Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś symbol nowoczesności, teraz ruina. Tak obecnie wygląda opuszczona elektrownia w Poznaniu. Zobacz niezwykłe zdjęcia ze środka!

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Elektrownia Garbary została uruchomiona 23 listopada 1929 roku. Dla mieszkańców przedwojennego Poznania była monumentalnym symbolem nowoczesności.
Elektrownia Garbary została uruchomiona 23 listopada 1929 roku. Dla mieszkańców przedwojennego Poznania była monumentalnym symbolem nowoczesności. Robert Woźniak
Na Ostrowie Tumskim w Poznaniu stoi opuszczona elektrociepłownia Garbary. To jedna z największych zabytkowych industrialnych budowli dwudziestolecia międzywojennego na terenie miasta. Elektrociepłownia działała do 2016 roku. Jakie są plany względem niej i jak wygląda teraz? Mamy zdjęcia ze środka.

Elektrownia została wybudowana w północnej części Ostrowa Tumskiego, na rzecznym cyplu. Znajduje się o kilkaset metrów na północ od zabytkowej części Ostrowa, oddzielona torami kolejowymi. Budynek leży w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Warta. Znajduje się na uboczu historycznej części miasta.

Historia elektrowni Garbary w Poznaniu

Elektrownia Garbary została uruchomiona 23 listopada 1929 roku. Dla mieszkańców przedwojennego Poznania była monumentalnym symbolem nowoczesności.

Na otwarciu przemówił ówczesny prezydent Poznania Cyryl Ratajski. - Na miejscu gdzie stała warownia pruska, wzniesiono potężną świątynię pracy - mówił.

Elektrownia powstawała w 3 etapach. W pierwszej fazie budowy kompleksu uruchomiono ujęcie wody ze stacją pomp i filtrami mechanicznymi czerpanej z Warty wody, kotłownię parową, siłownię parową z turbogeneratorami, nastawnię elektryczną, a także osobną rozdzielnię prądu 6 kV. Czerpana z rzeki woda była oczyszczana mechanicznie na dwóch bębnowych filtrach sitowych, dalej była tłoczona za pomocą pomp elektrycznych do zasilania kotłów parowych i chłodzenia pary odlotowej z turbin. Pierwsze kotły parowe nie zachowały się, natomiast zachowały się kotły parowe, zbudowane w latach 1941–1942. Ostateczna realizacja projektu z drugiej połowy lat dwudziestych nastąpiła w 1952 roku. W 1954 roku ostatecznie wyłączono starą elektrownię na ul. Grobla. Garbary stały się jedynym producentem prądu w mieście.

Oto opuszczona elektrownia w Poznaniu. Mamy zdjęcia ze środka:

W 1965 roku przekształcono "Garbary" w elektrociepłownię, czyli dotychczasową produkcję energii elektrycznej zamieniono na produkcję energii cieplnej w postaci gorącej wody.

Z biegiem czasu elektrociepłownia przestała spełniać dotychczasowe funkcje produkcyjne, dlatego na północnym wschodzie Poznania w latach 70. XX wieku rozpoczęto budowę nowej Elektrociepłowni Karolin.

Elektrociepłownia Garbary zakończyła swoją działalność w 2016 roku.

Zniszczenie elektrociepłowni Garbary podczas II wojny światowej

Strategiczne znaczenie elektrowni spowodowało, że podczas walk o Poznań w 1945 roku doszło do poważnych zniszczeń obiektu. Działania wojenne, a zwłaszcza intensywne walki w okolicy Cytadeli spowodowały czasowe wyłączenie produkcji. Przerwa w dostawie energii elektrycznej trwała niespełna 20 dni.

Zobacz także: Tak wygląda ukryty dworek w Poznaniu. Mało kto o nim wie. Jest malowniczy i ma ciekawą historię

Elektrociepłownia Garbary teraz

W 2019 roku spółka Robyg wykupiła działkę wraz ze znajdującą się na niej konstrukcją dawnej elektrowni. Spółka planuje wybudowanie na tym terenie osiedli mieszkaniowych. Komin obecnie już nie istnieje. W nocy 15 listopada 2020 roku został wysadzony. W planach jest przekształcenie całego terenu poprzemysłowego w dzielnicę mieszkaniowo-usługową. Najważniejsze budynki kompleksu (hala elektrowni, kotłownia czy reduta fortu Roon) według rozporządzenia konserwatora zabytków będą musiały pozostać.

Oto opuszczona elektrownia w Poznaniu. Tak wygląda teraz:

Budynki, niegdyś przyjmujące każdego dnia wielu gości, powoli niszczeją. Nie brakuje tam też stert śmieci i ogólnego bałaganu.Więcej zdjęć ---->

W tym miejscu rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Upiorny ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Nowy odcinek programu "Moje własne M":

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

źródło: wikipedia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski