Kiedy turysta zobaczy Poznań z góry? [ZDJĘCIA]

  Kiedy turysta zobaczy Poznań z góry? [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Balon nad Krakowem
  1/10
  przejdź do galerii

  Balon nad Krakowem ©Wojciech Matusik (Polskapresse)

  Wzbić się na wysokość ponad 100 metrów i z góry podziwiać panoramę Starówki? Frajda jest podwójna: piękny widok i lot balonem. I całkiem realna: wystarczy tylko... pojechać do Krakowa. W stolicy Wielkopolski takiej atrakcji nie ma. Mimo że do magistratu zgłosiła się firma zainteresowana uruchomieniem podobnych lotów.
  W Poznaniu punktów widokowych brakuje od lat. Ze względów bezpieczeństwa nie może nim być wieża Ratusza, zamkowa wieża również, ponieważ jest niedokończona. Nieopłacalny okazał się punkt w budynku Akademii Ekonomicznej, Okrąglak jest w remoncie. Wieże fary i katedry musiałyby wcześniej zostać przebudowane. Najwcześniej w 2013 roku zostanie otwarty pierwszy punkt widokowy: wieża Zamku Królewskiego na wzgórzu Przemysła. Ma być z niej widać całą starówkę, aż po katedrę.

  CZYTAJ O TYM:
  Budują Zamek Królewski


  To jednak oznacza, że kiedy przyjadą do Poznania kibice na Euro, panoramy miasta nie zobaczą. A balon, jaki lata w Krakowie, mógłby doskonale pełnić rolę tarasu widokowego.

  - Wnosi się na wysokość 120-150 metrów, w zależności od pogody - opowiada Marek Kufel, prezes firmy, która uruchomiła w Krakowie latający punkt widokowy.

  Zainteresowanie lotami jest ogromne: w pierwszym roku z atrakcji skorzystało 42 tys. osób, w tym - już ponad 20 tys. (mimo że balon wystartował dopiero pod koniec lipca). Krakowski Urząd Miasta nie partycypuje w kosztach utrzymania balonu. Jedynie wskazał miejsce, w którym prywatna firma mogła go ustawić.

  - Pomogliśmy też zdobyć potrzebne zezwolenia, ponieważ to spora atrakcja dla turystów - opowiada Filip Szatanik z magistratu w Krakowie.

  Podobny pomysł chcieliśmy podsunąć poznańskim urzędnikom. Okazało się jednak, że nie jest on im obcy. Firma, która chciałaby loty organizować, już się do magistratu zgłosiła.

  - Poprosiłem nawet drogowców o wskazanie miejsca, w którym taki balon można by ustawić - przyznaje Włodzimierz Groblewski, dyrektor wydziały kształtowania relacji społecznych. - Mieliśmy jednak tyle spraw na głowie, że pomysł tylko się zatlił.

  Czy ma szansę zapłonąć? Dyrektor Groblewski zapewnia, że jeszcze w tym roku wróci do pomysłu i skontaktuje się z zainteresowaną firmą.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Punkt widokowy na Okrąglaku?
  Bez widoku z Ratusza


  - Oprócz lotów chciała również zorganizować jakiś punkt gastronomiczny - dodaje Włodzimierz Groblewski.

  Nie wyklucza, że przed mistrzostwami Euro 2012 latający punkt widokowy pojawi się również w Poznaniu.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Ceny biletów

  Katarzyna Fertsch

  Zgłoś naruszenie treści / 69 / 49

  Lot balonem w Krakowie trwa 15 minut i kosztuje 36 zł (ulgowy 18 zł). Można też kupić bilet rodzinny - 80 zł (dla czterech osób, w tym maksymalnie dwóch dorosłych). To są stawki obowiązujące w...rozwiń całość

  Lot balonem w Krakowie trwa 15 minut i kosztuje 36 zł (ulgowy 18 zł). Można też kupić bilet rodzinny - 80 zł (dla czterech osób, w tym maksymalnie dwóch dorosłych). To są stawki obowiązujące w ciągu tygodnia. W weekendy bilety kosztują odpowiednio 45, 23 i 100 zł.
  Teraz, poza sezonem, cennik został zmieniony. Dorosła osoba płaci 28 zł, a dzieci 15 zł.
  Pozdrawiamzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe ile może kosztować

  Zgul (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 74 / 44

  taka przyjemność?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No i już się znalazł malkontent .

  Pyra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 53

  Tylko o bejmach . A to bedzie atrakcja ;)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty gościu jakiś nadwrażliwy jesteś

  Zgul (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 76 / 65

  Zapytać się nie wolno? Jak idziesz z całą rodziną do kina czy na basen to nie liczysz ile cała impreza będzie kosztować? Taki krezus z ciebie? Bo ze mnie nie. A jak cie nie będzie na to stać, to...rozwiń całość

  Zapytać się nie wolno? Jak idziesz z całą rodziną do kina czy na basen to nie liczysz ile cała impreza będzie kosztować? Taki krezus z ciebie? Bo ze mnie nie. A jak cie nie będzie na to stać, to będziesz miał g..., a nie atrakcję.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo