Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultanci wojewódzcy do spraw medycznych stracą pracę?

Krystian Lurka
Maciej Jaruga, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii, złożył oświadczenie już miesiąc przed terminem. Jak mówi nie ma nic do ukrycia. Przyznaje jednak, że dla branży to "delikatna sprawa"
Maciej Jaruga, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii, złożył oświadczenie już miesiąc przed terminem. Jak mówi nie ma nic do ukrycia. Przyznaje jednak, że dla branży to "delikatna sprawa" Paweł Miecznik
Może okazać się, że to ostatnie dni niektórych konsultantów wojewódzkich do spraw medycznych. Powód jest banalnie prosty. Ministerstwo Zdrowia mówi "sprawdzam" i chce zajrzeć do portfeli ekspertów, a część środowiska nie chce się na to zgodzić.

Konsultanci na co dzień pracują na uczelniach, w szpitalach, przychodniach i przyjmują pacjentów prywatnych gabinetach. Sprawdzają dostępność leczenia w placówkach medycznych, a także panujące w nich procedury. Nadzorują doskonalenie zawodowe i specjalizacyjne lekarzy i jeśli to konieczne przeprowadzają kontrole zlecone przez Ministerstwo Zdrowia. Decydują też o tym, które leki powinny być refundowane.

Teraz doszedł im jeszcze jeden obowiązek - do 10 grudnia muszą wypełnić formularz, składający się z kilkudziesięciu pytań.

Konsultanci muszą w nim "przyznać się" do tego, czy są członkami spółek handlowych, przedstawicielami firm produkujących lub sprzedających leki. Konieczne jest także sprawozdanie, ile się na tym zarobiło. Muszą też wypisać wszystkie prezenty, jakie otrzymali od firmy, a zwłaszcza te, które są warte więcej niż 380 złotych. W formularzu są także pytania o wyjazdy sponsorowane przez prywatne przedsiębiorstwa.

Czytaj tekst: "Afera lekowa: Trwa śledztwo w sprawie "wyprowadzania" leków"

Złożone dokumenty mają być sprawdzana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Co więcej, każdy kto będzie chciał skontrolować pracę specjalisty będzie mógł to zrobić. Wszystkie informację będą dostępne w internecie.

Do czwartku z 94 wielkopolskich specjalistów, zrobiło to zaledwie 23 (pełna lista nazwisk na końcu tekstu). Jak dowiedział się "Głos Wielkopolski" nawet kilkanaście osób nie wypełni wszystkich pól, bo... nie chce przyznać się do swoich powiązań z prywatnymi przedsiębiorcami.

Jak podkreśla Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, to właśnie o wskazanie tych powiązań tutaj chodzi.

- Wprowadzenie oświadczeń zapewni bezstronność konsultantów i niezależność wyrażanych przez nich opinii - mówi Krzysztof Bąk. Zdaniem przedstawiciela resortu, zmiana ma zagwarantować przejrzystość działań podejmowanych przez konsultantów i wyeliminuje potencjalne konflikty interesów.

Dobrym przykładem mogą być tutaj między innymi obowiązkowe szczepienia lub te wywołane epidemiami.

Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny sądowej, przyznaje, że oświadczenia jeszcze nie złożył. Zapewnia jednak, że zrobi to na początku tygodnia. Na pytanie, jak ocenia konieczność składania oświadczenia, odpowiada krótko: - Taki obowiązek ustalono, więc trzeba się dostosować - i dodaje, że według niego pomysł nie jest trafiony. - Konsultanci składają oświadczenia majątkowe, do których mają dostęp nadzorujący ich pracę urzędnicy i niepotrzebne jest, żeby miał do niego wgląd kto inny - mówi Krzysztof Kordel.

Także Stefan Piechocki, konsultant w dziedzinie farmacji aptecznej, do tej pory nie wypełnił oświadczenia. Podobnie jak Krzysztof Kordel, dopiero zamierza to zrobić. Również on krytykuje resort zdrowia. - Wydaje się, że niektóre zmiany do niczego nie prowadzą - ocenia konieczność składania oświadczeń i opisuje nastroje w "branży": - Wiele osób deklarowało, że nie zdecyduje się na wypełnienie oświadczeń i zrezygnuje z pełnienia funkcji konsultanta.

Potwierdza to także Maciej Jaruga, konsultant z zakresu fizjoterapii, ale nazwisk podać nie zamierza. On sam należy do tej mniejszości, która oświadczenie wypełniła. Dokument oddał już miesiąc przed terminem.

Czytaj tekst: "Syn zmarłej pacjentki: W tym szpitalu panuje znieczulica!"

- Nie miałem z tym żadnego problemu. Nie mam nic do ukrycia - twierdzi Maciej Jaruga i przyznaje, że w środowisku to "delikatna sprawa".

- Nie ukrywam, że cieszę się, że nie muszę decydować się czy wypełnić formularz czy nie - mówi Maciej Kluziak, były już konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej. Jak twierdzi, w swojej pracy nie robił nic nagannego, jednak wypełnienie formularza Ministerstwa Zdrowia uważa za "niepotrzebną spowiedź".

Do środy, do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, powinno jeszcze wpłynąć 71 oświadczeń. Konsultanci, którzy ich nie złożą mogą się pożegnać z pracą.

Do czwartku oświadczenie złożyło 23 konsultantów:
- prof. Wojciech Dyszkiewicz (chirurgia klatki piersiowej)
- prof. Magdalena Figlerowicz (choroby zakaźne)
- prof. Aldona Siwińska(kardiologia dziecięca)
- dr hab. Anna Surdacka (stomatologia z endodoncją)
- mgr Jadwiga Migaszewska-Majewicz (psychologia kliniczna)
- prof Andrzej Szkaradkiewicz (mikrobiologia lekarska)
- Barbara Majkowska (pielęgniarstwo)
- dr Anna Kurhańska-Flisykowska (periodontologia)
- dr Maciej Jaruga (fizjoterapia)
- Krystyna Brońska (pielęgniarstwo epidemiologiczne)
- Jadwiga Malińska (pielęgniarstwo anestezjologiczne)
- prof. Janusz Gadzinowski (neonatologia)
- Agnieszka Łaba (transfuzjologia)
- prof. Andrzej Jankowski (urologia dziecięca)
- dr Przemysław Lisiński (rehabilitacja medyczna)
- dr Bożena Wiskirska-Woźnica (audiologia i foniatria)
- prof. Paweł Murawa (chirurgia onkologiczna)
- dr Krzysztof Osmola (chirurgia szczękowo-twarzowa)
- prof. Zygmunt Kopczyński (diagnostyka laboratoryjna)
- prof. Jerzy Marcinkowski (epidemiologia)
- dr Grażyna Kosicka (fizyka medyczna)
- prof. Grażyna Jarząbek-Bielecka (seksuologia)
- dr Maciej Głyda (transplantologia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski