Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasy fiskalne: Obowiązkowe u lekarza, mechanika i kosmetyczki!

Monika Kaczyńska, Mikołaj Stanek
Do taksówkarzy, którzy kasy fiskalne mają obowiązkowo już od 2003 roku, dołączą m.in. właściciele punktów gastronomicznych, fryzjerzy, prawnicy, lekarze i mechanicy samochodowi
Do taksówkarzy, którzy kasy fiskalne mają obowiązkowo już od 2003 roku, dołączą m.in. właściciele punktów gastronomicznych, fryzjerzy, prawnicy, lekarze i mechanicy samochodowi Waldemar Wylegalski
Koniec z rozmowami "z fakturą 420 zł, bez faktury 300 zł". Ministaerstwo Finansów chce, by fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, lekarze, ale tez mechanicy samochodowi mieli obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dla mechaników samochodowych, lekarzy, prawników, kosmetyczek i fryzjerów, a także właścicieli wszystkich punktów gastronomicznych niezależnie od wysokości obrotów przewiduje projekt Ministerstwa Finansów.
Dotąd kasy musieli mieć tylko ci, których roczne obroty przekroczyły 20 tys. zł. Jeśli wnioskować z liczby kas - w wymienionych grupach zawodowych było ich niewielu.

Kasa u każdego mechanika, lekarza i prawnika już od 2015 roku to plan Ministerstwa Finansów

Gdy rozporządzenie wejdzie w życie, do 190 tys. kas fiskalnych działających w Wielkopolsce dojdzie kolejne kilkanaście tysięcy. Zdaniem Ministerstwa Finansów rozszerzenie obowiązku ich posiadania utrudni ukrywanie dochodów (na czym zyska budżet), ale też przysłuży się klientom - brak dokumentu poświadczającego skorzystanie z usługi z reguły wykluczał możliwość składania reklamacji.

Ten ostatni argument przemawia do Roberta Dakowskiego, radcy prawnego.

- Pełniąc funkcję rzecznika dyscyplinarnego, spotykałem się z sytuacjami, kiedy klient skarżył się, że za coś radcy zapłacił, ten zaś nie zrobił tego, do czego się zobowiązał - mówi. - Jeśli nie było umowy, a rozliczenie następowało gotówką, rzecz była właściwie nie do udowodnienia. Jestem więc zdecydowanie za rejestrowaniem przepływów pieniężnych. Sądzę jednak, że to bardziej sprawa mentalności niż posiadania kasy. Jeśli ktoś unika rejestrowania dochodów, z urządzeniem czy bez może to robić równie skutecznie. Myślę, że w wielu przypadkach problem polega na tym, iż klient nawet jeśli chciałby rachunek lub fakturę, wstydzi się o nią poprosić. Przełamanie tego wstydu to rola korporacji prawniczych, medycznych i innych. Plakaty treści "żądaj od nas faktury" wiele osób by ośmieliło. Co do kasy - jeśli taki obowiązek będzie, kupię ją i po sprawie.

Właścicielka jednego z zakładów fryzjerskich na Jeżycach już kasę kupiła. Jedyne na co narzeka - to wydatek.
- Kosztowała mnie ponad tysiąc złotych - mówi. - Ale co robić? Jeśli państwo chce, żebym miała kasę fiskalną, będę ją miała.

Obowiązek rejestrowania usług na kasie fiskalnej nie ominie też mechaników samochodowych. Tajemnicą poliszynela jest, że właśnie wśród nich jest znacząca grupa, która pracuje "na szaro". Usługi i opłaty za nie są rejestrowane. Klient nie płaci podatku VAT, mechanik oszczędza na podatku dochodowym. I wszyscy zadowoleni. Do czasu jednak. Gdy dochodzi do sporu między klientem a mechanikiem, jest on właściwie nie do rozstrzygnięcia. Bo przynajmniej formalnie usługi nie było.

Pan Marek, właściciel warsztatu samochodowego, kasę fiskalną będzie miał już wkrótce. I dostrzega więcej zalet jej posiadania niż wad.

- Dla klienta to na pewno korzyść - przyznaje. - Mnie w zasadzie wystarcza, że informacje, które będą drukowane na paragonie fiskalnym mam w komputerze. Ale wśród moich kolegów po fachu zdania są bardzo podzielone - dodaje.
Bardziej otwarcie stawiają sprawę lekarze.

- Kasa fiskalna oznacza droższe usługi dla pacjentów - mówi jeden z medyków prowadzących prywatną praktykę - Trudnością jest także zabieranie takiego urządzania bezpośrednio na wizyty do pacjenta - dodaje.

współpraca Mikołaj Stanek

Dla kogo kasa fiskalna?

Obecnie kasy fiskalne niezależnie od wysokości obrotu muszą mieć przedsiębiorcy, którzy:

  • - sprzedają wyroby alkoholowe o zawartości alkoholu pow, 1,2 proc. oraz napoje będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. i wyroby tytoniowe,
  • - sprzedają nagrane płyty CD, płyty DVD, karty pamięci, które zwierają dane lub oprogramowanie komputerowe (w tym również sprzedawane łącznie z licencją na użytkowanie),
  • - sprzedają sprzęt RTV, telekomunikacyjny i fotograficzny,
  • - sprzedają części samochodowe,
  • - prowadzą przewozy taksówkowe,
  • - prowadzą samochodowe przewozy pasażerskie regularne lub nieregularne.

Według projektowanego rozporządzenia Ministerstwa Finansów rozpoczynający działalność będą mieli 2 lub 3 miesiące czasu na zakup kasy fiskalnej. Inwestycja ta będzie dotowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski