MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe zapłaci za samochód zastępczy po wypadku?

materiał partnera
Po wypadku drogowym bardzo często samochody uczestników nie nadają się do dalszego użytkowania. W czasie likwidacji szkody poszkodowani zgodnie z literą prawa mogą korzystać z samochodów zastępczych. Ile jednak faktycznie roszczący może użytkować auto zastępcze, by ubezpieczyciel zrekompensował ten wydatek? I o czym pamiętać wybierając pojazd po wypadku? O tym wszystkim powiemy w dalszej części artykułu.

Kto może korzystać z pojazdu zastępczego?

Prawo do najmu samochodu zastępczego na mocy uchwały Sądu najwyższego ma każdy poszkodowany, który nie może użytkować swojego pojazdu ze względu na uszkodzenia powstałe po wypadku. Samochód może być _wynajęty do codziennego użytkowania _i nie ma konieczności, by korzystanie z niego było podyktowane prowadzeniem działalności gospodarczej. Poszkodowany, który nie chce poruszać się komunikacją zbiorową może skorzystać z najmu.

Jak długo poszkodowany może korzystać z samochodu zastępczego?

Poszkodowany ma prawo do użytkowania pojazdu zastępczego przez cały okres naprawy, a to oznacza, że najem może rozpocząć się w dniu powstania szkody i zakończyć w momencie odbioru naprawionego samochodu. Niestety batalie z ubezpieczycielem w obszarze pojazdów zastępczych to najczęściej zgłaszane kwestie sporne do Rzecznika Finansowego. Dlatego każdy poszkodowany, by uniknąć kłopotów powinien zbierać dowody potwierdzające czasu najmu pojazdu. Zobrazowanie dokładnego przebiegu likwidacji, a często też wykazanie opieszałości ubezpieczyciela _jest kluczem do zdobycia uczciwej rekompensaty. Poszkodowani często nie mają świadomości, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie dopiero po zakończeniu najmu pojazdu. Wielu z nich oczekuje, że otrzyma pieniądze, które będzie mógł przeznaczyć na samochód zastępczy. Zgodnie z literą prawa dopiero sam wynajem staje się szkodą, a ubezpieczyciel wypłacając rekompensatę musi uwzględnić, czy użytkowanie pojazdu było celowe i ekonomicznie uzasadnione. Kolejną kwestią jest _klasa pojazdu, która staje się dużym problemem dla poszkodowanych. Prawo do samochodu zastępczego obejmuje modele jedynie o podobnej klasie. Jeśli wynajem będzie dotyczył samochodu znacząco odbiegającego klasą _od posiadanego Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty rekompensaty. Na koniec należy napisać o _koszcie najmu pojazdu. To bardzo ważne, by stawka dzienna była spójna z tymi przyjętymi przez ubezpieczyciela w danym mieście. Dlatego przed wyborem pojazdu zastępczego zawsze upewnijmy się na jaką kwotę opiewa. Dzięki temu unikniemy późniejszego rozczarowania przy wypłacie odszkodowania. Gdy koszt przewyższy przyjęte stawki otrzymamy niższą rekompensatę, niż poniesiony koszt najmu.

Odmowa wypłaty odszkodowania i co dalej?

Otrzymując odmowę wypłaty rekompensaty za pojazd zastępczy mamy prawo złożyć odwołanie od tej decyzji. Jeśli jednak ubezpieczyciel nie rozpatrzy go pozytywnie poszkodowany ma prawo do skierowania sprawy na etap postępowania sądowego. Prowadzenie sprawy samodzielnie wymagać będzie jednak odpowiedniej wiedzy prawnej, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski