Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Chynowie - OSP Chynowa

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Chynowa
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Chynowa OSP Chynowa
Z chwilą uzyskania niepodległości w okresie odrodzenia II Rzeczypospolitej w całym kraju rozwijał się ruch tworzenia ochotniczych drużyn pożarniczych. Ten zapał znalazł również odzwierciedlenie w naszej wsi. Trudno jest dzisiaj ustalić dokładną datę, kiedy zorganizowano ochotniczą straż pożarną w Chynowie. Nie ma bowiem żadnych zapisków ani dokumentów, które pozwoliłyby to ustalić. Jednak na podstawie przekazów ustnych uzyskanych jeszcze w latach dziewięćdziesiątych od najstarszymi mieszkańcami wsi przyjmuje się, że był to rok 1928.

Inspiratorem założenia straży i jej pierwszym naczelnikiem był Walenty Szych, a jego zastępcą syn Stanisław. Trudno jest dzisiaj ustalić pełną listę tych, którzy jako pierwsi wstąpili w szeregi straży. Jak ustalono do grupy tej należeli między innymi: Franciszek Kryszczak, Franciszek Pacyna, Leon Grzesiak, Stanisław Wojtkowski, Franciszek Hańczak, Tomasz Fuks, Stanisław Pauś, Stanisław Kokot, Józef Rachuta.

W okresie II wojny światowej działalność miejscowej straży pożarnej była w dalszym ciągu kontynuowana. Naczelnikiem straży został wybrany Stanisław Kokot, a jego zastępcą Stanisław Pauś. Prowadzono działalność w ograniczonym zakresie, możliwym w warunkach okupacyjnych.

W roku 1945 wraz z końcem wojny ochotnicza straż pożarna wraca do pełnej aktywności. Strażacy tworzą wiejską staż obywatelską chroniącą dobytek przed szabrownikami. Pierwszym powojennym prezesem zostaje wybrany Stanisław Wojtkowski, a naczelnikiem Franciszek Hańczak. W maju 1948 r. w dwudziestą rocznicę istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Chynowej, ufundowany i poświęcony został sztandar Św. Floriana. Inicjatorem ufundowania sztandaru był proboszcz naszej parafii ksiądz Kanonik Sylwester Konieczny oraz zarząd OSP. Fundatorem sztandaru byli mieszkańcy wsi Chynowa.

W roku 1949 władze państwowe rozwiązały Związek Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, w którym zrzeszona była większość OSP. Decyzja ta podjęta została ze względów politycznych. W następnym roku Sejm uchwalił ustawę o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji, która wprowadziła nowe zasady organizacji ochrony przeciwpożarowej w naszym kraju. W miejsce zarządu wprowadzono stanowisko komendanta, który nie był wybierany przez walne zebranie jednostki ale wyznaczany przez komendanta wojewódzkiego na wniosek komendanta powiatowego OSP. Pozostałych członków komendy nadal wybierało walne zebranie członków.

Związek reaktywowano ponownie w klimacie zmian w roku 1956. W tym czasie komendantami OSP w Chynowej byli: Jan Marek, Roman Rzekiecki i Władysław Kraska. W roku 1958 prezesem w naszej OSP wybrany został Jan Kaczmarek a na funkcję naczelnika powołano Władysław Kraskę. Jan Kaczmarek pełnił funkcję prezesa do 16 stycznia 1971 r. kiedy to na nowego prezesa wybrano Bolesława Marczyka. W tym okresie funkcję naczelnika piastowali kolejno: Roman Wojtkowski do roku 1977 i Henryk Rzońca do roku 1991.

Pierwszą motopompę M-400 jednostka otrzymała w 1956 r. i w tym czasie wykonano wóz konny strażacki, którym przewożono sprzęt i strażaków do pożarów i innych akcji. W 1968 r. komenda powiatowa przydzieliła naszej jednostce OSP nową pompę M-800, a trzy lata później następną. Na walnym zebraniu w dniu 25 lutego 1978 r. powzięto uchwałę budowy domu strażaka. Przy jego budowie zaangażowani byli zarówno strażacy jak i mieszkańcy wsi. Otwarcia domu strażaka dokonano w lipcu 1981 r. Remizę z resztą zabudowań wykończono trzy lata później. W grudniu 1996 OSP w Chynowie otrzymała od Urzędu Gminy w Przygodzicach używany samochód marki Nysa a w sierpniu 1999 samochód marki Star. Mając samochody OSP mogła brać udział w likwidowaniu różnych zagrożeń i służyć pomocą okolicznej ludności.

W roku 1998 zorganizowane zostały obchody jubileuszu 70-lecia istnienia OSP w Chynowej. Podczas uroczystości odznaczono zasłużonych druhów i podsumowano minione lata działalności dziękując wszystkim którzy wnieśli swój wkład w rozwój jednostki. W maju 2002 zmarł długoletni prezes OSP Bolesław Marczyk, druh pochowany został na tutejszym cmentarzu w asyście honorowej OSP. Jego następcą wybrany został Zbigniew Guździoł który pełni funkcję prezesa do dnia dzisiejszego.

Funkcję naczelnika objął natomiast Andrzej Guździoł i sprawował ja do roku 2006. W tym roku na naczelnika wybrano Krzysztofa Pawelca który piastuje tę funkcję do dnia dzisiejszego. Nie sposób oczywiście wymienić wszystkich druhów należących do OSP czy wchodzących w skład organów statutowych na przestrzeni 90-letniej działalności, jednakże wszystkim im tym, żyjącym i tym którzy już odeszli należy się w roku tego jubileuszu podziękowanie za lata służby.

Przez kolejne lat działalności OSP ulegała stopniowej modernizacji zarówno w zakresie sprzętu i wyposażenia jak również w zakresie wyszkolenia. W roku 2003 samochód Star zastąpiono samochodem gaśniczy marki PRAGA, który jednostka otrzymała od Nadleśnictwa Antonin za pośrednictwem gminy Przygodzice. Otrzymany pojazd wyremontowany i odmalowany został we własnym zakresie przez druhów. W dniu 12 października 2003 r. został on uroczyście poświęcony przez proboszcza księdza kanonika Edmunda Sieczkę i oddany do użytkowania.

Mając na uwadze konieczność ustawicznego podnoszenia jakości używanego sprzętu OSP pozyskał w sierpniu 2014 roku używany samochód gaśniczy marki Mercedes, samochód sprowadzony został z Niemiec. Zakup samochodu sfinansowany został ze środków gminy Przygodzice . W tym samym roku przy okazji remontu sali wiejskiej dokonano modernizacji remizy i zaplecza socjalnego. Jednostka pozyskała również wiele sprzętu , wyposażenia i odzieży ochronnej.

Działalność OSP na przestrzeni lat charakteryzowała się przede wszystkim skuteczną działalność w zakresie likwidowania zagrożenia pożarowego i usuwania skutków innych żywiołów. Wśród wielu akcji w których OSP brała udział w ostatnich latach wspomnieć należy w szczególności wybuch gazociągu w Jankowie Przygodzkim w listopadzie 2013 r. Podkreślić należy również działalność społeczno-kulturalną, taką jak coroczna organizacja "kaczora" wiejskiego, zabezpieczenie wszelkiego rodzaju imprez masowych, uczestnictwo w uroczystościach strażackich na szczeblu gminnym i powiatowym oraz uroczystościach kościelnych. Podkreślić należy również udział w zawodach strażackich i turniejach wiedzy pożarniczej.

Druhowie stali się również nierozerwalna częścią uroczystości kościelnych w naszej parafii przy których od wielu lat asystują. W tym miejscu wspomnieć należy również asystę honorową w uroczystościach pogrzebowych wieloletniego proboszcza naszej parafii ks. prałata Edmunda Sieczki w czerwcu 2016 r.

W ramach podnoszenia kwalifikacji i w związku z konieczności integracji w ramach systemu gaśniczego JOT druhowie przeszkoleni zostali w zakresie strażaka podstawowego oraz dowódców, naczelników i innych zakresach niezbędnych do prawidłowego wykonywania realizowanych zadań.

W roku jubileuszu, w dniu 3 marca 2018 r. odbyło sie zebranie sprawozdawcze OSP podsumowujące rok 2017. Aktualny stan osobowy naszej organizacji według przedłożonego sprawozdania wynosi 44 druhów, w tym 12 członków młodzieżowych drużyn pożarniczych i 7 członków wspierających.

Przed nami nowe wyzwania, cieszy nas fakt, że są ludzie, którzy bezinteresownie gotowi są nieść pomoc w potrzebie innym , pozwala to patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski