Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Jaraczewie - OSP Jaraczewo

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Jaraczewo
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Jaraczewo OSP Jaraczewo
Ochotnicza Straż Pożarna w Jaraczewie została zawiązana 12 lipca 1927 r.

W dniu tym z inicjatywy mieszkańców i ówczesnego burmistrza Kazimierza Helińskiego, zwołane zostało zebranie mieszkańców Jaraczewa, celem którego było założenie Ochotniczej Straży Pożarnej. Chęć przynależności do nowopowstałej organizacji wyraziło wtedy 38 osób. Wszyscy rozumieli dobrze, że ten kto pełni obowiązek obrony bliźnich i ich mienia z narażeniem własnego życia, jest bohaterem. Zebraniu temu przewodniczył burmistrz Heliński, zaś z ramienia Okręgu Straży Pożarnej obecny był ówczesny inspektor Bednarek z Poznania.

W chwili utworzenia OSP, Zarząd Miejski Jaraczewa przekazał straży najbardziej potrzebny sprzęt, który w latach następnych uzupełniał.

Pierwszy skład zarządu w chwili założenia OSP tworzyli: Edward Dimke - naczelnik, Sylwester Nowaczyk - zastępca naczelnika, Kazimierz Rychlik - sekretarz, Wacław Latanowicz - skarbnik.

Do czasu wybuchu II wojny światowej zarząd jednostki zmieniał się pięciokrotnie. W latach 1936-1937 zarząd przy wsparciu społeczeństwa zakupił sztandar dla OSP oraz brakujące umundurowanie dla całkowitego składu czynnych członków. W roku 1939 zorganizowano żeńską Drużynę Samarytańską, która uległa rozwiązaniu w czasie okupacji.

Najazd Niemców na Polskę w dniu 1 września 1939 r. był klęską dla całego Narodu Polskiego, również dla strażactwa. W okresie, gdy uciekając na wschód, zaczęto likwidować Urzędy Polskie i ludność została na łasce losu, jednostka straży jaraczewskiej zorganizowała Straż Obywatelską dla utrzymania ładu i porządku. W następstwie tego kilku strażaków złożyło swoje życie w ofierze. Władze hitlerowskie likwidując stowarzyszenie zrabowały cały majątek ruchomy i nieruchomy, gotówkę, wszelkie akta i sztandar.

Po okupacji OSP wznowiła swoją działalność, dzięki wysiłkom Zarządu przywrócono normalną pracę organizacji, uzupełniono brakujące umundurowanie i sprzęt oraz odzyskano sztandar, który znajdował się u niemieckiego żandarma.

Wznowiono również działalność kulturalną: grano przedstawienia i konkursy. Z inicjatywy naczelnika OSP Jana Barańskiego uruchomiono kino objazdowe, które wyświetlało filmy na terenie całej gminy. W ten sposób pozyskiwano fundusze na działalność statutową OSP. W latach 1950-1975 wykonywano bardzo dużo czynów społecznych dla środowiska, m.in. przerobiono byłą Bóżnicę Żydowską na Dom Strażaka, uczestniczono w pracach przy naprawie ulic, mostów, budowie dróg. Włożono duży wkład pracy w działalność prewencyjno-propagandową i organizację szkoleń. Następne lata zrzeszały coraz więcej członków, zakupiono więcej sprzętu i umundurowania. W latach 70-tych społeczeństwo widząc ofiarność i poświęcenie strażaków postanowiło zakupić sztandar po raz drugi.

W całym okresie działalności strażacy mieli dużo pracy przy gaszeniu pożarów oraz pokonywaniu klęsk żywiołowych. Jednostka brała udział w likwidacji skutków powodzi w Legnicy, w gaszeniu pożarów w „Stomil” Poznań i lasów w Gizałkach i Kuźni Raciborskiej.

OSP prowadziła i prowadzi działalność kulturalną i prewencyjno-propagandową. Rok rocznie przeprowadza Turniej Wiedzy Pożarniczej: „Młodzież zapobiega pożarom”.

Po okresie komend wprowadzono ponownie prezesury i zarządy. Funkcję prezesa pełnili kolejno druhowie: Ignacy Pawlak, Stefan Andruszkiewicz, Zbigniew Woźniak, Edward Parowicz, Stanisław Oblizajek i obecnie Paweł Lippki. Funkcję komendanta, a później naczelnika pełnili: Jan Barański, Jan Zdzisław Barański, Paweł Lippki, Ryszard Wojciechowski, Paweł Lippki i obecnie Marek Pawlak.

W 2013 roku dzięki wsparciu mieszkańców, a także sponsorów wybudowano kapliczkę św. FLORIANA, a poświęcenia dokonał proboszcz parafii kan. Stefan Czarnecki.

W minionym okresie druhowie wykonali remont pomieszczeń garażowych i gospodarczych. W roku 2017 została założona rownież Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Jaraczewie, która odnosi wiele sukcesów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski