Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Granowcu - OSP Granowiec

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Granowiec
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Granowiec OSP Granowiec
Ochotnicza Straż Pożarna w Granowcu została powołana na zebraniu wiejskim zwołanym przez Leona Grafa w dniu 26 czerwca 1928 r., na którym został wybrany Zarząd OSP. Jej Prezesem został Pan Józef Śniatała, naczelnikiem Leon Graf. W szeregi OSP wstąpiło wówczas 25 członków – byli to zarówno Polacy jak i Niemcy.

Pierwszym i głównym zadaniem zarządu OSP było przeprowadzenie szkolenia strażaków przygotowujących ich do podjęcia wszelkich działań w obronie życia i mienia ludzkiego. Jedną z takich akcji był czynny udział w walce z powodzią, jaka nawiedziła nasze okolice na początku listopada 1928 r. OSP posiadała następujący sprzęt: jedną sikawkę ręczną czterokołową, dwa beczkowozy drewniane jednokołowe oraz dwa bosaki. Sprzęt ten przechowywany był w drewnianej szopie, która jednocześnie służyła, jako remiza.

W roku 1931 Prezesem zostaje Ekiert Balcer, a Panu Śniatale Zarząd Gminy w Sośniach powierza cały rejon Sośni. W roku 1937 dzięki staraniom zarządu straży oraz miejscowego sołtysa Pana Józefa Talagi OSP w Granowcu uzyskuje zgodę na budowę nowej remizy strażackiej. W odbiorze obiektu udział wzięli przedstawiciele władz państwowych na czele z Prezesem Wojewódzkim Panem Józefem Taczakiem.

W dniu 28.05.1938 roku podczas obchodów 10 – lecia OSP w Granowcu oznaczono zasłużonych strażaków oznaką 10-lecia. W tym czasie OSP liczyło 34 członków czynnych oraz 8 członków wspierających. Na przełomie lat 1938 - 1939 powołano drużynę żeńską w liczbie 9 osób.

Po uzyskaniu niepodległości naszego kraju ponownie Prezesem OSP zostaje Pan Józef Śniatała. Głównym zadaniem organizacji było zabezpieczenie sprzętu pozostawionego po okupancie oraz zakup mundurów dla wszystkich członków. W celu zrealizowania tego przedsięwzięcia postanowiono organizować różnego rodzaju imprezy, z których dochód w całości przeznaczono na zaplanowany cel.
Po wielu staraniach OSP otrzymuje motopompę, jednak musiało upłynąć trochę czasu, kiedy to organizacja wzbogaca się o własny samochód oraz 7 kombinezonów ognioodpornych dla jej członków.

28 stycznia 1959 następuje zmiana naczelnika organizacji. Nowym naczelnikiem zostaje Pan Jerzy Mertka. W 1965 następuje kolejna zmiana prezesa zarządu OSP – stanowisko to powierzono Florianowi Chmieleckiemu. Od 1970 naczelnikiem OSP w Granowcu zostaje Pan Bernard Binek, Sekretarzem Mieczysław Frąszczak. Przez wszystkie lata działalności organizacji OSP przyświecało hasło „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”.

W lipcu 1988 roku zostaje oddana do użytku organizacji nowa remiza z dwoma garażami na samochody bojowe wraz z salą wiejską.
Od 10 lutego 2001 r. do czerwca 2002 r. prezesem zostaje Stanisław Król. Następnie funkcję prezesa przejmuje Stefan Namysł , który w roku 2006 rezygnuje wówczas Prezesem zostaje Danuta Szwedziak funkcję tę pełni do dnia dzisiejszego. W grudniu roku 2016 zostaliśmy włączeni w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Na chwilę obecną nasza jednostka liczy 48 członków czynnych oraz 19 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej reprezentujących naszą jednostkę w zawodach sportowo-pożarniczych oraz Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na etapie gminnym i powiatowym. Nasza jednostka dysponuje od dnia dzisiejszego wyremontowanym samochodem bojowym STAR 244, z autopompą o wydajności 1600 litrów na minutę i zbiornikiem wody o pojemności 2400 litrów. Jednostka posiada niezbędny sprzęt ratowniczy, ratownictwa technicznego oraz ratownictwa medycznego. Jednostka ma również swoja remizę strażacką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski