Koszykówka: BM Slam Stal wygrywa na koniec rundy zasadniczej i przystąpi do play-off z drugiego miejsca, porażka Biofarmu i wygrana Polonii

Tomasz Ochońko zdobył 8 punktów dla BM Slam Stali w niedzielnym meczu z AZS Koszalin Fot. Archiwum Basket Ligi
Koszykarze BM Slam Stali Ostrów na zakończenie rundy zasadniczej wygrali z AZS w Koszalinie i do play-off przystąpią z drugiego miejsca. Jeszcze nigdy ostrowianie nie mieli tak dobrej pozycji wyjściowej do walki o medale mistrzostw Polski.

Podopieczni trenera Emila Rajkovica w niedzielę dali kolejny popis zespołowej koszykówki. Na parkiecie w Koszalinie ostrowianie wygrali wszystkie kwarty. Największą przewagę wypracowali sobie pod koniec pierwszej połowy. O kolektywnej grze gości najlepiej świadczy to, że punktowało dla nich aż dziesięciu zawodników, w tym pięciu miało dorobek co najmniej dziesięciu „oczek”.

W rundzie play-off Stalówka zmierzy się z Kingiem Szczecin, który w decydującym o awansie do ósemki meczu pokonał na wyjeździe Trefla Sopot. Faworytem będzie nasz zespół, ale warto pamiętać, że nie jest to wygodny przeciwnik dla ostrowian, bo przegrali z nim u siebie, a na wyjeździe wygrali jedynie różnicą pięciu punktów.

W I lidze kibiców rozpalały mecze I rundy play-off. W hali CityZen w Poznaniu w sobotę komplet publiczności oglądał zwycięstwo miejscowego Biofarmu Basket nad najlepszym zespołem fazy zasadniczej, Spójnią Stargard. Trochę był to teatr jednego aktora, bo Filip Struski (odebrał przed meczem wyróżnienie za to, że znalazł się w najlepszej piątce rundy zasadniczej) zdobył aż 29 punktów, ale bez wsparcia kolegów na czele z Piotrem Wielochem oraz Mariuszem Konopatzkim skrzydłowy poznaniaków niewiele, by przecież zdziałał.

Dzień później do przerwy zanosiło się na kolejną niespodziankę, bo gospodarze prowadzili różnicą 10 punktów. Podopieczni Przemysława Szurka impet wytracili tuż po zmianie stron. Goście zdobyli w trzeciej kwarcie 33 „oczka”, złapali wiatr w żagle i marzenia o półfinale prysły jak bańka mydlana. W drugim pojedynku nie zagrał Mikołaj Kurpisz, który nabawił się w trakcie wsadu kontuzji. Po badaniach w szpitalu na szczęście okazało się, że nie doszło do złamania ręki.

W najlepszej czwórce znaleźli się natomiast koszykarze Jamaleksu Polonii Leszno, którzy po dwóch trudny meczach w Pruszkowie wyeliminowali miejscowy zespół ZB. Drużyna Łukasza Grudniewskiego w II rundzie play-off zmierzy się z Sokołem Łańcut.

BL: AZS Koszalin – BM Slam Stal Ostrów 69:92 (21:25, 20:32, 14:19, 14:16)
Stal: Skific 14, Chyliński 11, Surmacz 11, Łukasiak 10, Holt 10, Markovic 8, Ochońko 8, Carter 7, Johnson 5, Majewski 3.
Pary I rundy play-off: BM Slam Stal – King Szczecin, Anwil Włocławek – Turów Zgorzelec, Polski Cukier Toruń – Rosa Radom, Stelmet Enea Zielona Góra – Rosa Radom.
I liga koszykarzy (I runda play-off): Biofarm Basket Poznań – Spójnia Stargard 87:76 (19:20, 21:15, 22:16, 25:25) i 79:92 (25:18, 19:16, 15:33, 20:25) Najwięcej dla Biofarmu: Struski 29 i 12, Wieloch 20 i 14, Konopatzki 19 i 11. Stan rywalizacji: 1:3.
ZB Pruszków – Jamalex Polonia Leszno 65:713 (17:12, 24:18, 10:30, 14:13) i 60:66 (16:21, 18:16, 16:18, 10:11) Najwięcej dla Polonii: Kobel 17 i 7, Chanas 10 i 14, Sanny 16 i 2. Stan: 1:3.
Inne wyniki: Polfarmex Kutno – Sokół Łańcut 73:66 i 76:82. Stan: 1:3. GKS Tychy – R8 Kraków 103:93 i 113:105 po dogrywce. Stan: 3:1.