Koniec marzeń o medalu MP dla koszykarek Enei AZS Politechniki. Rezerwy akademiczek poradziły sobie z ekipą z Gorzowa. Czwarta porażka MUKS

Alesia Sutton była, obok Agnieszki Skobel, najskuteczniejszą zawodniczką Enei AZS Politechniki. Amerykańska rozgrywająca na parkiecie w Sosnowcu zdobyła 16 punktów EBLK
Enea AZS Politechnika Poznań na medal MP czeka od 19 lat i będzie musiała poczekać przynajmniej jeszcze rok. Akademiczki po raz trzeci przegrały z Zagłębiem i jego liderką, Jessicą January.

Mecz w Sosnowcu, podobnie jak mecze w stolicy Wielkopolski, dostarczył ogromnych emocji. Po raz trzeci spotkanie miało taki sam przebieg, a sprawa końcowego zwycięstwa rozstrzygnęła się w ostatniej kwarcie. Mecz dużo lepiej rozpoczęły poznanianki, które po pierwszej kwarcie prowadziły 22:11.

W kolejnych minutach Zagłębie starało się zniwelować straty, jednak do pełni szczęścia brakowało mu wybronionych akcji. Na drugą połowę Enea AZS wychodziła z 6 – punktową przewagą, która kilka sekund później została powiększona. Od stanu 43:53 gospodynie powoli zaczęły jednak przejmować inicjatywę, a główną rolę odgrywały w tym fragmencie gry Jessica January, Batabe Zempare oraz Miroslava Mistinova. Pod tablicami bardzo dobrze radziła sobie Quinn Urbaniak-Dornstauder, która z powodzeniem zatrzymywała Estonkę Mailis Pokk. W ostatnich minutach decydujące o końcowym wyniku trafienia należały do Urbaniak-Dornstauder. Jessica January rzuciła 28 punktów i zebrała 14 piłek, a Batabe Zempare zapisała w swoich statystykach 19 punktów oraz 20 zbiórek. Po drugiej stronie 16 punktów rzuciły Agnieszka Skobel oraz Alesia Sutton.

Co ciekawe we wszystkich ćwierćfinałowych parach rywalizacja zakończyła się już w sobotę. W półfinale zmierzą się Enea AZS Gorzów z Polskim Cukrem Lublin i broniące tytułu BC Polkowice z Zagłębiem Sosnowiec.

Porażkę w Sosnowcu fanom akademiczek chociaż trochę osłodziła drużyna rezerw, która poradziła sobie z rezerwami Enei AZS Gorzów i to w spektakularny sposób, bo do przerwy rywalki zdobyła zaledwie 12 punktów. Po przerwie gorzowianki były już skuteczniejsze, ale i tak nie zagroziły drużynie Grzegorza Zielińskiego.

Czwartej porażki w sezonie w rozgrywkach I ligi doznała natomiast wicelider MUKS Poznań. Podopieczne Macieja Brodzińskiego przegrały na wyjeździe z sąsiadem w tabeli, czyli MOSiR Bochnia. Liderem pozostała Wisła Kraków, która tym razem pauzowała. Z kolei ekipa Lidera Swarzędz swój mecz rozegra dopiero w środę o godz. 18, kiedy będzie podejmować Wichosia Jelenia Góra.

EBLK: Zagłębie Sosnowiec – Enea AZS Politechnika Poznań 73:68 (11:22, 22:17, 19:16, 21:13)
Najwięcej dla Zagłębia: January 28, Zempare 19, Urbaniak-Dornstauder 14.
Enea AZS: Sutton 16, Skobel 16, Dodson 15, Popović 8, Pokk 6, Piechowiak 4, Żukowska 3, Piasecka 0, Rogozińska 0.
Stan rywalizacji: 3:0. Zagłębie zagra w półfinale, a Enea AZS o miejsca 5-8.
Inne wyniki: Ślęza Wrocław – Enea AZS Gorzów 61:98 (0:3), Arka Gdynia – Polski Cukier Lublin 67:74 (0:3), Polonia Warszawa – BC Polkowice 48:86 (0:3).

Wyniki i ligi koszykarzy: Dziki Warszawa – Kotwica Kołobrzeg 67:66, Polonia Bytom – Miasto Szkła Krosno 80:85, Górnik Wałbrzych – Polonia Warszawa 84:79, Politechnika Opolska – Żak Koszalin 98:106, AZS AGH Kraków – GKS Tychy 77:91.
I liga koszykarek: Enea AZS II Poznań – Enea AZS II Gorzów 65:42 (15:5, 22:7, 16:13, 12:17)
Najwięcej dla Enei AZS II: Tomaszkiewicz 19, Rakowska 10, Główczak 8, Haegenbarth 8.
MOSiR Bochnia – MUKS Poznań 82:74 (20:20, 23:21, 18:24, 21:9)
Najwięcej dla MUKS: Klatt 21, Batura 17, Burzyńska 17.
Ćwierćfinały MP koszykarek do lat 17
Poznań: MUKS Poznań – Trójka Żyrardów 78:63, MUKS – MKS MOS Wrocław 107:43, MUKS – Zagłębie Sosnowiec 65:59
Krasne: Lider Biofarm Swarzędz – SPZ WJM Krasne 108:51, Lider – RMKS Rybnik 85:62, Lider – KKS Olsztyn 123:56.
MUKS i Lider z kompletem zwycięstw awansowały do półfinałów MP do lat 17.