Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola skarbowa w firmie

Milena Kochanowska
Kontrola skarbowa w firmie. Na pytania odpowiada Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu
Kontrola skarbowa w firmie. Na pytania odpowiada Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu Andrzej Szozda
Kontrola skarbowa w firmie. Na pytania odpowiada Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu. Sprawdź, czy musisz się jej obawiać!

Dostałem wezwanie do stawienia się w charakterze świadka w urzędzie kontroli skarbowej. Czym się różni ta instytucja od urzędów skarbowych?
Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Podstawowa różnica polega na tym, że urząd kontroli skarbowej nie prowadzi bieżącej obsługi podatników, a więc nie składa się do niego deklaracji podatkowych i nie wpłaca się na jego konto zaliczek na podatek. Urząd prowadzi kontrole skarbowe, które służą sprawdzaniu wykonywania zobowiązań podatkowych.

Prowadzę działalność gospodarczą i chciałbym wiedzieć czy mogę zostać skontrolowany bez wcześniejszej zapowiedzi?
Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Zazwyczaj przed wszczęciem postępowania kontrolnego podatnik otrzymuje zawiadomienie o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego, w którym określony jest zakres planowej kontroli. Kontrola następuje w ciągu 7 do 30 dni od otrzymania zawiadomienia. Ten czas ma służyć podatnikowi na przygotowanie się do kontroli, czyli na zebranie niezbędnych dokumentów związanych z prowadzoną działalnością. Tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, na przykład gdy postępowanie kontrolne ma przeciwdziałać popełnieniu przestępstwa, odstępuje się od wymogu wcześniejszego zawiadamiania podatnika.


Dostałam zawiadomienie o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego i w trakcie przygotowywania dokumentów do kontroli dostrzegłam nieprawidłowości w moim rozliczeniu. Czy mogę dokonać korekty deklaracji jeszcze przed kontrolą?

Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Tak. Podatnik może skorygować deklarację podatkową przed wszczęciem postępowania kontrolnego. Złożenie ważnej korekty deklaracji upoważnia do skorzystania z obniżonej stawki odsetek od zaległości podatkowych. Uprawnienie do złożenia korekty deklaracji jest zawieszane w momencie wszczęcia postępowania, a więc wówczas podatnicy nie mogą już dokonywać żadnych korekt.

Czy wszystkie kontrole skarbowe odbywają się w siedzibie podatnika?

Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Kontrola w siedzibie podatnika ma miejsce w sytuacji, gdy w ramach postępowania kontrolnego wszczęta zostanie kontrola podatkowa. Czas trwania takiej kontroli jest ściśle określony przepisami i zależy od skali prowadzonej działalności gospodarczej. Maksymalna długość trwania kontroli podatkowej dla prowadzących drobną działalność gospodarczą to 12 dni kalendarzowych. Kontrola kończy się wydaniem protokołu kontroli, który zawiera opis ewentualnych nieprawidłowości.

Czy będę mógł uczestniczyć w postępowaniu kontrolnym?

Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Tak. Na każdym etapie kontroli. Podatnik jest informowany o terminach przesłuchania świadków, oględzinach itp. i może w nich uczestniczyć, na przykład poprzez zadawanie świadkom pytań. Może też w każdym momencie zapoznać się ze zgromadzonym materiałem dowodowym, a przed wydaniem rozstrzygnięcia wyznaczany jest termin, w którym strona może odnieść się do ustaleń zebranych w ramach postępowania.

Czy każde postępowanie kontrolne kończy się wydaniem decyzji?

Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Postępowanie kontrolne kończy się wydaniem decyzji lub wyniku kontroli. Jeżeli w ramach prowadzonego postępowania ujawnione zostały nieprawidłowości, urząd wydaje decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego, które trzeba będzie zapłacić.


Czy, jeśli nie będę zgadzał się z rozstrzygnięciem kontroli, będę mógł złożyć jakieś odwołanie?

Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Jeżeli nie zgadza się pan z wydanym rozstrzygnięciem, może pan w ciągu 14 dni złożyć odwołanie, które w zależności od zakresu kontroli, rozpatrywane jest przez dyrektora izby skarbowej lub dyrektora izby celnej.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski