Od kilku dni osobom, które przeszły zakażenie Covid-19 wydawany jest ważny 180 dni Krajowy Certyfikat Covid. Taki dokument mogą otrzymać również mieszkańcy naszego kraju, którzy dostali negatywny wynik testu antygenowego. Jednak w tym przypadku jest on ważny tylko 48 godzin.
Krajowy Certyfikat Covid. To nowość, która została wprowadzona 1 lutego
Wydawany jest osobom, u których na podstawie testu antygenowego stwierdzono zakażenie choroba Covid-19 lub które uzyskały negatywny wynik testu antygenowego.
Jest to dokument podobny do europejskiego certyfikatu. Najważniejsza różnica dotyczy zagranicznych podróży.
- Krajowy Certyfikat Covid ważny jest wyłącznie w Polsce i nie stanowi dokumentu podróży. Podczas wyjazdów uznawany jest, dostępny w mObywatelu, Unijny Certyfikat Covid - tłumaczy dział Cyfryzacja Kancelarii Prezesa rady Ministrów.
Jednak krajowym certyfikatem, podobnie jak europejskim, można się np. wylegitymować w lokalach w Polsce, w których obowiązują limity co do liczby osób.
Krajowy Certyfikat COVID. Można go uzyskać jedenastego dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego
Wówczas jest on ważny 180 dni od daty wykonania testu. Ponadto dostaniemy go od razu, jeśli wynik był negatywny. Jednak wtedy certyfikat jest ważny 48 godzin od wykonania testu.
Dokument można ściągnąć do swojego smartfona. Najpierw należy zainstalować rządową, bezpłatną aplikację mObywatel. Osoby, które już ją posiadają, teraz muszą zaktualizować program.
- Jeśli korzystasz z Unijnego Certyfikatu Covid, uruchom go w aplikacji mObywatel, a w dolnym menu wybierz „Aktualizuj”. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Unijnego Certyfikatu Covid, uruchom mObywatela i wybierz „Dodaj dokument” wskazując Unijny Certyfikat Covid - radzi Cyfryzacja KPRM.
Aplikację mObywatel można pobrać na smartfon ze sklepu Google Play, w przypadku urządzeń używających systemu android, lub z App Store, gdy posługujemy się telefonami z iOS. To cyfrowy portfel na dokumenty. Jest bezpieczna i bezpłatna. Znajduje się w niej m.in. odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, mPojazd, a także m.in. e-recepty i Karta Dużej Rodziny.
– mObywatel cieszy się niesłabnącą popularnością, od początku roku aplikację zainstalowano na prawie pół miliona urządzeń. Warto dodać, że mObywatela można aktywować z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, ale również korzystając z eDowodu, czyli dowodu osobistego z aktywowaną warstwą elektroniczną – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dużą zaletą tej aplikacji jest możliwość korzystania z niej w trybie offline. Dzięki takiemu rozwiązaniu elektroniczne dokumenty można mieć pod ręką również w sytuajcach gdy nie ma dostępu do Internetu. To przydatna funkcja podczas okazywania dokumentów w miejscach, gdzie nie ma zasięgu.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?