Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce: Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski podsumowują walkę z epidemią. „Opozycja zamiast pomagać, wrzucała piach w tryby”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Mateusz Morawiecki krytykuje opozycję za jej działania w zw. z koronawirusem: „Zamiast pomagać, wrzucała piach w tryby”
Mateusz Morawiecki krytykuje opozycję za jej działania w zw. z koronawirusem: „Zamiast pomagać, wrzucała piach w tryby” fot. adam jankowski / polska press
Premier Mateusz Morawiecki, wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim w szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim, przedstawili wyniki dotychczasowych działań w walce z koronawirusem. W ostrych słowach skrytykował także działania opozycji w związku z pandemią.

- Nasz kraj dotknęła pandemia jakiej świat nie spotkał przez 100 lat, kryzys jakiego nie widzieliśmy od dziesiątek lat. Najważniejsza wartością dla nas jest ratowanie każdego ludzkiego życia – mówił premier Morawicki na briefingu przed szpitalem MSWiA w Warszawie.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Szef rządu przypomniał, że Polska zamknęła granice jako jeden z pierwszych krajów. - 6 dni po zarejestrowaniu pierwszego przypadku zakazaliśmy zgromadzeń masowych. Tych zgromadzeń, które doprowadziły w innych krajach do tragedii – mówił.
Morawiecki dodał, że w państwach, które są od bogatsze niż Polska było ok. 15 razy więcej zgonów na 1 milion mieszkańców więcej niż w naszym kraju.

Premier podkreślił, że mamy dziś w szpitalach 94,5 proc. wolnych respiratorów, a liczba wolnych łóżek to ok. 84,3 proc. - Nie chcieliśmy, by ktokolwiek cierpiał przez brak sprzętu. Dla nas godność człowieka i życie człowieka to największa wartość (…) Dzisiaj widzimy to wyraźnie: dzięki dyscyplinie i spójności Polski, nasz naród przechodzi tę walkę zwycięsko. Za tę trudną walkę, za tą drogę chcemy podziękować. Za dyscyplinę, za odpowiedzialność, za solidarność – mówił szef rządu.

Podziękował też ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu i ministrowi spraw wewnętrznych Mariuszowi Kamińskiemu za „te trudne decyzje, które doprowadziły do tego, że dziś możemy walczyć o normalność, że dziś możemy iść bezpieczną drogą”.

Morawiecki: Opozycja zamiast pomagać, wrzucała piach w tryby

Szef rządu stwierdził, że niektórzy „prominentni działacze opozycji" nie chcieli współpracować z rządem, aby opanować sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. - Wraz z wysługującymi się im mediami starała się huśtać tą łodzią, jak się mówi niekiedy. Czyli zamiast dbać o spokój i pomagać, to starali się wrzucać piach w tryby. I my powiedzieliśmy temu stanowcze „nie” – mówił Morawiecki. - Czy ktoś wierzy w to, że w czasach opozycji ta organizacja byłaby lepsza, że gdyby dzisiejsza opozycja była u władzy, to by lepiej zorganizowała cały ten proces? – pytał.

Dodał, że gdyby dziś rządziła opozycji „przede wszystkim byłaby gigantyczna dziura budżetowa, bo taka była w ich czasach, w czasach PO, Koalicji Obywatelskiej, partii Rafała Trzaskowskiego, Borysa Budki”. - Taka była wtedy sytuacja budżetu, że nie byłoby stać państwa polskiego nawet na taką obronę. Warto się nad tym zastanowić, bo dzisiaj widzimy to wyraźnie, że dzięki dyscyplinie, spójności narodu polskiego, naród przechodzi tę walkę zwycięsko – mówił Morawiecki.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O EPIDEMII KORONAWIRUSA SARS-CoV-2:

Szumowski: Mamy jedną z najlepszych sytuacji epidemicznych w Europie

– Łatwo zapomina się horror tamtych dni, trudny sen, jak koszmar senny, ale warto popatrzeć na doniesienia medialne, na fakty jak wyglądały statystyki. Udało się tego modelu lombardzkiego, hiszpańskiego, francuskiego uniknąć – mówił z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu podkreślił, że już w marcu podjęto decyzję o tym, jak najszybciej zabezpieczyć system zdrowia, o to by polskie fabryki produkowały środki dezynfekcyjne. Przygotowano wówczas także 11 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

Minister przypomniał, że w innych krajach były zalecenia, by niektórych pacjentów nie przyjmować do szpitali, co nie miało miejsca w Polsce, dlatego dziś mamy 28 zgonów na koronawirusa na milion mieszkańców. - Dzięki ciężkiej pracy, dzięki temu, że Polacy byli zdyscyplinowani i naprawdę pilnowali się w tej kwarantannie narodowej. Dzięki temu, że medycy ciężko pracowali w tych szpitalach jednoimiennych, gdzie wiadomo, że przekształcenie szpitali jest trudne, dla nich również, dla wszystkich. Ale udało się. Myślę, że dzisiaj możemy powiedzieć, że dzięki wysiłkowi wszystkich Polaków, naprawdę mamy sytuację epidemiczną w Polsce jedną z najlepszych w Europie i na świecie. Bo sytuacja epidemiczna to nie tylko ile osób dziennie jest nowych zarażonych, to głównie ile osób na daną epidemię umarło – mówił Szumowski.

Kamiński: Dziękuję służbom podległym MSWiA

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił natomiast, że w marcu, kiedy dotarła do nas fala światowej pandemii związana z koronawirusem, z dnia na dzień „musieliśmy zmierzyć się z nowymi, nieznanymi wyzwaniami”. - Służby podległe MSWiA musiały błyskawicznie podjąć się zadań, które zrealizowały niezawodnie – mówił.

Minister podziękował wszystkim funkcjonariuszom podległym jego resortowi za „ogromny trud, wysiłek i zaangażowanie, jakie włożyli w egzekwowanie przestrzegania zasad dyscypliny społecznej”. – Policjanci przeprowadzili ok. 7 mln wizyt u osób, które przebywały w kwarantannie. Zasada przestrzegania dystansu społecznego i izolowania osób, które mogą być zarażone jest sprawą fundamentalnie ważną (…) Składam podziękowanie dla Policji za to, że skutecznie, profesjonalnie i z wielką determinacją egzekwowała niezbędne na tamtym etapie zakazy, nakazy i obostrzenia, jakie były wprowadzane z uwagi na rozwój pandemii w naszym kraju - mówił.

NASZE WYWIADY:

Mariusz Kamiński podziękował również funkcjonariuszom Straży Granicznej, która z dnia na dzień musiała „odbudować granicę wewnętrzną Unii Europejskiej na naszych dawnych granicach”. - Straż Graniczna skontrolowała ok. 2,5 mln osób, które przekraczały granicę. Działo się to w ścisłym reżimie przekraczania granic i w ścisłej kontroli, która była niezbędna - z ewidencjonowaniem osób, które przechodziły do kwarantanny - mówił.

Minister podziękował również strażakom, którzy rozstawiali przed szpitalami w całej Polsce namioty strażackie służące jako tymczasowe izby przyjęć. - Dziękuję strażakom, którzy mierzyli na granicach temperaturę osobom przekraczającym granice – mówił szef resortu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski