MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Kocie oczka" na drodze. Pierwsze takie w Wielkopolsce! Jak działają? [ZDJĘCIA, WIDEO]

SZKI
"Kocie oczka" na drodze w Kicinie
"Kocie oczka" na drodze w Kicinie Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu
Pod Poznaniem już działają "kocie oczka" ! O co chodzi? To pierwsze takie inteligentne oświetlenie na drodze w Wielkopolsce.

Jak działa nowe rozwiązanie, testowane przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu? "Kocie oczka" oraz lampy rozświetlają się, gdy "wyczują" pieszego.

Takie rozwiązanie zastosowano na drodze powiatowej w Kicinie. Jeśli nowy system się sprawdzi, "kocie oczka" zostaną zamontowane przy innych przejściach, głównie w pobliżu szkół.

- Powiat poznański od lat stawia na nowatorskie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Dlatego postanowiliśmy przetestować inteligentne oświetlenie przejścia dla pieszych, które jest zlokalizowane w pobliżu miejscowej szkoły - zaznacza Jan Grabkowski, starosta poznański.

Zasada działania nowego oświetlenia jest prosta i opiera się na trzech filarach bezpieczeństwa. Pierwszym jest to, iż po zmroku włączają się specjalne lampy oświetlające przechodniów. Dzięki temu ich sylwetka jest doskonale widoczna dla nadjeżdżających kierowców.

- Drugim filarem, który pozwala zaznaczyć ten konfliktowy obszar na drodze, są dostrzegalne z kilkuset metrów zainstalowane w asfalcie migające "kocie oczka". W ten sposób samo przejście jest widoczne z dużej odległości – opowiada Piotr Ratajkiewicz z firmy Philips Lighting Poland, która dostarczyła materiały niezbędne do budowy nowatorskiego oświetlenia.

"Kocie oczka" na drodze. Jak działają?

Źródło: Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu

Trzecim filarem jest system detekcji pieszego. Kiedy specjalne kamery zamontowane na słupach "zauważą" pieszego (nie reagują na samochody), lampy zaczynają świecić z pełną intensywnością.

- To przede wszystkim zmiana natężenia oświetlenia powinna zdecydowanie wpłynąć na zwiększenie czujności kierowcy, a tym samym bezpieczeństwo mieszkańców – twierdzi Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Po kilkudziesięciu sekundach światła znów przygasają.

Budowa inteligentnego oświetlenia na przejściu dla pieszych w Kicinie kosztowała 30 tys. złotych. Budowa tradycyjnego oświetlenia to wydatek około 16 tys. zł plus podłączenie energetyczne.

W 2017 roku nadal najwięcej używanych aut sprowadzamy z Niemiec. Jakie modele cieszą się największą popularnością wśród polskich kierowców? Oto najnowsze dane!Przejdź do kolejnego slajdu --->

"Niemiec płakał, jak sprzedawał". Oto najpopularniejsza auta...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski