" było wtedy pewnego rodzaju buntem, ale i hołdem wobec 10-lecia wydarzeń z grudnia 1970 roku w Gdyni i powstania Solidarności. 13 grudnia 1981 roku musical został zdjęty. "Kolęda Nocka. 30 lat później" to rzecz oparta o szkielet pieśni i koncepcji dawnej "Kolędy", ale jest to próba napisania czegoś nowego w oparciu o tamte moje wiersze, a także nowe wiersze i pieśni. To próba odpowiedzi na pytania: co nam zostało i co się z nami stało? Oba przedstawienie kończy ta sama "Piosenka kolędników" gdzie pada pytanie: w jaką to Polskę wierzyć - mówi Ernest Bryll, wraz z Wojciechem Trzcińskim współautor musicalu.

"Kolęda Nocka. 30 lat później" to adaptacja tamtego przedstawienia dokonana za zgodą autorów przez producenta Stanisława Trzcińskiego i reżysera Jarosława Minkowicza. Zobaczymy duży, trwający dwa razy po 50 minut spektakl. Wśród wykonawców będzie mieszkająca w Poznaniu wokalistka Katarzyna Wilk.

- Razem z Eweliną Flintą i Moniką Dryl wystąpię w roli jednej z trzech kobiet brzemiennych. Będziemy szukać mieszkania i martwić się o przyszłość swoją i swojego dziecka. Zaśpiewam "Kołysankę matki brzemiennej" i "Kolędę matki brzemiennej", "Psalm o gwieździe" i "Psalm o odwadze". To moje pierwsze doświadczenie związane z teatrem. Udział w tym spektaklu to dla mnie ogromny prestiż, ale i rodzaj hołdu jaki mogę oddać mojemu krajowi - mówi Katarzyna Wilk.

Oprócz Katarzyny Wilk zobaczymy m.in. Krystynę Prońko, Krystynę Tkacz, Ewelinę Flintę, Borysa Szyca, Henryka Talara, Wojciecha Wysockiego, Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, Polską Orkiestrę Radiową, Orkiestrę Adama Sztaby oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Nie zabraknie oczywiście przytoczonego wyżej "Psalmu stojących w kolejce", którą zaśpiewa jego oryginalna wykonawczyni. - Zmieni się idea, scenografia i sposób wystawienia spektaklu. Najważniejsze piosenki jednak zostaną - kwituje Krystyna Prońko.

Legendarny spektakl w nowej wersji zobaczymy 13 grudnia o godzinie 21.40 w TVP2.

Dla "Głosu" Krystyna Prońko:
- Teraz jest zupełnie inny czas i zupełnie inna sytuacja niż 30 lat temu. Wtedy był to czas dużego napięcia . Nie wiadomo było co się wydarzy i jak wszystko będzie funkcjonowało. Od grudnia do grudnia zagraliśmy wiele spektakli. Gdy system się zmienił "Kolęda Nocka" dwa albo trzy razy była wystawiana w wersji estradowej. Brałam w tym udział i również część osób, które w tych spektaklach wzięły udział wystąpi teraz. Ale to nie będzie ta sama "Kolęda", lecz zmodyfikowana. Zmieni się idea, scenografia i sposób wystawienia, bo przecież inny jest reżyser. Najważniejsze piosenki jednak zostaną. Zaśpiewam wszystkie piosenki, które wtedy śpiewałam, a więc "Psalm stojących w kolejce", "Psalm o gwieździe", "Psalm jadących do pracy" i "Kolędę o świcie".

Dla "Głosu" Ernest Bryll:
- Wystawienie "Kolędy Nocki" wtedy było pewnego rodzaju buntem, ale i hołdem wobec 10-lecia wydarzeń z grudnia 1970 roku w Gdyni i powstania Solidarności. Ku mojemu zaskoczeniu spektakl stał się bardzo ważną pozycją w życiu Polaków, ale niestety 13 grudnia 1981 roku został zdjęty. "Kolęda Nocka. 30 lat później" to rzecz oparta o szkielet pieśni i koncepcji dawnej "Kolędy", ale jest to próba napisania czegoś nowego w oparciu o tamte moje wiersze, a także nowe wiersze i pieśni. To próba odpowiedzi na pytania: co nam zostało i co się z nami stało? Jacy jesteśmy i dlaczego nie zawsze jest tak jak spodziewaliśmy się w okresie tamtej "Kolędy nocki"? Adaptacji dokonało dwóch młodych ludzi. Ja to zaakceptowałem. Oni inaczej widzą, może czasami bardziej gorzko nasze nadzieje, których nie potrafiliśmy obrócić tak jak trzeba. Oba przedstawienie kończy ta sama "Piosenka kolędników" gdzie pada pytanie: w jaką to Polskę wierzyć?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski