MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty hipoteczne

Milena Kochanowska
Jakie zmiany nastąpiły w przyznawaniu kredytów hipotecznych wyjaśnia Tomasz Nowicki, doradca finansowy Expander Advisors

Czy to prawda, że obecnie banki zmieniły zasady badania tak zwanej zdolności kredytowej?
- Tak. Od nowego roku banki zobowiązane są do stosowania tak zwanej Rekomendacji S III, która wprowadza kilka istotnych zmian w procesie zaciągania kredytów hipotecznych. Najważniejsza z nich dotyczy skrócenia maksymalnego okresu kredytowania, przy badaniu zdolności kredytowej, do 25 lat. Oznacza to w praktyce, że kredytobiorca pragnący zaciągnąć kredyt na przykład na 30 lat, musi posiadać zdolność kredytową dla raty wynikającej z 25. letniego okresu spłaty. Zmiana ta powoduje realny spadek maksymalnej dostępnej dla klienta kwoty kredytu o około 6-11 proc.


Myślimy z żoną o wzięciu kredytu we franku szwajcarskim lub euro. Nie mamy wysokich dochodów, więc chcielibyśmy wiedzieć, czy w dalszym ciągu są one atrakcyjniejsze od kredytu w złotówkach?

- Kredyty walutowe obecnie praktycznie nie funkcjonują. Frank szwajcarski na dobre wypadł z obiegu, a kredyty w euro dostępne są dla osób z wysokim dochodem, wynoszącym, w zależności od banku, około kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo ich oprocentowanie uległo podwyższeniu, a docelowa rata płacona przez kredytobiorcę nie może przekraczać 42 proc. jego miesięcznych dochodów.

Czy w dalszym ciągu można uzyskać preferencyjny kredyt z dopłatami?
- Obecnie funkcjonują dwa programy z dopłatami kierowane do rodzin lub osób samotnych. Pozwalają kredytobiorcy cieszyć się niższą o średnio kilkaset złotych ratą przez pierwsze 8 lat trwania kredytu. Jeżeli spełniamy określone w regulaminie kryteria, nie ma obecnie korzystniejszej formy kredytowej. Niestety, nałożone limity cen metra kwadratowego kupowanej nieruchomości mocno utrudniają możliwość skorzystania z tych programów.


Mam 46 lat i planuję zaciągnięcie kredytu na 25 lat. Czy to prawda, że banki biorą teraz pod uwagę przejście klienta na emeryturę?

- Tak. Rekomendacja S III nakłada na banki obowiązek uwzględniania spadku wynagrodzenia związanego z przejściem kredytobiorcy na emeryturę. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że dochody na emeryturze będą wynosiły około 40-60 proc. naszego ostatniego wynagrodzenia, co poważnie obniży możliwości spłaty zobowiązania. Wyjściem z sytuacji może okazać się tu indywidualny plan oszczędnościowy, który w znacznym stopniu podniesie nasze dochody po przejściu na emeryturę.

Czy w związku z wprowadzonymi przez banki zmianami, w dalszym ciągu opłaca się zaciągać kredyty hipoteczne?
- Tego rodzaju kredyt to dla większości z nas nadal jedyna możliwość zakupu mieszkania lub domu. Jego warunki za sprawą zmiennej stopy oprocentowania z biegiem lat będą raz lepsze, raz gorsze. Aby wykorzystać optymalnie wszystkie okazje zachęcam do monitorowania ofert bankowych. Warto przynajmniej raz w roku sprawdzić, czy nie jest opłacalne przeniesienie kredytu do innego banku na lepszych warunkach. Pomocna okaże się wizyta u doradcy finansowego, który porówna oferty i pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski