Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kogo będzie wozić PKS kaliski w 2017 roku?

Daria Kubiak
Andrzej Kurzyński
Do końca roku miała zapaść decyzja o przyszłości kaliskiego PKS-u. Tylko część gmin chce współfinansować kursowanie autobusów.

Do końca tego roku ma zapaść decyzja w sprawie przyszłości kaliskiego PKS-u. Miasto i zarząd spółki czekają na decyzje wójtów gmin powiatu kaliskiego w sprawie współfinansowania kursowania autobusów do wielu miejscowości gminnych. Od tego zależy kogo będzie wozić kaliski PKS i czy dotychczasowe linie w ogóle zostaną utrzymane.

Każdego dnia wielu mieszkańców okolicznych miejscowości dojeżdża autobusami PKS do szkół, na uczelnie oraz do pracy. Ważną grupę pasażerów stanowią także studenci dojeżdżający do Poznania i Wrocławia. Wszyscy są zainteresowani tym, czy 2017 rok przyniesie jakieś istotne zmiany. O przyszłość PKS-u drżą także zatrudnieni w spółce kierowcy i ich rodziny. Z pytaniem o dalszy los spółki PKS, należącej w 100 proc. do miasta, zwracają się także do prezydenta kaliscy radni.

Prezydent Grzegorz Sapiński podkreśla, że zarząd spółki podjął działania restrukturyzacyjne, które mają poprawić jej kondycję organizacyjno-finansową, co już pozwoliło na obniżenie kosztów finansowania PKS -u o 20 proc. Jednakże nadal kierownictwo spółki i rada nadzorcza poszukują rozwiązań, które mają spowodować, że nie będzie przynosiła strat. Duże znaczenie dla przyszłości PKS-u mają decyzje samorządów gmin o ponoszeniu części kosztów obsługi linii komunikacyjnych na ich terenie. Samorządy miały wypowiedzieć się w tej sprawie do 20 grudnia. Niestety, nadal nie wiadomo, które kursy zostaną utrzymane.

- Dotychczas tylko trzy gminy Brzeziny, Godziesze Wielkie i Koźminek s ą zainteresowane tym, aby PKS nadal świadczył na ich terenie usługi komunikacyjne. Z naszych usług rezygnuje Goszczanów leżący poza powiatem kaliskim i Chocz w powiecie pleszewskim. Pozostałe gminy powiatu kaliskiego nie udzieliły jeszcze odpowiedzi. Czekamy na stanowisko samorządów do końca roku - mówi Ryszard Latański, prezes PKS.

Latański podkreśla, że decyzje samorządów gminnych będą mieć istotny wpływ na przyszłość spółki.

- Wraz z początkiem 2017 roku będziemy funkcjonować tak jak dotychczas. Natomiast w I kwartale na pewno zapadną konkretne decyzje - dodaje prezes PKS-u.

Władze Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego, któremu podlega KLA i PKS, rozważają kilka rozwiązań. Jedną z propozycji było nieodpłatne przejęcie PKS-u przez powiat kaliski. Starostwo powiatowe nie odnosi się jednak zbyt entuzjastycznie do takiego rozwiązania. Zarząd KPT rozważa także koncepcję prywatyzacji firmy świadczącej usługi na liniach pozamiejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski