MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstał nowy urząd. Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty wzbudza wiele kontrowersji. "Prezydent Jacek Jaśkowiak to ignoruje"

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
25 czerwca odbyło się kolejne spotkanie dyrektorów z przedstawicielami Urzędu Miasta.
25 czerwca odbyło się kolejne spotkanie dyrektorów z przedstawicielami Urzędu Miasta. pexels.com/RDNE Stock project
W miejscu przedszkola na poznańskich Jeżycach od niedawna działa urząd - Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty, który zajmuje się finansami wszystkich jednostek oświatowych w mieście. Dyrektorzy, księgowe i płacowe z poznańskich szkół mają wiele wątpliwości co do nowych rozwiązań, które proponuje Urząd Miasta Poznania. We wtorek, 25 czerwca, po raz kolejny odbyło się spotkanie dyrektorów z władzami miasta w tej sprawie. Co ustalono?

Spis treści

W Poznaniu powstał kolejny urząd. Dlaczego?

1 stycznia 2021 roku powstało Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO). Centrum to ma zapewniać wspólną obsługę finansową, administracyjną i organizacyjną wszystkim jednostkom oświatowym Miasta Poznania. A tak przynajmniej napisano w uchwale Rady Miasta Poznania. Urząd jednak od dawna generuje wiele emocji i wątpliwości nie tylko wśród księgowych i płacowych, ale przede wszystkim wśród dyrektorów, którzy muszą pogodzić się z dużymi zmianami.

Przejmowanie księgowości i płac w poznańskich placówkach oświatowych następuje etapami. Pod jurysdykcją centrum są już przedszkola i niektóre szkoły podstawowe, większość z nich przejdzie do CUWJO od 1 stycznia 2025 roku. Wszystkie placówki edukacyjne w Poznaniu mają się tam przenieść ostatecznie do 2026 roku.

- Nie ma alternatywy dla tego rozwiązania. Uchwała Rady Miasta jest wiążąca - mówił podczas spotkania z dyrektorami placówek Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP.

Jaki był jednak cel powstania tego miejsca?

- Tworzenie CUWJO (urzędnicy - przyp. red.) motywują defraudacjami, które co jakiś się zdarzały na placówkach. Teraz jednak wszystkie placówki księgują w jednym programie, w chmurze, do którego mają dostęp i mogą go w każdej chwili sprawdzić pracownicy wydziału kontroli. Od czasu wprowadzenia kontroli przelewów i księgowań zdalnie przez wydział kontroli o defraudacjach się już nie słyszy - mówi nam jedna z księgowych, która pracuje poznańskiej szkole.

Kontrowersje związane z centrum

Księgowa przekazała nam, że "za projektem stała była skarbnik Barbara Sajnaj, która zaczęła wprowadzać go za plecami Rady Miasta i jest wdrażany mimo wielu protestów oraz bez przedstawienia kosztów całego przedsięwzięcia". Urząd powstał w miejscu przedszkola, a to musiało zostać przeniesione w inne miejsce.

- Na tę chwilę brakuje tam podobno kilkudziesięciu pracowników, główna księgowa zmienia się co roku, nie ma tam kto tak zorganizować pracy, by CUWJO funkcjonował dobrze. Na koniec roku 2023 nie zostały popłacone faktury, przez co dyrektorzy musieli się starać o zwiększenie planu budżetowego na rok bieżący - pisze księgowa.

Urząd został poddany kontroli, a według kobiety wyniki nie były zadowalające. Przedstawiono je prezydentowi, który "miał je zignorować". Sprawa została poruszona również na spotkaniu dyrektorów z przedstawicielami Wydziału Oświaty UMP. Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty Jarosław Buko potwierdził, że centrum przeszło trzy kontrole, jednak nic nie wykazano. Przedstawiono również, że w urzędzie obecnie pracuje 50 księgowych i 30 płacowych, które obsługują 111 placówek. Docelowo jedna płacowa ma obsługiwać do 170 osób na liście płac, czyli jedną dużą placówkę lub maksymalnie do 3 mniejszych.

Księgowa lub księgowy z centrum będzie przypisany imiennie do danej placówki. Pracownicy na spotkaniu potwierdzili również, że chętnie odpowiedzą na pytania dyrektorów. Ci jednak miele wątpliwości i przez dwie godziny zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP Wiesław Banaś wyjaśniał im szczegółowe kwestie.

Kadrowe i płacowe są już zatrudnione w szkołach. Co z nimi?

Największym problemem dla dyrektorów jest przede wszystkim kwestia zatrudnionych już pracowników - księgowych czy płacowych, które pracują dla danej placówki. Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP zapewnia, że pracownicy mogą przejść na tych samych zasadach zatrudnienia do CUWJO. Nie wszyscy jednak chcą to robić - niektórzy z początkiem roku odchodzą z pracy.

Wtedy urząd proponuje podjęcie współpracy z tymi osobami jeszcze na dwa-trzy miesiące na umowę zlecenie. Tak, aby mogły skończyć bilanse roczne czy sprawozdania. Kwoty jakie proponują, to 750 złotych lub 2 razy 1500 złotych miesięcznie (za wykonanie bilansu rocznego).

- A co jeśli nie będą miała księgowej od 1 stycznia? - pytała podczas spotkania jedna z dyrektorek.

Banaś powiedział, że do każdej sprawy będą podchodzić indywidualnie i pomogą każdej placówce. Już teraz jednak wiadomo, że mimo wielu spotkań, które odbyły się w sprawie CUWJO, dyrektorzy wciąż mają dużo wątpliwości związanych głównie ze sprawami organizacyjnymi. Następne spotkanie odbędzie się 2 lipca.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski