Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronacja Królewska w Gnieźnie: Miasto jak przed stuleciami [ZDJĘCIA]

Iza Budzyńska
Koronacja Królewska w Gnieźnie: Miasto jak przed stuleciami
Koronacja Królewska w Gnieźnie: Miasto jak przed stuleciami gniezno.naszemiasto.pl
W Gnieźnie w niedzielę zakończyła się Koronacja Królewska - impreza plenerowa przypominająca dzieje Piastów. Były średniowieczne kramy i rzecz o dawnej, wspaniałej potędze.

Średniowiecze ożyło nie tylko w inscenizowanych bitwach i kupieckich kramach czy rzemieślniczych warsztatach. W czasy pierwszych Piastów przeniosła widzów także niezwykła wystawa.

"Portrety władców Polan" to projekt fotograficzny, który powstał przez kilka miesięcy. Na zdjęciach zobaczyć można gnieźnian wcielających się w postaci, począwszy od Lecha, który miał zbudować swoje "gniazdo" w pobliżu drzewa, gdzie zobaczył białego orła, jak i na poły legendarnych, na poły historycznych władców Polan: Piasta, Siemomysła, Lestka, aż po Mieszka I i jego chrzest.

- To są legendarne postacie, ale przecież Gniezno i to wzgórze ma swoją historię i wcale nie jest powiedziane, że takich postaci nie było - mówi Maciej Kuźniewski, twórca Grupy Widowisk Historycznych Comes, organizator tego przedsięwzięcia. - Świat się nie zaczął od Mieszka. Żeby takie mocne państwo stworzyć, musiało być coś przedtem, taka struktura nie powstaje z dnia na dzień. Skoro więc mamy namacalne dowody w postaci odkryć archeologicznym, to myślę, że te zdjęcia mogą obrazować postacie, które są gdzieś w historii wymienione. Pomysł był taki, żeby nadać tym ludziom jakąś twarz. Stworzyłem charakterystykę, jakimi mogli być ludźmi. Do nich zostały dorobione sekwencje z ich życia.

Więcej zdjęć: Koronacja Królewska w Gnieźnie: Miasto jak przed stuleciami [DUŻO ZDJĘĆ]

Podczas otwarcia wystawy na Wzgórzu Lecha, między katedrą a kościołem św. Jerzego, najpierw Grupa Rekonstrukcji Historycznych Comes przywołała klimat dawnych obrządków, z pochodniami w tle, przywołując cztery żywioły. Następnie archeolog Tomasz Janiak z Muzeum Początków Państwa Polskiego przybliżył rezultaty badań archeologicznych przeprowadzonych właśnie w tym miejscu. Potwierdzają one, że to Gniezno było za pierwszych Piastów najważniejszym ośrodkiem nowego państwa, stąd według legend mieli się wywodzić Polanie z Piastem na czele, jak i zaadaptowane na stolicę chrześcijaństwa musiało zostać, jako centrum dawniejszego pogańskiego kultu. Badania odkryły kamienny nasyp w sąsiedztwie dzisiejszego kościoła św. Jerzego. Archeolodzy przypuszczają, że na nim mógł stać kamienny tron, na którym osadzano i namaszczano przedchrześcijańskich władców. W pobliżu odkryte zostały także glinianie naczynia zawierające ofiary kultowe. Niewykluczone również, że w tym miejscu odbył się wcześniej ciałopalny pochówek założyciela wspólnoty plemiennej, z czasem zyskującej coraz większe znaczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski