Kolejna odsłona historycznego konkursu "Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?". Do wygrania 3 tysiące złotych

RED
Konkursy pt. "Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?" ogłaszane są w Poznaniu cyklicznie od 1928 r. Po raz ostatni takie badanie miało miejsce w latach 90., dlatego przyszedł czas na kolejną edycję. Za jej organizację odpowiadają Wydział Socjologii UAM, Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania oraz Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego. czympoznan.pl
Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań? Na to pytanie konkursowe może odpowiedzieć każdy, kto czuje się związany z naszym miastem. Wśród wszystkich, którzy nadeślą prace pisemne lub w formie nagrań, rozlosowane zostaną nagrody pieniężne. Autorzy trzech najlepszych wypowiedzi otrzymają od 1 tys. do 3 tys. złotych.

Konkursy pt. "Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?" ogłaszane są w Poznaniu cyklicznie od 1928 r. Po raz ostatni odbył się w latach 90., dlatego przyszedł czas na kolejną edycję. Tym razem za jej organizację odpowiadają Wydział Socjologii UAM, Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania oraz Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego.

Konkurs o Poznaniu: Teraźniejszość i przyszłość oczami mieszkańców

O odpowiedź na pytanie konkursowe poproszone zostały osoby, które mieszkają lub mieszkały w Poznaniu przynajmniej przez rok, jak i takie, które mieszkają poza stolicą Wielkopolski, np. w aglomeracji poznańskiej, ale na różne sposoby są i czują się związane z tym miastem.

- Reprezentujemy pogląd, że o mieście socjologicznie możemy mówić tylko wtedy, kiedy jest doświadczane przez ludzi - wyjaśnia dr Jacek Kubera, adiunkt w Zakładzie Socjologii Cywilizacji UAM.

Celem konkursu jest zachęcenie uczestników do refleksji nad tym, w jaki sposób korzystają z miasta, co jest w nim dla nich ważne oraz jakiego Poznania chcieliby dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

- Każda i każdy z piszących odnoszą się do własnych, osobistych doświadczeń, wspomnień i marzeń, ale wspólnie wyłaniający się obraz wskazuje na podobieństwa i różnice - zauważa dr Maciej Frąckowiak z Zakładu Teorii i Badań Praktyk Społecznych Wydziału Socjologii UAM.

Organizatorzy zaznaczają, że ważne są dla nich wypowiedzi osób w każdym wieku, każdej płci, wykonujących różne zajęcia, o różnych światopoglądach i doświadczeniach życiowych.

Czym jest dla Ciebie miasto Poznań? Zasady udziału w konkursie

Prace konkursowe mogą mieć formę pisemną (maszynopis lub rękopis) lub mówioną (nagrania dźwiękowego). Organizatorom zależy by materiały były szczere, dokładne i szczegółowe i odnosiły się do autentycznych doświadczeń własnych lub innych ludzi.

Ustalono też jaką objętość dla wypowiedzi. Prace pisemne powinny mieścić się w przedziale 5 do 40 stron, a nagrania trwać od 25 do 75 minut. Do wypowiedzi można również dołączyć materiały wizualne, np. fotografie.

By wspomóc uczestników opracowano zestaw pomocniczych pytań:

  • Z czym kojarzy Ci się Poznań? Co jest dla Ciebie symbolem tego miasta, co jest najbardziej "poznańskie"? Czy czujesz się poznanianką/poznaniakiem?
  • Jak Ci się mieszka w Poznaniu lub w jego okolicach? Opisz swoje miejsce zamieszkania. Co Ci się w nim podoba, a co nie? Jakie wyglądają Twoje relacje z sąsiadami?
  • Które części Poznania podobają Ci się najbardziej, a które najmniej, i dlaczego?
  • Gdzie Twoim zdaniem znajduje się centrum Poznania? Jak z niego korzystasz? Co sądzisz o tym centrum? Jakie są jego mocne, a jakie słabe strony?
  • Czy w Poznaniu masz możliwość zaspokojenia wszystkich swoich potrzeb? Czy i jakie korzyści zawdzięczasz miastu? Co skłania Cię do pobytu w Poznaniu?
  • Co w tym mieście Ci się nie podoba? Czy doznałaś/eś jakichś krzywd od miasta? Jakich? Co zniechęca Cię do pobytu w Poznaniu?
  • Czy zrobiłaś/eś coś na rzecz miasta lub swojego najbliższego otoczenia? Dlaczego angażowałaś/eś się w te działania? Czy zrobiłaś/eś coś, co nie służy miastu lub pogarsza jakość życia w nim? Z czego to wynikało?
  • Jakie zmiany w Poznaniu po 2000 r. uznajesz za najważniejsze? Co zmieniło się na korzyść, a co na niekorzyść miasta? Które z tych zmian uważasz za najlepsze na przyszłość?
  • Jak oceniasz Poznań na tle innych znanych Ci miast? Czym Poznań różni się od tych miast?
  • Jaki powinien być Poznań Twoich marzeń za 10-15 lat? W jakim mieście chciał/abyś żyć Ty lub chciał/abyś aby żyły Twoje dzieci czy wnuki? Czym powinno się ono różnić od Poznania obecnego?

Konkurs o Poznaniu: Za pierwsze miejsce trzy tysiące złotych

Gotową pracę wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym (dostępnym na stronie www.czympoznan.pl) należy dostarczyć do 30 czerwca. Pocztą tradycyjną na adres: Wydział Socjologii UAM, ul. Szamarzewskiego 89 c, 60-568 Poznań (z dopiskiem: Konkurs Poznań) lub pocztą elektroniczną na adres: [email protected]

Każdy, kto prześle spełniającą wymogi formalne wypowiedź, będzie miał szansę na wylosowanie jednej z dziesięciu nagród w wysokości 500 zł. Dla najlepszych trzech prac z każdej kategorii (prace pisane i mówione) przewidziano również nagrody główne - 1000 zł (III miejsce), 2000 zł (II miejsce) oraz 3000 zł dla zwycięzcy.

- Podstawą oceny nadesłanych prac będzie wyłącznie ich szczerość, dokładność i szczegółowość. Błędy pisowni, zły styl, brzydkie pismo itd. nie będą stanowiły żadnych przeszkód do uzyskania nagrody - zapewniają organizatorzy.

Imię i nazwisko autora danej pracy pozostaną anonimowe (do wyłącznej wiedzy organizatorów konkursu). Ogłoszenie wyników konkursu “Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?” oraz wręczenie nagród zaplanowano na 5 listopada.

Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie www.czympoznan.pl.

ZOBACZ TEŻ:

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę blisko Poznania. Atrakc...

Restauracje i kawiarnie w Poznaniu otwarte mimo lockdownu. J...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie