Koszykówka: Biofarm znów wygrywa po dreszczowcu

Koszykarze Biofarmu Basket zrobili duży krok w kierunku utrzymania w I lidze
Koszykarze Biofarmu Basket zrobili duży krok w kierunku utrzymania w I lidze Fot. Grzegorz Dembiński
W I lidze koszykarzy walkę o utrzymanie na tym poziomie rozgrywek rozpoczęli natomiast koszykarze Biofarmu Basket Poznań. Świetna postawa całej drużyny zaowocowała sobotnim zwycięstwem nad Śląskiem Wrocław. Zgodnie z oczekiwaniami mecz był wyrównany i dostarczył kibicom niesamowitą dawkę emocji. Biofarm do wygranej poprowadziło trio: Metelski-Wieloch-Bręk.

Środkowy zapisał na swoim koncie double-double w postaci 19 punktów i 10 zbiórek, Kapitan w najważniejszym momencie wziął ciężar gry na siebie i zdobył kluczowe punkty, a Bręk dołożył 17 „oczek” i zebrał z tablic 9 piłek. Jeszcze na trzy minuty przed końcem był remis (62:62) po trójce Tomasz Smorawińskiego. Na prowadzenie ekipę gospodarzy wyprowadził Piotr Wieloch (68:66). Potem trzech wolnych nie wykorzystał dla Śląska Maciej Krakowczyk, a kropkę nad „i” postawił dwoma celnymi rzutami Mateusz Bręk. Wcześniej świetnie spisywał się też Adam Metelski.

W rewanżowym spotkaniu podopieczni Przemysława Szurka znów okazali się mistrzami czwartej kwarty (w niedzielę wygrali ją 21:6). Odrabianie strat było chyba jeszcze bardziej emocjonujące niż w sobotę, a końcówkę spotkania wszyscy kibice oglądali na stojąco. Do Wrocławia Biofarm pojedzie więc już z bardzo solidną zaliczką dwóch zwycięstw.

Natomiast w I lidze koszykarek dojdzie w półfinale play-off do derbów Wielkopolski, bo zarówno Enea AZS Poznań, jak i Ostrovia wygrały w sobotę swoje drugie mecze.

W Pruszkowie miejscowy Lider pierwszy celny rzut z gry oddał na 3 minuty przed końcem pierwszej kwarty. Do przerwy tablica pokazywała wynik 24:20 dla Enei AZS. W ostatnią odsłonę lepiej weszły akademiczki za sprawą celnych rzutów Pietraszek za „3” oraz Marciniak za dwa punkty w pierwszej minucie. Dało to akademiczką pewien spokój, dzięki czemu i tę kwartę zagrały lepiej od rywalek. Lider przegrał spotkanie mimo nieco lepszej skuteczności rzutów z gry (42 do 38 procent). W zbiórkach też minimalnie lepszy był zespół z Pruszkowa.

TBL: Siarka Tarnobrzeg – BM Slam Stal Ostrów 72:70 (17:14, 11:19, 18:17, 26:20)**
Siarka: Bell 25, Patoka 10, Zalewski 10, Młynarski 9, Robbins 9, Wall 7, Strzelecki 2.
BM Slam Stal: Nikołow 21, Wangmene 14, Sroka 9, Delaney 8, Ochońko 8, Zębski 6, Dymała 2, Żurawski 2, Suliński 0.
I liga koszykarek: (II runda play-off) PTS Lider Pruszków – Enea AZS Poznań 48:55 (8:19, 12:5, 14:16, 14:15) Najwięcej punktów dla Enei AZS: Pietraszek 13 i Marciniak 11. Stan rywalizacji: 0:2.
Mon-Pol Płock – Ostrovia 73:93 (16:18, 16:26, 19:23, 22:26) Najwięcej dla Ostrovii: Motyl 17 i Stępień 14. Stan rywalizacji: 0:2. Inne wyniki: AZS Uniwersytet Gdański – ŁKS SMS Łódź 53:75 (0:2), Korona Kraków – AZS Uniwersytet Warszawski 63:60 (2:0).
I liga koszykarzy: (o miejsca 11-16) Biofarm Basket Poznań – Exact Systems Śląsk Wrocław 74:69 (15:18, 15:19, 20:16, 24:16) i 64:61 (12:19, 19:16, 12:20, 21:6)
Najwięcej dla Biofarmu: Metelski 19 i 10, Wieloch 18 i 4, Bręk 17 i 16. Inne wyniki: Noteć Inowrocław – AZS AWF Katowice 76:80 i 78:68 (1;1), Rosa Radom – GTK Gliwice 82:80(1:0), (o miejsca 1-8) Miasto Szkła Krosno – Zetkamal Doral Nysa Kłodzka 80:70, Sokół Łańcut – Pogoń Prudnik 83:62, Znicz Pruszków – GKS Tychy 79:71, Legia Warszawa – Astoria Bydgoszcz 87:70.