MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne remonty w Poznaniu. Będą wiadukty nad przejazdem kolejowym Poznań-Piła i nowe rondo

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nad przejazdem kolejowym Poznań - Piła budowane są wiadukty - prace rozpoczęły się kilka dni temu, zakończą w czwartym kwartale przyszłego roku
Nad przejazdem kolejowym Poznań - Piła budowane są wiadukty - prace rozpoczęły się kilka dni temu, zakończą w czwartym kwartale przyszłego roku Poznańskie Inwestycje Miejskie
Trwają prace nad budową wiaduktów nad torami kolejowymi linii Poznań – Piła. Zakończyła się przebudowa gazociągu na ul. Podolańskiej, przerabiany jest cieplik przy ul. Podolańskiej i ul. Wojska Polskiego, a na początku czerwca rozpocznie się budowa ronda przy skrzyżowaniu ulic Koszalińskiej i Literackiej. Wiadukty mają zapewnić bezkolizyjny przejazd ulicami Lutycką i Golęcińską nad torami.

Kolejne remonty w Poznaniu

- Zakres prac jest bardzo szeroki, plac budowy obejmuje nie tylko ul. Lutycką i Golęcińską w rejonie torów kolejowych, ale także ul. Szczawnicką i Podolańską – informuje Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. - Na początku czerwca ruszą także prace na skrzyżowaniu ul. Koszalińskiej i Literackiej, gdzie wybudowane zostanie docelowe rondo. Na tym etapie inwestycji wykonawca koncentruje się na pracach ziemnych, m.in. trwa budowa nasypu wschodniej części nowego śladu ul. Lutyckiej. Wykonywane są także wykopy oraz podbudowy pod przyczółki fundamentów wiaduktu w ciągu tej ulicy.

Ekipy budowlane nie tylko pracują nad przygotowaniem fundamentów, ale również usuwają kolizje sieci infrastruktury podziemnej, teleinformatycznych i energetycznych. Dlatego trzeba było przebudować gazociąg przy ul. Podolańskiej i cieplik miejski u zbiegu ul. Podolańskiej i Wojska Polskiego – w tym drugim przypadku prace jeszcze trwają. Co ciekawe, wykonawca robót ziemnych musi zwracać uwagę na militarny charakter tej części Poznania - przy ul. Podolańskiej ulokowana jest jednostka wojskowa. Inwestycja prowadzona jest przez miasto we współpracy ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe.

Poznańskie Inwestycje Miejskie zmieniają też układ drogowy: przebudowywana od kwietnia ul. Podolańska ma już rozebraną starą nawierzchnię. W jej miejsce przyjdzie nowa nawierzchnia, do tego obustronne chodniki i droga rowerowa, dodatkowo budowlańcy popracują też nad przystankami autobusowymi.

- Powstanie również przedłużenie do ul. Szczawnickiej, które poprowadzone zostanie pod wiaduktem w ciągu ul. Lutyckiej – informują PIM. - Zmienia się również ul. Szczawnicka, obecnie w miejscu zatoki autobusowej przy cmentarzu rozpoczęły się prace związane z siecią energetyczną. Z kolei nadchodzące roboty u zbiegu ul. Lutyckiej i Koszalińskiej polegać będą na budowie ronda. Obecnie jest już to skrzyżowanie o ruchu okrężnym, co doraźnie usprawniło wyjazd z os. Literackiego. W efekcie zaplanowanych prac rondo zyska docelowy kształt i zostanie uzupełnione o infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów.

Jak już informowaliśmy, od wtorku 14 maja, na dwa tygodnie – w związku z pracami nad siecią energetyczną - wygrodzono przy ul. Szczawnickiej jedną z zatok autobusowych przy cmentarzu - w związku z tym przystanek „Szczawnicka” dla autobusów jadących w stronę ul. Lutyckiej został przesunięty w stronę ul. Druskienickiej, wyznaczono też tymczasowe przejście dla pieszych przez ul. Szczawnicką.

Ul. Podolańska jest wyłączona z ruchu, a od 10 kwietnia nieprzejezdny jest odcinek od wjazdu do Izby Wytrzeźwień do ul. Wojska Polskiego. Objazd wyłączonego wyznaczono ulicami Golęcińską i Lutycką. Zachowano za to dojazd do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych od ul. Golęcińskiej oraz budynków w rejonie Izby Wytrzeźwień od strony ul. Lutyckiej.

Miasto informuje, że od czwartego kwartału 2025 roku, kiedy skończona będzie budowa wiaduktów i przebudowa układu drogowego, można spodziewać się wyraźnej poprawy komunikacji w północno-zachodniej części Poznania oraz przejazdu drogą krajową nr 92.

- Zniknie problem oczekiwania na otwarcie szlabanu przy przejazdach kolejowych linii kolejowej łączącej Poznań z Piłą – zapewniają PIM. - Pojawi się również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, m.in. nad torowiskiem przy ul. Lutyckiej wybudowana zostanie kładka, która zapewni bezpieczny i wygodny dostęp do zielonych terenów rekreacyjnych w rejonie pobliskiego fortu oraz do osiedli mieszkaniowych na Strzeszynie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski