18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kórnik Pomnikiem Historii [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Zamek i park w Kórniku.
Zamek i park w Kórniku.
W południe w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie uznania za Pomnik Historii. Tym razem doceniona została też Wielkopolska. Prezydent Bronisław Komorowski nadał miano Pomnika Historii zespołowi zamkowo-parkowemu wraz z kościołem parafialnym - nekropolią właścicieli w Kórniku.

Czytaj także:
Kórnik: Nowy dach na zamku. Miedziany i podgrzewany
Kórnik: Most do zamku jak nowy

Terminem pomnik historii określa się zabytek o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. kandydatury zgłaszane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomniki historii ustanawiane są od 1994 r. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się.

Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Na liście są już między innymi w Poznaniu Ostrów Tumski, Chwaliszewo i Stary Rynek, jest też katedra w Gnieźnie i zespół dawnego opactwa cysterskiego w Lądzie nad Wartą, a także zespół opactwa benedyktynów w Lubiniu, i Ostrów Lednicki.

Teraz , kiedy zamek w Kórniku zyskał tytuł Pomnika Historii, dyrekcja obiektu liczy na to, że łatwiej będzie pozyskiwać dodatkowe fundusze, a potrzeby są ogromne. Między innymi remont ponad dwustuletniej kamienicy obok kolegiaty, która jest w bardzo złym stanie technicznym.

Zamek w Kórniku wraz z Arboretum należą do najpopularniejszych atrakcji turystycznych poznańskiej Metropolii. Zamek wybudowano w XV wieku jako rezydencja możnego rodu Górków. Dzisiejszy neogotycki zamek o wyglądzie i charakterze nawiązującym do budowli obronnych to XIX-wieczne to dzieło Tytusa Działyńskiego. W Zamku mieści się muzeum oraz Biblioteka Kórnicka, założona w 1828 r. Biblioteka jest dziś jedną z pięciu największych tego typu placówek w Polsce, a jej zbiory obejmują około 400 tys. woluminów, w tym ponad 30 tys. starych druków i 14 tys. rękopisów. Z kolei Arboretum Kórnickie jest jednym z największych w Europie Środkowej parków dendrologicznych Liczy około 3 tys. gatunków i odmian drzew oraz krzaków, często o imponujących rozmiarach. Najstarsze rosnące drzewa to ok. 300-letnie lipy drobnolistne.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski