Kiedy iść na emeryturę? Zaskakująca odpowiedź Polaków w badaniu ankietowym

MIKO
Z odpowiedzi ankietowanych Polaków wynika, że nasz stan psychiczny i fizyczny pozwoli nam na pracę jedynie do 44 roku życia
Z odpowiedzi ankietowanych Polaków wynika, że nasz stan psychiczny i fizyczny pozwoli nam na pracę jedynie do 44 roku życia PIXABAY
Agencja Ipsos przeprowadziła na przełomie lutego i marca 2020 badania na temat rynku pracy. Wzięło w nich udział 20 tys. obywateli 28 państw, w tym 500 Polaków. Wyniki badań pokazały, że Polacy uważają, że ich stan psychiczny i fizyczny pozwoli na pracę tylko do 44. roku życia. Tymczasem obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.

Ankietowanych zapytano m. in. do jakiego wieku będą zdolni do wykonywania pracy. Średnia wyniosła tutaj 60 lat.

"Najsłabiej wypadli Polacy, którzy odpowiedzieli, że ich stan psychiczny i fizyczny pozwoli na pracę jedynie do 44. roku życia" - czytamy na portalu Business Insider Polska.

Sprawdź też:

Najdłużej, według ich odpowiedzi, mogą pracować mieszkańcy Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Chile, bo aż do ukończenia 66 lat.

Czy na tak złe mniemanie o stanie psychicznym i fizycznym Polaków wpłynęła trwająca już, podczas badań Ipsos, pandemia czy to raczej efekt naszego ogólnego przepracowania i przemęczenia?

Ankietowanym zadano też pytanie "do którego roku życia będą musieli pracować, zanim będą mogli przejść na emeryturę?". W tym przypadku Polacy podali wiek 52 lat, choć obowiązujący w Polsce wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Jeszcze szybciej na emeryturę chcieliby przejść jedynie mieszkańcy Malezji (48 lat) i Arabii Saudyjskiej (51 lat). Najpóźniej na emeryturę chcieliby przechodzić, według badań Ipsos, Holendrzy (67 lat) i Australijczycy (65 lat).

Czy na tak złe mniemanie o stanie psychicznym i fizycznym Polaków wpłynęła trwająca już, podczas badań Ipsos, pandemia czy to raczej efekt naszego ogólnego przepracowania i przemęczenia? Tego nie wiadomo.

Zobacz też:

Magazyn "Independent" opublikował wykaz zawodów, których nie powinny wykonywać osoby szczególnie wrażliwe na stres. Ranking powstał w oparciu o analizę danych z Occupational Information Network (O*NET) i amerykańskiego Ministerstwa Pracy. W sumie przeanalizowano aż 900 różnych zawodów, biorąc pod uwagę, jak często pracownicy muszą w nich akceptować krytykę i radzić sobie ze stresem w miejscu pracy. Im więcej nerwowych sytuacji zdarza się w danej profesji, tym więcej punktów jej przyznano w 100-stopniowej skali stresuW galerii prezentujemy 10 profesji, które uzyskały najwyższy poziom stresu ---->

10 najbardziej stresujących zawodów. Źle znosisz sytuacje st...

Sprawdź też:

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie