MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski w Poznaniu odmłodnieje. O przyszłości Teatru i tym jak zagospodarować przestrzeń przy ul. 27 Grudnia zadecydują konsultacje

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
W Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się debata "Poznaniacy sobie" o przyszłości Teatru i jego otoczenia.
W Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się debata "Poznaniacy sobie" o przyszłości Teatru i jego otoczenia. Adam Jastrzębowski
Z okazji jubileuszu 150 lat, Teatr Polski w Poznaniu zapowiada gruntowny remont. Pod uwagę brana jest rozbudowa budynku od strony wschodniej. Problemem jest jednak aktualny plan zagospodarowania terenu, który nie pozwala na wykorzystanie jednej z miejskich działek na funkcje kulturalnych.

Spis treści

Teatr Polski w nowej odsłonie

Teatr Polski w Poznaniu stoi u progu znaczących zmian. W związku z nadchodzącymi 150. urodzinami, zaplanowano kompleksowy remont, który ma odmienić zarówno wygląd zewnętrzny, jak i funkcjonalność budynku. To historyczny moment dla jednego z najważniejszych punktów kulturalnych w Poznaniu, który zyska szansę na nowe życie.

Projekt remontu nie ograniczy się jedynie do samego gmachu teatru. Władze miasta mają ambitne plany dotyczące przekształcenia przestrzeni wokół teatru, w tym rejonu ulicy 27 Grudnia aż do ulicy 3 Maja. Celem jest stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom i turystom, która będzie harmonijnie łączyć tradycję z nowoczesnością.

- Z okazji swoich 150 urodzin Teatr Polski odmłodnieje – funkcjonalnie i wizualnie. W planach jest gruntowny remont budynku, którego szczegóły chcemy skonsultować z mieszkańcami Poznania.

Konsultacje z mieszkańcami

W procesie decyzyjnym dotyczącym przyszłości Teatru Polskiego i okolicznych przestrzeni, kluczową rolę mają odegrać mieszkańcy Poznania. Władze miasta oraz projektanci chcą usłyszeć ich głosy i pomysły, które mogą mieć znaczący wpływ na ostateczny kształt projektu.

Na środowe otwarte spotkanie zaproszeni byli wszyscy, którzy chcieli mieć wpływ na to, jak zmieni się przestrzeń wokół jednego z najważniejszych zabytków Poznania. W sprawie wypowiedzieli się projektanci, przedstawiciele magistratu, radni, społecznicy i aktywiści.

Rozbudowa i remont Teatru Polskiego

Justyna Stawicka-Kiełczewska, architekt, przedstawiła cele projektu przebudowy, wśród których znalazły się:

  • poprawa stanu technicznego obiektu

  • dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych

  • adaptacja do wymagań przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych

  • montaż nowoczesnej technologii sceny

  • wymiana instalacji

  • aranżacja przestrzeni obsługi widowni i aktorów - garderoby, szatnie, foyer, toalety aktorów i widzów.

Projekt zakłada wprowadzenie m.in. oświetlenia ewakuacyjnego, awaryjnego, iluminacyjnego na zewnątrz budynku, windy, a także udoskonalenie systemu technologii sceny.

Kubatura budynku i plany rozbudowy

Pewnym problemem w realizacji wszystkich niezbędnych funkcji do prawidłowej pracy teatru jest kubatura budynku, która nie może ulec zmianie ze względu na zabytkowy charakter obiektu.

Architekt Jan Matusiewicz jako pewne rozwiązanie kwestii podał rozbudowanie teatru od strony wschodniej na działce miejskiej nr 26/2. Dyrektor teatru poinformował, że złożono do urzędu miasta wniosek w sprawie udostępnienia terenu przez miasto.

Przeszkodą w wykorzystaniu działki jest jednak miejscowy plan zagospodarowania. Głównym problemem jest dopuszczalna funkcja terenu - usługowa, mieszkaniowa lub usługowo-mieszkaniowa. Aktualny plan nie pozwala na wykorzystanie terenu do usług kulturalnych.

Adam Derc z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej potwierdził, że plan zagospodarowania "zestarzał się" i będzie procedowany na nowo.

Sąd administracyjny psuje plany miasta

- Bardzo trudno jest ocenić ryzyko, które wywołał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Fakt, który mogę przekazać jest taki, że miasto złożyło skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego na ten wyrok, zatem to postępowanie trwa i nie jest to orzeczenie prawomocne. Rzeczywiście nie wiemy, jaka będzie decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale niezależnie od tego postępowania, przygotowujemy analizę zasadności przystąpienia do planu - mówił Adam Derc z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

- Co istotne, że zapisy, które Wojewódzki Sąd Administracyjny zakwestionował to te, które gwarantują, że jakakolwiek inwestycja, która pojawi się na tym terenie musi być spójna dla całego terenu. Kiedy wyrok by się uprawomocnił mamy problem, że na działce może być prowadzona inwestycja niezależnie od innych - mówił Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski przypomniał też o dawnych planach budowy przy ul. 27 Grudnia muzeum Powstania Wielkopolskiego, w czym przeszkadzała jedna działka, będąca własnością prywatną.

Jeśli natomiast chodzi o dalsze zagospodarowanie terenu przy Teatrze Polskim wiceprezydent pozytywnie zapatruje się do wykorzystania jej w celach kulturalnych i publicznych, a miasto nie zamierza sprzedawać działek.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Gniezno

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski