Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Baborowie - OSP Baborowo

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Baborowo
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Baborowo OSP Baborowo
Ochotnicza Straż Pożarna w Baborowie powstała w 1952 roku z inicjatywy mieszkańców wsi i członków miejscowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej.

W pierwszych latach istnienia jednostka była bardzo skromnie wyposażona. Druhowie dysponowali jedynie podręcznym sprzętem gaśniczym, na który składały się wiadra, łopaty, drabiny czy bosaki. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku OSP otrzymała motopompę M-200, kilka węży prądownice, mundury, pasy z toporami i hełmy. Druhowie sukcesywnie czyścili i faszynowali wiejskie stawy, budując przy nich stanowiska dla motopompy.

W kolejnym latach baborowscy strażacy otrzymali do działań ciągnik rolniczy z przyczepą a następnie samochód marki Żuk. Sprzęt ten strażakom udostępniała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, na terenie której znajdowała się też remiza OSP. Dowodem aktywności jednostki w tamtych latach jest pochwała udzielona jej w 1972 roku za energiczną i skuteczną pracę podczas likwidacji pożaru w Przecławiu.

Od założenia jednostki do 1980 roku jej naczelnikami byli druhowie Władysław Lepich, Zygmunt Sułkowski i Franciszek Łomiński. W 1980 roku naczelnikiem został dh Władysław Grupka, piastując tę funkcję nieprzerwanie do 2010 roku. W roku 1981 prezesem OSP zostaje wybrany dh Andrzej Frąckowiak, w 1986 roku funkcję te przekazał druhowi Andrzejowi Kosickiemu. Od 1991 roku do dziś jej prezesem jest dh Eugeniusz Łomiński.

W 1991 roku strażacy z Baborowa otrzymali z OSP Otorowo samochód gaśniczy GBA Star 25. Od tego momentu syrena coraz częściej dawała znać o potrzebie wyjazdu baborowskich strażaków do akcji na teren gminy a nawet znacznie dalej. Latem 1992 roku brali udział w kilkudniowej akcji ratowniczo-gaśniczej w Dziewiczej Górze za co otrzymuje pochwałę od Ministra Spraw Wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego.

W kolejnych latach podjęto decyzję o budowie własnej, większej remizy. Na cel ten za cenę symbolicznego jednego złotego RSP przekazała część budynku gospodarczego z przyległym do niego placem. Dzięki dużemu wysiłkowi i zaangażowaniu druhów i lokalnej społeczności, budowę nowej strażnicy udało się zakończyć w 1996 roku. Uroczystego jej otwarcia dokonali między innymi prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemar Pawlak, minister sprawiedliwości Grzegorz Ciecierski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Feliks Dela. Podczas uroczystości przekazano jednostce ciężki samochód gaśniczy GCBA6/32 004M Jelcz wraz z przyczepką do przewozu dodatkowego sprzętu gaśniczego. Kilka lat później, w 2002 roku udało się zakończyć budowę świetlicy i zaplecza socjalnego przy remizie.

W 1997 r. OSP Baborowo włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, w którym z kilkuletnią przerwą z powodów problemów kadrowych, jednostka funkcjonuje do dziś, biorąc udział w kilkudziesięciu akcjach rocznie na terenie gminy Szamotuły oraz gmin ościennych.

Obecnie jednostka skupia 28 członków, z czego dwudziestu czterech posiada niezbędne przeszkolenie do działań ratowniczo gaśniczych. OSP Baborowo na swym wyposażeniu aktualnie posiada ciężki samochód gaśniczy marki Jelcz wraz z przyczepką do działań gaśniczych.

OSP Baborowo
64-514 Baborowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski