Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Stary i nowy zamek będą stanowiły całość

Elżbieta Podolska
Widoczne w tle Muzeum Sztuk Użytkowych - dzięki powstającemu zamkowi - może także zmienić swoją elewację
Widoczne w tle Muzeum Sztuk Użytkowych - dzięki powstającemu zamkowi - może także zmienić swoją elewację Marek Zakrzewski
Jest szansa, że Poznań zyska nie tylko górujący nad Starym Rynkiem zamek królewski, ale całe Wzgórze Przemysła będzie przypominało o dumnej - królewskiej historii miasta. Nadzorujące budowę zamku Muzeum Narodowe (i główny inwestor przedsięwzięcia) wystąpiło do ministra kultury o przyznanie pieniędzy na ujednolicenie gmachu Muzeum Sztuk Użytkowych z powstającym właśnie obiektem. Stara się także o pieniądze na projekt aranżacji wnętrz królewskiej siedziby.

W zamku będą się mieścić sale wystawowe Muzeum Sztuk Użytkowych (oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu). Zamek powstaje obok gmachu będącego pozostałością istniejącej wcześniej siedziby władców. Oba budynki architektonicznie bardzo się od siebie różnią.

- Staramy się o pieniądze na ich ujednolicenie. Tak, żeby tworzyły całość na Wzgórzu Przemysła - mówi Aleksander Motała, dyrektor administracyjny Muzeum Narodowego. - Złożyliśmy wniosek do ministra kultury i czekamy na odpowiedź. Po jej uzyskaniu dopiero może powstać projekt. Teraz jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach, jak ma wyglądać gmach Muzeum Sztuk Użytkowych - dodaje.

Muzeum chciałoby także pozyskać środki na projekt i wykonanie aranżacji wnętrz w budowanym zamku.

- Jeżeli otrzymamy dotację, to najprawdopodobniej zostanie rozpisany konkurs - mówi dyrektor Motała. - Wnętrza mają być współczesne, dostosowane do potrzeb muzeum.

Muzeum Sztuk Użytkowych (do końca maja jest zamknięte z powodu remontu) posiada bardzo bogate zbiory, których spora część spoczywa w magazynach. Zamek będzie mieć powierzchnię 1000 mkw., na każdą z trzech kondygnacji będzie przypadało ponad 330 mkw. Instytucja zyska zatem znakomite warunki do prezentacji swych zbiorów. Co ważne, powstanie tam także wieża widokowa, z której widać będzie całe Stare Miasto.

Budowa zamku królewskiego idzie pełną parą, zgodnie z planem. Zakończyło się palowanie wnętrza wzgórza. Teraz z każdą chwilą widać wznoszące się mury.
- Dobrze nam się współpracuje zarówno z Komitetem Odbudowy Zamku Królewskiego, jak i z architektem Witoldem Milewskim z Pracowni Architektonicznej ARCUS - dodaje Aleksander Motała.
Koszt budowy to 18 mln zł. Część pochodzi ze zbiórki publicznej zorganizowanej przez Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego, reszta z budżetu miasta i województwa.

3 maja wystawa i wmurowanie aktu
Na 3 maja zaplanowano uroczystość wmurowania aktu restytucji zamku królewskiego w Poznaniu. Tego dnia otwarta zostanie też wystawa o historycznym znaczeniu tej budowli. O godz. 12.30 nastąpi otwarcie ekspozycji w Odwachu na Starym Rynku, natomiast wmurowanie przewidziane jest na godzinę 13.30 - na terenie budowy zamku na Wzgórzu Przemysła.

Wystawa ma uświadomić poznaniakom, jaką rolę w minionych stuleciach odegrał zamek królewski. To tutaj odbyła się koronacja Przemysła II (w 1295 roku), a orzeł, jak napisał prof. Andrzej Rottermund, dyrektor zamku królewskiego w Warszawie, został podniesiony do rangi herbu Królestwa Polskiego. Tutaj zjeżdżali znakomici goście. Jak twierdzi Włodzimierz Łęcki, szef Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego, ta budowla i jej dzieje to jeden z najważniejszych rozdziałów w historii nie tylko Poznania, ale i Polski. Będzie można także prześledzić historię ośmioletniej walki o budowę zamku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski