reklama

Kontrowersje wokół ekshumacji. Rzecznik praw obywatelskich pyta Prokuraturę Generalną

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Aram Rybicki zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku
Aram Rybicki zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku Grzegorz Mehring/Archiwum
Nasilają się kontrowersje wokół prawdopodobnych ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Po sprzeciwie Małgorzaty Rybickiej, żony tragicznie zmarłego, pochodzącego z Gdańska posła Arkadiusza Rybickiego, sprawie zaczął przyglądać się Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Zwrócił się do Prokuratury Generalnej, by ta wyjaśniła podstawy do ekshumacji.

- Wpłynął do mnie wniosek pani Małgorzaty Rybickiej, małżonki śp. posła Arkadiusza Rybickiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 r. - w ten sposób Adam Bodnar zwrócił się do Marka Pasionka, zastępcy prokuratora generalnego do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji. Wskazał, że Małgorzata Rybicka nie zgadza się z decyzją prokuratury o zarządzeniu ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy i „uważa, że nie ma ona żadnego uzasadnienia”.

- A ponadto naraża ją, jej rodzinę i rodziny ofiar zajmujące podobne stanowisko na niepotrzebne cierpienie - wskazuje RPO.

Rzecznik zwraca uwagę, że w ocenie Małgorzaty Rybickiej, wystarczające dla zebrania dowodów dotyczących katastrofy, byłyby ekshumacje ciał osób, których rodziny się na to zgadzają.

Czytaj też: Małgorzata Rybicka: Czuję się bezradna i upokorzona. Ten taniec na grobach bardzo boli

W związku z tym Bodnar zwrócił się do śledczych z prośbą, by ci wskazali przyczyny podjęcia decyzji o ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy. Chciał także informacji na temat tego, czy osobom „wykonującym prawa pokrzywdzonych” doręczone zostały odpisy postanowienia o zarządzeniu ekshumacji oraz czy którakolwiek z nich odwołała się od tego postanowienia.

W piśmie skierowanym do rzecznika śledczy informują, że w toku dotychczasowego postępowania w sprawie katastrofy tupolewa, między innymi przeanalizowano rosyjską dokumentację medyczną, która została przesłana w ramach tzw. międzynarodowej pomocy prawnej.

Śledczy zaznacza w odpowiedzi, że po weryfikacji dokumentów doszli do wniosków, iż jedne z „kluczowych czynności procesowych”, jakimi w przypadku wszystkich katastrof czy też wypadków są sekcje zwłok, zostały wykonane „bez zachowania najwyższych standardów”. Prokuratura wskazuje: stwierdzono między innymi błędne opisy obrażeń, zaniechanie niektórych czynności sekcyjnych czy też sprzeczne opisy ciał lub narządów na kolejnych etapach badania.

Prokuratorzy doszli do wniosku, iż tak liczne nieprawidłowości „nie pozwalają na uznanie rosyjskiej dokumentacji za pełnowartościowy materiał dowodowy.” - Podjęto decyzję, że w celu rzetelnego i profesjonalnego przeprowadzenia czynności sekcji, dokonane zostaną ekshumacje zwłok. Aktualnie kompletowany jest międzynarodowy zespół biegłych z zakresu medycyny sądowej, którego skład zagwarantuje zachowanie najwyższych standardów prowadzonych czynności - podkreśla w odpowiedzi na pytania RPO Prokuratura Generalna.

Z odpowiedzi śledczych wynika, że zgodnie z przepisami, wydane w sprawie decyzje mają zostać doręczone uprawnionym osobom. Śledczy zapowiadali, że prokuratorzy osobiście będą także kontaktować się z pokrzywdzonymi i zapraszać na rozmowy, w których zostaną przedstawione motywy takiej decyzji .

Odpowiedź prokuratury nie przekonuje jednak Małgorzaty Rybickiej, która w rozmowie z naszą redakcją podkreśla, że podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko.

czytaj więcej: Małgorzata Rybicka: nie zgadzam się, żeby ciało mojego męża było ekshumowane [LIST OTWARTY]

Podkreśla, że będzie to dla niej i jej rodziny kolejne traumatyczne przeżycie, które „nie zmieni zasadniczych faktów”.

- Aram zginął ponad 6 lat temu i badania nawet najlepszych ekspertów nie przywrócą mu życia. Nie zmienią także wniosków, które zostały zawarte w Raporcie Millera, że był to tragiczny wypadek lotniczy, a nie zamach - stwierdza. I podsumowuje: - Jako katoliczka zwróciłam się w osobistym liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Małgorzata Rybicka zaznacza przy tym, że jej zdaniem to dobrze, że rodziny, które „mają inny pogląd” będą miały możliwość przeprowadzenia ekshumacji.

Tymczasem, jak udało nam się dowiedzieć, RPO nie jest usatysfakcjonowany treścią odpowiedzi z prokuratury i rozważa podjęcie dalszych działań.

Czytaj też: Sławomir Rybicki: Apelujemy, żeby dać spokój naszemu bratu [WIDEO]

Wideo: TVN24/ x-news

szymon.zieba@polskapress.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Kontrowersje wokół ekshumacji. Rzecznik praw obywatelskich pyta Prokuraturę Generalną - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja gosc

A co z tymi, ktorzy zgineli w katastrofach i nigdy ich ciala nie zostaly odnalezione? Np w oceanach. Myslisz, ze nie spoczywaja w pokoju, bo nie sa w trumnach i nie maja grobu? Po takim wypadku jak w Smolensku pewne jest to, ze nie da sie zebrac wszystkich szczatkow ludzkich i pewne jest, ze sa one pomieszane. Po prostu nie da sie ciala zlozyc na nowo. I dlatego Ci ludzie powinni miec jedna duza mogile. Wtedy byloby wiadome, ze kazdy z czlonkow rodzin swieci swieczke dla swojego zmarlego. Ta mogila moglaby byc tez pomnikiem o ktory sie tak upomina pan Kaczynski. Tylko PiSowcom w glowie sie nie miesci, ze mogliby zapalic swieczke i pomodlic sie nad wspolnym grobem. Co roku zapalam swieczke na grobie Powstancow Slaskich, ktorzy zgineli w powstaniu. W tym grobie lezy 30stu powstancow. Jednym z nich jest moj wujek, brat babci. Modle sie za niego i za 29 innych. I nie widze w tym zadnego problemu. Wierze, ze spoczywaja w pokoju.

z
z Niemodlina
W dniu 22.10.2016 o 23:21, EVEDON ROAD napisał:

4. Skąd Jarosław będąc w Warszawie i dzwoniąc do brata mógł wiedzieć jaka tam jest pogoda ?? :) 5.Prezydent ani dowódca sił zbrojnych nie wiedzieli, bo nie musieli wiedzieć jaka jest widoczność, to jest w gestii załogi samolotu

 

6. Tzw. incydent gruziński na który się powołujesz miał miejsce podczas postoju na lotnisku w Symferopolu na Ukrainie, rozmowa prezydenta z pilotami dotyczyła kontynuacji lotu do Gruzji i przebiegła spokojnie bez żadnych nacisków, potwierdził to świadek tej rozmowy prezydent Litwy Valdas Adamkus, który zna jęz. polski.

 

7. Ci co odpowiadają za śmierć tych niewinnych osób nie mają sumienia, więc nic ich nie zżera.

E
EVEDON ROAD
W dniu 22.10.2016 o 21:05, z Niemodlina napisał:

1. Opóźniony lot = katastrofa samolotu ? :) to każdego dnia musiałoby na całym świecie dochodzić przynajmniej do kilkuset katastrof lotniczych  2. PrzyPOminam, na wysokości decyzyjnej 100m. piloci przerwali próbę podejścia do lądowania, świadczy o tym komenda "odchodzimy" wypowiedziana przez I pilota i powtórzona przez II pilota. 3. Nie ma i nie było żadnych dowodów, że na pilotów ktoś wywierał naciski i wydawał im rozkazy. To pilot dowódca wydaje polecenia załodze, tak jest było i będzie, to nie był pierwszy lot tych pilotów z VIP'ami.   

 

4. Skąd Jarosław będąc w Warszawie i dzwoniąc do brata mógł wiedzieć jaka tam jest pogoda ?? :)

 

5.Prezydent ani dowódca sił zbrojnych nie wiedzieli, bo nie musieli wiedzieć jaka jest widoczność, to jest w gestii załogi samolotu

z
z Niemodlina
W dniu 22.10.2016 o 22:43, Ola napisał:

Nie kłam gościu.Komenda odejścia na drugi krąg padła na wysokości 60 metrów podanej na podstawie odczytu z radiowysokościomierza co wyraźnie słychać na ścieżce dźwiękowej z kabiny pilotów. Każdy to może sobie sprawdzić osobiście bo nagranie z kabiny pilotów wisi w internecie.

 

Zostałaś wprowadzona w błąd i POwtarzasz kłamstwa   :) z odczytu CVR słychać "odchodzimy" na 22 sekundy przed upadkiem na wysokości 100metrów, na 60 metrach komendę powtarza II pilot.

O
Ola
W dniu 22.10.2016 o 21:05, z Niemodlina napisał:

1. Opóźniony lot = katastrofa samolotu ? :) to każdego dnia musiałoby na całym świecie dochodzić przynajmniej do kilkuset katastrof lotniczych  2. PrzyPOminam, na wysokości decyzyjnej 100m. piloci przerwali próbę podejścia do lądowania, świadczy o tym komenda "odchodzimy" wypowiedziana przez I pilota i powtórzona przez II pilota. 3. Nie ma i nie było żadnych dowodów, że na pilotów ktoś wywierał naciski i wydawał im rozkazy. To pilot dowódca wydaje polecenia załodze, tak jest było i będzie, to nie był pierwszy lot tych pilotów z VIP'ami.   

Nie kłam gościu.Komenda odejścia na drugi krąg padła na wysokości 60 metrów podanej na podstawie odczytu z radiowysokościomierza co wyraźnie słychać na ścieżce dźwiękowej z kabiny pilotów. Każdy to może sobie sprawdzić osobiście bo nagranie z kabiny pilotów wisi w internecie.

z
z Niemodlina

1. Opóźniony lot = katastrofa samolotu ? :) to każdego dnia musiałoby na całym świecie dochodzić przynajmniej do kilkuset katastrof lotniczych

 

2. PrzyPOminam, na wysokości decyzyjnej 100m. piloci przerwali próbę podejścia do lądowania, świadczy o tym komenda "odchodzimy" wypowiedziana przez I pilota i powtórzona przez II pilota.

 

3. Nie ma i nie było żadnych dowodów, że na pilotów ktoś wywierał naciski i wydawał im rozkazy. To pilot dowódca wydaje polecenia załodze, tak jest było i będzie, to nie był pierwszy lot tych pilotów z VIP'ami.

 
G
Gość
W dniu 22.10.2016 o 09:26, z Niemodlina napisał:

   Bo ma być łatwo,prawda ?  Tacy jak Ty po 1945r. wiedzieli i byli przekonani, że w Katyniu polskich oficerów zamordowali Niemcy, a teraz w Smoleńsku samolot rozbił się o brzozę, bo kazali lądować, prawda, że proste ? Odnośnie ratowania Żydów przez naród polski, ŻADEN, powtarzam ŻADEN inny naród w okupowanej przez Niemców Europie nie uratował tylu Żydów co Polacy mimo iż groziła za to kara śmierci od niemowlę po starca. Napisz lepiej ilu Żydów uratowali amerykańscy Żydzi w czasie II wojny światowej, albo Francuzi czy Holendrzy gdzie za pomoc Żydom groziła grzywna. 

Do Niemodlin!!!!!!

Nawet przeciętnie rozgarnięty człowiek spyta:

!. Kto i dlaczego opóźnił wylot samolotu.

2. Czy ktoś kto ma kontakt z rozumem ląduje przy zerowej widoczności w mgle?

3. Czy piloci sami podjęli decyzję o lądowaniu czy "KTOŚ' wydał takie polecenie?

4. Dlaczego kilkanaście minut przed katastrofą dzwoniący do Prezydenta- nie ostrzegł i nie namówił aby nie lądować?

5. Czy zwierzchnik sił zbrojnych( Prezydent),i dowódca sił powietrznych- wiedzieli o zerowej widoczności w mgle?

6. Kto z posłów PIS w sejmie wystąpił o zdegradowanie pilota za odmowę nakazu lądowania w Gruzji z samolotem Prezydenta.

 7. Kogo zżera sumienie za śmierć niewinnych osób?

C
Collonna

Nie mozna w zadnym wypadku tu wciagac do gry tych podstepnie i

niby po wyroku zamordowanych oficerow.

Bo zarowno Wehrmacht jak i potem KGB wgrali falszywie.

Wprawdzie Niemcy powierzyli te ekshumacje Czerwonemu Krzyzowi-ale tylko by wykorzystac to propagandowo.

Potem Ruscy ekashumowali jeszcze raz i ich najwieksze autorytety stwierdzili, ze egzekucje dokonano po czerwcu 1941.

To jest ten problem z Ruskimi-nigdy sie nie przyznaja-ale dziwnym zbiegiem okolicznosci warsiafka ma to jakby po nich.

z
z Niemodlina
W dniu 21.10.2016 o 22:51, Collonna napisał:

Te ekshumacje i ten teatr smolenski to dla mnie przykladtakiego polskiego traktowania faktow, ktore im nie pasuja.Bo nie moze byc to, czego taki polski patriota nie jest w stanie przyznac, Winny musi byc zawsze obcy,Takie  same  klamstwa  jak to smolenskie  sa powstania slaskie,pokojowe polskie wieczne ofiary w 1939, cala oficjalna wersjapowstania warszawskiego, okupacja radziecka po 1945,polska pomoc dla przesladowanych polskich Zydow...itd,Bardzo trudno znalesc jakis polski autorytet, ktory otwarcie i bezkompromisowo  gral w otwarte karte.Albo pokazcie mi jakiegos polityka, profesora czy czolowego dziennikarza ktory oficjalnie na pierwszej stronie gazety stwierdzi pare  oczywistych faktow--ta ekshumacja ma za cel szukanie tylko i wylacznie potwierdzenie czegos, czego nie bylo-winnymi tej katastrofy jest Lech Kaczynski i Blasik, ktorzy posrednio zmusili pilota do prob ladowania.Rosjanie nie maja z tym totalnie nic wspolnego.-wszystko to szkodz Polsce, ale odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest to obojetne.

 

Bo ma być łatwo,prawda ?  Tacy jak Ty po 1945r. wiedzieli i byli przekonani, że w Katyniu polskich oficerów zamordowali Niemcy, a teraz w Smoleńsku samolot rozbił się o brzozę, bo kazali lądować, prawda, że proste ?

 

Odnośnie ratowania Żydów przez naród polski, ŻADEN, powtarzam ŻADEN inny naród w okupowanej przez Niemców Europie nie uratował tylu Żydów co Polacy mimo iż groziła za to kara śmierci od niemowlę po starca.

 

Napisz lepiej ilu Żydów uratowali amerykańscy Żydzi w czasie II wojny światowej, albo Francuzi czy Holendrzy gdzie za pomoc Żydom groziła grzywna.

 

C
Collonna

Te ekshumacje i ten teatr smolenski to dla mnie przyklad

takiego polskiego traktowania faktow, ktore im nie pasuja.

Bo nie moze byc to, czego taki polski patriota nie jest w stanie 

przyznac, Winny musi byc zawsze obcy,

Takie  same  klamstwa  jak to smolenskie  sa powstania slaskie,

pokojowe polskie wieczne ofiary w 1939, cala oficjalna wersja

powstania warszawskiego, okupacja radziecka po 1945,

polska pomoc dla przesladowanych polskich Zydow...itd,

Bardzo trudno znalesc jakis polski autorytet, ktory otwarcie i bezkompromisowo  gral w otwarte karte.

Albo pokazcie mi jakiegos polityka, profesora czy czolowego dziennikarza ktory oficjalnie na pierwszej stronie gazety stwierdzi pare  oczywistych faktow-

-ta ekshumacja ma za cel szukanie tylko i wylacznie potwierdzenie czegos, czego nie bylo

-winnymi tej katastrofy jest Lech Kaczynski i Blasik, ktorzy posrednio zmusili pilota do prob ladowania.

Rosjanie nie maja z tym totalnie nic wspolnego.

-wszystko to szkodz Polsce, ale odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest to obojetne.

g
gość

Myślisz, że ci zmarli, zaspawani w trumnach bez tych swoich szczątków, które do dziś PONIEWIERAJĄ SIĘ w Smoleńsku, zaznają spokoju w tych CUDZYCH i trumnach, i grobowcach?

Pomyśl i wymyśl coś mądrego.

G
Gość
W dniu 21.10.2016 o 12:13, z Niemodlina napisał:

Nie ma, a przynajmniej nie POwinno być żadnych kontrowersji. Nie wykonano sekcji zwłok w Polsce po 10.04.2010r. ,w pseudo-sekcjach zwłok w Moskwie nie uczestniczył ŻADEN polski specjalista, wszystko przeprowadziła tylko strona rosyjska. Dlaczego nazywam to pseudo-sekcjami, bo to po prostu wynika z dokumentacji posekcyjnej, którą dostarczano do Polski w ostatnich 6 latach, a w których stwierdzono rażące nieprawidłowości i liczne błędy, co skutkuje m.in. tym, że wiele rodzin do dziś nie ma pewności czy w grobach spoczywają ich bliscy. Takie czynności powinny zostać przeprowadzone w normalnym państwie istniejącym nie tylko teoretycznie tuż po przylocie trumien do Polski w kwietniu 2010r.  Jeśli rodziny nie mają pewności czy w ich grobach spoczywają ich bliscy to mogą to zgłosić. Ale są takie rodziny, które sobie tego nie życzą i to jest ich świete , jako katolików, prawo. Nikt nie potrafi powiedzieć dlaczego  dla dobra śledztwa mają być przeprowadzane. Przecież już po przeprowadzonych można wyciągnąc wnioski. I pomyśleć, że komuś chciało sie wyspać, opóźnić wylot. Lądować przy zerowej widoczności, nie odlecieć na zapasowe lotnisko. Zwierzchnik sił zbrojnych i dowódca sił powietrznych byli w samolocie!. I ten telefon kilkanaście minut przed lądowaniem- a tak łatwo bylo uniknąć wypadku lotniczego, dla niektórych zwanego zamachem!!! 

 

M
M

Jak Taki jestes za to wykop sobie Twoich przodkow

z
z Niemodlina

Nie ma, a przynajmniej nie POwinno być żadnych kontrowersji.

 

Nie wykonano sekcji zwłok w Polsce po 10.04.2010r. ,w pseudo-sekcjach zwłok w Moskwie nie uczestniczył ŻADEN polski specjalista, wszystko przeprowadziła tylko strona rosyjska.

 

Dlaczego nazywam to pseudo-sekcjami, bo to po prostu wynika z dokumentacji posekcyjnej, którą dostarczano do Polski w ostatnich 6 latach, a w których stwierdzono rażące nieprawidłowości i liczne błędy, co skutkuje m.in. tym, że wiele rodzin do dziś nie ma pewności czy w grobach spoczywają ich bliscy.

 

Takie czynności powinny zostać przeprowadzone w normalnym państwie istniejącym nie tylko teoretycznie tuż po przylocie trumien do Polski w kwietniu 2010r. 

 
M
MACIEREWICZ

w Kobierzynie macie internet?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3